Как се отглеждат "копейки": За 14 години Кремъл е похарчил рекордна сума, за да разпространи влиянието си в чужбина

Освен това Русия е увеличила разходите за популяризиране на руския език в чужбина

Кремъл
Кремъл Източник: РИА Новости

Федералната агенция "Россътрудничество", която прокарва интересите на Кремъл в чужбина и се смята, че е прикритие за работата на руските тайни служби в чужбина, е похарчила рекордна за последните 14 години сума за работа с чужденци през непълната 2025 г. Общо агенцията е подписала договори за изпълнение на различни програми за чуждестранни граждани за 412 млн. рубли. Това е 1,5 пъти повече, отколкото през миналата година, изчисляват от  сайта  "Важни истории".

 

По-голямата част от средствата - 357,3 млн. рубли - са отишли за основната програма на "Россътрудничество" -  "Ново поколение" - която е предназначена за разширяване на мрежата от лоялни млади активисти, журналисти, блогъри, учени и бизнесмени в чужбина. Миналата година за нея бяха отпуснати почти три пъти по-малко средства - 127,8 млн. рубли.

 

Руска пропаганда
Руска пропаганда Източник: Вася Ложкин/Telegram

В рамките на програмата на чужденци на възраст от 14 до 40 години се плащат краткосрочни пътувания до Русия, където те се водят на екскурзии, походи, канят се на срещи с официални лица и се обучават от пропагандисти. Кремъл очаква участниците в "Новото поколение" в крайна сметка да заемат високи постове в родните си страни и да бъдат "конструктивни" спрямо Русия.

 

Миналата година 921 души посетиха Русия като част от "Новото поколение". От тях 603 бяха от постсъветските страни, а 264 - от Африка, Азия, Близкия изток и Северна и Южна Америка. Точният брой на участниците от европейските страни не беше оповестен: те са сред останалите 54 делегати. Очаква се тази година страната да бъде посетена от 1600 участници в програмата.

 

Освен това Русия е увеличила разходите за популяризиране на руския език в чужбина. Ако през 2024 г. за съответната държавна програма бяха отделени 500 млн. рубли, то през 2025 г. сумата е 1,8 млрд. рубли. Почти 1 млрд. рубли бяха отделени за "стимулиране на интереса към руския език", включително чрез фонда "Руски свят" и сайта за изучаване на руски език "Прозорец към Русия", който се разработва от пропагандния телевизионен канал RT.

 

Russia Today (RT)
Russia Today (RT) Източник: MSN

В същото време около 170 млн. рубли са похарчени за закупуване на учебни материали на руски език, които се изпращат в училища и центрове на руската култура в чужбина, в сравнение с 90 млн. рубли през миналата година. Чрез Россотрудничество са изпратени учебници в страните от Европа, Азия, Африка и бившия СССР. Наред с други неща, в чужбина е изпратен учебник по история, преработен в угода на Кремъл и написан в съавторство с президентския съветник Владимир Медински.

 

Ръководителят на "Россътрудничество" Евгений Примаков по-рано говори за плановете си да създаде на базата на организацията аналог на USAID (Американската агенция за международно развитие), която беше закрита при президента на САЩ Доналд Тръмп.

 

Въпреки рязкото увеличение на разходите обаче способността на руската агенция да прилага "мека сила" в чужбина досега е силно ограничена. Бюджетът на Россотрудничество е 5,5 млрд. рубли годишно (66 млн. долара), докато бюджетът на USAID преди ликвидирането ѝ достигаше 44 млрд. долара, т.е. беше почти 700 пъти по-голям.

 

Източник: The Moscow Times

Още от "Разкрития"

Унгария тихомълком експулсира руски шпионин, който се е инфилтрирал в структури, близки до Орбан

Контраразузнавателната операция срещу Артур Сушков е проведена от Унгарската служба за защита на конституцията в сътрудничество с разузнавателната служба на неназована страна от НАТО

Прочетете повече прочетете повече

Системата "Матрьошка" влиза в бой: Офицери от ГРУ и руски ботове се опитват да помогнат на Орбан в унгарските избори дне

Русия използва всичките си ресурси за пропаганда и дезинформация, за да подкрепи настоящия премиер Виктор Орбан, разкрива The Insider

Прочетете повече прочетете повече

Politico: 12-точков план на Орбан цели да ориентира Унгария на изток и да я обвърже икономически и политически с Русия

Изданието цитира нови документи, според които унгарското правителство е подписало споразумение с Русия за разширяване на икономическите, търговските, енергийните и културните връзки между двете страни

Прочетете повече прочетете повече

EUobserver: Доклад на BFMI разкрива мащабни манипулации, свързани с предизборната кампания на Румен Радев, подобни на те

Без официален TikTok акаунт, Радев е натрупал 90 милиона гледания на платформата чрез мрежи, чието поведение е трудно да се обясни само чрез органична активност.

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени