Индия се отказва от руските оръжия, купува френски изтребители за $7 млрд.

Делът на руските оръжия на индийския пазар е намалял наполовина през последните 10 години - от 72% през 2010-2014 г. до 36% през 2020-24 г.

Изтребител Rafale
Изтребител Rafale Източник: ВКонтакте

Русия продължава да губи позиции на пазара на оръжие от Индия, която е най-големият купувач на оръжие от Кремъл още от съветско време и през последните години получава 20% от поръчките на Рособоронекспорт. По данни на  Bloomberg  индийското правителство е подписало договор за закупуване на 26 морски изтребителя Rafale от Франция за 7,4 млрд. долара. Сделката, която беше предварително договорена по време на посещението на индийския министър-председател Нарендра Моди в Париж през 2023 г., включва и поддръжка на 36 френски изтребителя, закупени от Ню Делхи преди 9 години.

 

Индийското министерство на отбраната планира постепенно да замени остаряващия флот от руски МиГ-29К с френските изтребители, които ще бъдат разположени на самолетоносача INS Vikrant. В същото време Ню Делхи е решил да се откаже от нови големи оръжейни сделки с Русия, съобщиха по-рано източници от правителството пред Ройтерс.

 

Въпреки че индийските власти планират да отделят $100 млрд. за превъоръжаване на армията, а Москва многократно е предлагала на Делхи нови сделки, включително за доставка на хеликоптери "Камов" и изтребители "Сухой", Делхи разчита на западни оръжия. Според оценки на Стокхолмския институт за изследване на мира (SIPRI) делът на руските оръжия на индийския пазар е намалял наполовина през последните 10 години - от 72% през 2010-2014 г. до 36% през 2020-24 г. Изминалият петгодишен период е първият от 1960-1964 г. насам, когато на Русия (или СССР) се пада по-малко от половината от покупките на Индия.

 

През 2023 г. индийските власти замразиха преговорите за закупуване на хеликоптери Ка-226Т и изтребители Су-30МКИ, а по-рано се оттеглиха от съвместен проект за разработване на изтребител от пето поколение на базата на Су-57. На военните не им допаднаха нито финансовите, нито технологичните параметри на самолета, в който се очакваше Индия да инвестира до $4 млрд. 

 

През 2022 г. индийските военни не са доволни от представянето на руските танкове Т-72 и Т-90. Пред тях бяха предпочетени френските танкове Leclerc XLR. Както обясниха от индийското военно командване, руските танкове са се оказали безполезни на планински терен: те не могат да се използват при евентуални въоръжени сблъсъци на границата с Китай и Пакистан.


През 2023 г. Индия каза "не" на руското предложение за изграждане на подводници на базата на платформата "Амур-1650", експортна версия на подводниците "Лада" по проект 677. Вместо да си сътрудничи с "Рособоронекспорт", Ню Делхи реши да закупи шест подводници, произведени от германската компания Thyssenkrupp.

 

"Индия измества фокуса на политиката си за закупуване на оръжие към западните доставчици, предимно Франция, Израел и САЩ. Въпреки публичните декларации, че отношенията между Русия и Индия остават приятелски, тези промени са особено видими в новите големи поръчки на Индия за оръжия, повечето от които ще дойдат от западни производители", пишат експертите на SIPRI.

 

Според института общият износ на руски оръжия от началото на войната в Украйна е намалял с 47%, а делът на Русия на световния пазар на оръжия е спаднал до 7,8% - три пъти повече в сравнение с периода 2015-19 г.


Източник: The Moscow Times

Още от "Разкрития"

"Аксиос": "Окончателното предложение" на Тръмп за мир изисква Украйна да приеме руска окупация

Предложението на Тръмп ще изисква големи отстъпки от украинския президент Володимир Зеленски, който преди това изключи възможността да приеме руската окупация на Крим и части от четири региона в Източна Украйна, припомня изданието

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени