Христо Грозев: Диляна Гайтанджиева е българският журналист, работил за ГРУ

Както и други хакерски екипи на ГРУ, Stigal's търси и разчита на външни участници за разпространение на незаконно получената информация. Една от помощничките на отдел 29155 е българската журналистка Диляна Гайтанджиева

Диляна Гайтанджиева
Диляна Гайтанджиева Източник: БГНЕС

Българският разследващ журналист Христо Грозев обяви, че българският журналист, който е работил за руската разузнавателна служба ГРУ, е Диляна Гайтанджиева. Информацията е част от разследването на Грозев, Роман Доброхотов и Майкъл Вайс – "Скритата мечка: хакерите от ГРУ в най-известния руски отряд за убийства".

 

Подразделение 29155 на руското ГРУ е най-известно с дългия си списък с убийства и саботажи, сред които отравянията в Солсбъри в Англия, експлозиите в оръжейни складове в Чехия и опитът за държавен преврат в Черна гора. Но дейността ѝ в киберпространството оставаше в сянка - досега. След преглед на множество скрити данни The Insider обяви, че най-известният черен отряд на Кремъл също е разполагал с екип от хакери - такъв, който се е опитал да дестабилизира Украйна в месеците преди пълномащабното нахлуване на Русия.

 

Христо Грозев
Христо Грозев Източник: Picture Alliance

За членовете на най-известното руско подразделение за черни операции те изглеждат като деца. Дори снимките им в плаката на ФБР за издирване показват група шпиони, родени по времето, когато Владимир Путин идва на власт в Русия. Но тогава хакерството е занимание за млади хора.

 

През август 2024 г. Министерството на правосъдието на САЩ повдига обвинение срещу Владислав Боровков, Денис Денисенко, Дмитрий Голошубов, Николай Корчагин, Амин Стигал и Юрий Денисов за провеждане на "широкомащабни кибероперации за нанасяне на вреда на компютърните системи в Украйна преди руското нахлуване през 2022 г.", като са използвали зловреден софтуер, за да изтрият данни от системи, свързани с критичната инфраструктура на Украйна, службите за спешна помощ и дори селскостопанската ѝ промишленост, и са маскирали усилията си като правдоподобно отричащи се действия за "откуп" - цифрово изнудване. Кампанията им е с кодовото име "WhisperGate".

 

Хакерите публикуват личните медицински данни, криминалните досиета и регистрациите на автомобили на неизброимо количество украинци. Хакерите също така изследват компютърни мрежи, "свързани с двадесет и шест държави - членки на НАТО, в търсене на потенциални уязвимости", а през октомври 2022 г. получават неоторизиран достъп до компютри, свързани с транспортния сектор на Полша, който е от жизненоважно значение за притока и отлива на милиони украинци - и за трансфера на важни западни оръжейни системи към Киев.

 

Главно разузнавателно управление (ГРУ)
Главно разузнавателно управление (ГРУ) Източник: Yandex

По-значима новина от допълнителното обвинение на този екип хакери е организацията, за която са работили: 29155 на Главното разузнавателно управление на Генералния щаб на Русия, или ГРУ. През последното десетилетие и половина този елитен екип от оперативни работници е отговорен за отравянията с "Новичок" на руския бивш шпионин Сергей Скрипал и българския оръжеен производител Емилиян Гебрев, за неуспешния преврат в Черна гора и за поредицата експлозии на складове за оръжие и боеприпаси в България и Чехия.

 

Отдел 29155 е руският отряд за убийства и саботажи. Но сега за първи път те са замесени като държавни хакери. Нещо повече, правителството на САЩ представи убедителни доказателства, че подразделение 29155 е участвало в кибератаки, целящи да дестабилизират Украйна преди руските танкове и войници да прекосят границата - ако това е вярно, би означавало, че поне един могъщ клон на руското военно разузнаване е знаел за войната, за която другите руски специални служби са държани в неведение. Тази хипотеза е в съответствие с предишни констатации на The Insider, които показват, че членове на 29155 са били разположени в Украйна няколко дни преди пълномащабната инвазия.

 

В продължение на една година The Insider разследва хакерите от отдел 29155. Разчитайки на множество изтекли имейли, публикации в социалните мрежи, записи на телефонни разговори и, което е изключително важно, незащитени сървърни логове, оставени имейли и неизползвани акаунти във VK и Twitter, за пръв път можем да разкрием произхода, целите и развитието на тази неясна група кибероператори. Както и при почти всичко, с което се занимава подразделение 29155, хакерите са се посветили на преследването на военните цели на Русия в информационното пространство, свързано с две физически бойни пространства: Украйна и Сирия. И както при всичко, което правят руските разузнавателни агенти, те водеха хибридна война срещу останалия свят, често без да се интересуват от разликата между приятел и враг.

 

Те организираха хакерски атаки под фалшив флаг, целящи да създадат враждебност между Украйна и нейните западни съюзници. Те наеха безработен български журналист да разпространява дезинформация, основана на хакнати и изтекли данни, принадлежащи на приятелски настроени към Русия правителства, относно западната помощ за Киев и на сирийските бунтовници, настроени срещу Асад. В годините, предшестващи пандемията COVID-19, те активно разпространиха серия от фалшиви истории за предполагаемата дейност на финансирани от САЩ биолаборатории в Грузия, Украйна и редица други държави в периферията на Русия.

 

Корумпирани, прелюбодейни, измъчвани от вътрешни разногласия и смайващо некадърна работа, често в противоречие с господарите си от руското министерство на отбраната, тези хакери бяха емблематични за нефункциониращото звено, на което служеха. Наред с понякога зашеметяващите си успехи, те оставиха и следи от смущаващи провали. 

 

"Както и други хакерски екипи на ГРУ, този на Амин Стигал търси и разчита на външни участници за разпространение на незаконно получената информация. Една от помощничките на отдел 29155 е Диляна Гайтанджиева, българска журналистка, която някога се славеше с безстрашните си репортажи, които правеше по вратите. Чатовете, проучени от The Insider, показват, че Стигал привидно първо се е свързал с Гайтанджиева чрез Twitter, като ѝ е предоставил и я е насърчил да публикува набор от данни за трафика на товарните авиокомпании и инвентара, за които се твърди, че са намерени в азербайджанското посолство в София. Твърди се, че хакнатият набор от данни показва, че Silk Way Airlines, азербайджанска частна компания за товарни превози, е транспортирала пратки с оръжия, поръчани от САЩ, като е използвала дипломатически полети", пише в разследването. 

Още от "Разкрития"

Разследващите са открили 80 хил. евро в дома на Румен Христов и 100 хил. лева - в дома на Деница Златева

Вчерашната акция в МЕ, в "Булгаргаз", в "Булгартрансгаз" и в домовете на Росен Христов и Деница Златева идва след сигнал за опит да се прикрият документи, свързани с подписването на договора с турската газова компания

Прочетете повече прочетете повече

Марк Рюте: Русия произвежда три пъти повече боеприпаси за три месеца, отколкото цялата НАТО за една година

При тази геополитическа ситуация НАТО няма да може да се защити, ако продължи да се придържа към старите 2% разходи за отбрана, заяви генералният секретар на Алианса

Прочетете повече прочетете повече

Axios: "Това е яко" - Тръмп е бил във възторг от операция "Паяжина", но се притеснява от възможна ескалация

Тръмп прояви изненадващо тих и сдържан в публичното изразяване на личните си чувства относно украинската атака, но в тесен кръг е заявил, че "това е яко"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени