
Русия продължава да губи позиции на пазара на оръжие от Индия, която е най-големият купувач на оръжие от Кремъл още от съветско време и през последните години получава 20% от поръчките на Рособоронекспорт. По данни на Bloomberg индийското правителство е подписало договор за закупуване на 26 морски изтребителя Rafale от Франция за 7,4 млрд. долара. Сделката, която беше предварително договорена по време на посещението на индийския министър-председател Нарендра Моди в Париж през 2023 г., включва и поддръжка на 36 френски изтребителя, закупени от Ню Делхи преди 9 години.
Индийското министерство на отбраната планира постепенно да замени остаряващия флот от руски МиГ-29К с френските изтребители, които ще бъдат разположени на самолетоносача INS Vikrant. В същото време Ню Делхи е решил да се откаже от нови големи оръжейни сделки с Русия, съобщиха по-рано източници от правителството пред Ройтерс.
Въпреки че индийските власти планират да отделят $100 млрд. за превъоръжаване на армията, а Москва многократно е предлагала на Делхи нови сделки, включително за доставка на хеликоптери "Камов" и изтребители "Сухой", Делхи разчита на западни оръжия. Според оценки на Стокхолмския институт за изследване на мира (SIPRI) делът на руските оръжия на индийския пазар е намалял наполовина през последните 10 години - от 72% през 2010-2014 г. до 36% през 2020-24 г. Изминалият петгодишен период е първият от 1960-1964 г. насам, когато на Русия (или СССР) се пада по-малко от половината от покупките на Индия.
През 2023 г. индийските власти замразиха преговорите за закупуване на хеликоптери Ка-226Т и изтребители Су-30МКИ, а по-рано се оттеглиха от съвместен проект за разработване на изтребител от пето поколение на базата на Су-57. На военните не им допаднаха нито финансовите, нито технологичните параметри на самолета, в който се очакваше Индия да инвестира до $4 млрд.
През 2022 г. индийските военни не са доволни от представянето на руските танкове Т-72 и Т-90. Пред тях бяха предпочетени френските танкове Leclerc XLR. Както обясниха от индийското военно командване, руските танкове са се оказали безполезни на планински терен: те не могат да се използват при евентуални въоръжени сблъсъци на границата с Китай и Пакистан.
През 2023 г. Индия каза "не" на руското предложение за изграждане на подводници на базата на платформата "Амур-1650", експортна версия на подводниците "Лада" по проект 677. Вместо да си сътрудничи с "Рособоронекспорт", Ню Делхи реши да закупи шест подводници, произведени от германската компания Thyssenkrupp.
"Индия измества фокуса на политиката си за закупуване на оръжие към западните доставчици, предимно Франция, Израел и САЩ. Въпреки публичните декларации, че отношенията между Русия и Индия остават приятелски, тези промени са особено видими в новите големи поръчки на Индия за оръжия, повечето от които ще дойдат от западни производители", пишат експертите на SIPRI.
Според института общият износ на руски оръжия от началото на войната в Украйна е намалял с 47%, а делът на Русия на световния пазар на оръжия е спаднал до 7,8% - три пъти повече в сравнение с периода 2015-19 г.
Източник: The Moscow Times