Германия подозира Русия в саботаж в две германски военни бази, където може да е била отровена питейна вода, каза за Bloomberg Маркус Фабер, председател на комисията по отбрана в Бундестага. "По-нататъшното разследване ще покаже дали първоначалните ми подозрения, че Русия стои зад това, се потвърждават", каза той в интервю за изданието.
Политикът каза още, че разследването има "нарастващи подозрения" по отношение на саботажа във военновъздушната база Кьолн-Ван, която се използва, наред с други неща, и от членове на германското правителство, включително канцлера Олаф Шолц.
В сряда, 14 август, две германски издания - Spigel и Süddeutsche Zeitung - съобщиха, че в Германия са затворени наведнъж две военни бази във връзка с възможен саботаж в съоръженията. Ставаше дума за авиобазата на Бундесвера "Кьолн-Ван", разположена близо до Кьолн, и летището на НАТО в съседния Гайленкирхен. Скоро тази информация беше официално потвърдена от германските военни и представители на НАТО.
Северноатлантическият алианс подчерта, че опитът за проникване на летището в Гайленкирхен в крайна сметка е бил осуетен, но поради инцидента в базата Кьолн-Ван е решено да се организира допълнителна проверка на водните ресурси в съоръжението.
След инцидента ръководителят на парламентарната комисия, отговаряща за германските разузнавателни служби, Константин фон Ноц припомни, че Русия в Европа се занимава не само със саботаж, но и с киберпрестъпления, чиято цел е да отслаби помощта за Украйна и да разцепи западното общество.
"Кибератаките се случват почти ежедневно. В ход са мащабни кампании за дезинформация, които се насърчават от антидемократични партии и отделни лица в Германия, Европа и Съединените щати", каза той.
През пролетта разузнавателните служби на ЕС съобщиха за подготовката на Русия за саботаж в Европа, включително експлозии и палежи на чувствителни съоръжения. Тогава Европейският съюз подчерта, че руските агенти са готови да действат "по-координирани и агресивни" от преди.