Измама след измама! Кирил Петков бил в управлението на фирми, докато e бил министър

"Харвардецът" хем бил министър, хем управлявал фирми

Кирил Петков
Кирил Петков Източник: NOVA

Кирил Петков, който се обяви за повелител на почтеността, отново е излъгал и погазил конституцията, установи проучване на "Труд". Петков е подал втора декларация с невярно съдържание, а президентът Румен Радев я е приел.

Този път менте документът е по чл.35 ал.1 т. 1 от Закона за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество. В него Петков декларира, че не упражнява търговска дейност и не е член на орган на управление или контрол на юридическо лице с нестопанска цел, търговско дружество или кооперация.

 

Декларацията на Кирил Петков прид КПКОНПИ
Декларацията на Кирил Петков прид КПКОНПИ Източник: Труд

Декларацията е с дата 25 май, а входящият ѝ номер е от 8 юни 2021 г. Според чл. 113 на Конституцията членовете на Министерския съвет не могат да заемат длъжности и да извършват дейности, които са несъвместими с положението на народен представител (ал.1). Народното събрание може да определя и други длъжности и дейности, които членовете на Министерския съвет не могат да заемат или извършват (ал.2).
В правилника на Народното събрание чл. 131, ал. 2 пише, че народният представител няма право да участва в управителни или контролни органи на търговски дружества и кооперации.

 

Факсимиле от декларацията за несъвместимост на Кирил Петков пред КПКОНПИ
Факсимиле от декларацията за несъвместимост на Кирил Петков пред КПКОНПИ Източник: Труд

В декларацията си за несъвместимост, която Петков подава в Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество посочва, че участва в управлението на 7 дружества. Там документът е регистриран на 14 юни (два дни по-късно от срока по закон). В тази декларация бившият служебен министър на икономиката пише, че е член на борда на директорите на три НП0 - на фондациите "Център за икономически стратегии и конкурентоспособност", "Център за приложни изследвания и иновации", сдружение "Да запазим Корал", както и на "Майкъл Кирил" ООД, "Провиотик" АД, "Скиноа" ООД и "Верита" АД.

Юристи коментираха, че очевидно Петков отлично е знаел, че е в несъвместимост, която не е декларирал пред работодателя си - в случая пред Румен Радев.


Справка в Търговския регистър показва, че Кирил Петков е напуснал част от управителните органи на част от фирмите си, а по отношение на други не е предприел никакви действия. До ден днешен бившият служебен министър на икономиката управлява "Волаком" АД, както и двете дружества - "ПроВиотик"АД и "Майкъл Кирил"ООД, чиято основна дейност е производството на различни разновидности на хранителната добавка "ПроВиотик". В тези дружества не са предприети никакви действия за промени в управлението.

Любопитна подробност е, че два дни след като става министър - на 14 май 2021 г. Кирил Петков, в качеството си на законен представителна дружеството "Майкъл Кирил" ООД издава пълномощно на Лена Здравкова Бориславова да действа като "представител по пълномощие на Дружеството" и на самия Кирил Петков. Бориславова по същото време поема тези функции и в друго дружество, свързано с Кирил Петков - "Верита" ООД.

 

Пълномощното, което Кирил Петков е издал на 14 май 2021 г. на Лена Бориславова
Пълномощното, което Кирил Петков е издал на 14 май 2021 г. на Лена Бориславова Източник: Труд

Това е същата Лена Бориславова, която Петков взема за съветник в политическия си кабинет като министър. След това Петков, пак като служебен министър препоръчва адвокатската кантора, в която е Бориславова да обслужва ББР при месечно възнаграждение от 13 690 лв. или 164 289 лв. годишно без ДДС, без разноски и без допълнителните 274 лв. час. Договорът се оказа подписан на 01.07.2021 г. от изпълнителния директор Цанко Арабаджиев, който е вписан в Търговския регистър на 07.07.2021 г.

Сега адвокат Лена Бориславова е втора във водената от самия Кирил Петков кандидат-депутатска листа на "Продължаваме промяната" в 24 МИР-София.

Според закона за противодействие на корупцията Кирил Петков е трябвало да декларира в президентството, че е в несъвместимост.

"Когато лицето е декларирало наличие на несъвместимост, то е длъжно в едномесечен срок от подаване на декларацията да предприеме необходимите действия за отстраняване на несъвместимостта и да представи доказателства за това пред органа по избора или назначаване", сочи чл.36, ал.3.

Следващата алинея казва какво се прави, в случай, че "лицето не предприеме действия за отстраняване на несъвместимостта в срока по ал. 3". Тогава "органът по избора или назначаването предприема действия за прекратяване на правоотношението", т. е. президентът Румен Радев е трябвало да уволни Кирил Петков като служебен министър на икономиката още на 12 юли (законът дава едномесечен срок за излизане от управлението на фирми, след първия 1 месец за подаване на декларацията по чл. 35 от закона за противодействие на корупцията).

Още от "Разкрития"

Разследващите са открили 80 хил. евро в дома на Румен Христов и 100 хил. лева - в дома на Деница Златева

Вчерашната акция в МЕ, в "Булгаргаз", в "Булгартрансгаз" и в домовете на Росен Христов и Деница Златева идва след сигнал за опит да се прикрият документи, свързани с подписването на договора с турската газова компания

Прочетете повече прочетете повече

Марк Рюте: Русия произвежда три пъти повече боеприпаси за три месеца, отколкото цялата НАТО за една година

При тази геополитическа ситуация НАТО няма да може да се защити, ако продължи да се придържа към старите 2% разходи за отбрана, заяви генералният секретар на Алианса

Прочетете повече прочетете повече

Axios: "Това е яко" - Тръмп е бил във възторг от операция "Паяжина", но се притеснява от възможна ескалация

Тръмп прояви изненадващо тих и сдържан в публичното изразяване на личните си чувства относно украинската атака, но в тесен кръг е заявил, че "това е яко"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени