Китай е копирал десетки руски оръжейни системи чрез масов шпионаж и кибератаки

Сега Русия все повече се обръща към Китай като основен доставчик на компоненти и технологии

Китай
Китай Източник: 24 tehno

Потокът от оръжия от Русия към Китай по време на управлението на Владимир Путин започна да пресъхва. От 2009 г. до 2023 г. вносът на оръжия в Китай е намалял с 40 % в сравнение с предходния 15-годишен период, по данни на мозъчния тръст ChinaPower. Делът на Русия във вноса на китайски оръжия е намалял от 85% на 68%. Но не само войната между Русия и Украйна е причина за спада. Спадът се дължи и на копирането от страна на Китай на руски оръжейни системи, както и на масовите кражби на интелектуална собственост и технологии.


По данни на центъра през последните 20 години са регистрирани най-малко 21 случая на китайски шпионаж и хакерски атаки срещу руски компании от ВПК, предимно в областта на аерокосмическите технологии. През 2004 г. са проведени три съдебни процеса, в резултат на които са осъдени седем руснаци, предали на Китай поверителна информация за разработки в областта на космическите технологии и сателитите. Към настоящия момент ситуацията не се е променила. Между 2021 и 2023 г. има още четири случая на изтичане на поверителни данни за аерокосмически и лазерни технологии.


Този шпионаж обаче е само част от картината. Китай системно нарушава условията на лицензионните споразумения с руските доставчици, като копира и адаптира технологии за собствените си нужди. Например изтребителят J-11 е копиран от руския Су-27, а китайската зенитно-ракетна система HQ-9 подозрително прилича на С-300.

 

През 2019 г. руската държавна корпорация "Ростех" официално заяви, че за 17 години е регистрирала 500 случая на незаконно копиране на нейни продукти. В един от редките си публични коментари компанията открито обвини Китай в клониране на самолетни двигатели, самолети "Сухой", палубни изтребители, системи за ПВО, преносими зенитни ракети и аналози на ЗРК "Панцир".


След като копира оборудване от Русия, Китай намали покупките си и произвежда самостоятелно модерни оръжия - от изтребители до военни кораби. Въпреки това в критичната област на самолетните двигатели зависимостта от Русия остава. Между 2017 г. и 2023 г. самолетните двигатели съставляват повече от половината от стойността на вноса на оръжия в Китай, като повечето от тези доставки са руски продукти. Въпреки това Китай вече подготвя своя собствена линия двигатели.

 

Във военните отношения между страните настъпиха и други промени. Сега Русия все повече се обръща към Китай като основен доставчик на компоненти и технологии. По данни на Националната разузнавателна агенция на САЩ китайските държавни отбранителни компании продължават да доставят на Русия продукти с двойна употреба: полупроводници, дронове, компоненти за изтребители и оборудване за електронна война.

 

От особено значение са доставките на металорежещи машини с цифрово-програмно управление, без които е невъзможно производството на военно оборудване. От януари 2022 г. до юли 2023 г. обемът на месечния износ на такива металорежещи машини от Китай за Русия се е увеличил почти 10 пъти - от 7 млрд. долара до над 68 млрд. долара. Китай винаги категорично е отричал да доставя оръжие на Русия.

 

Източник: The Moscow Times

Още от "Разкрития"

Преговарящият на Путин за Украйна има недвижими имоти във Франция, ОАЕ и Русия на стойност десетки милиони евро

Освен имота си във Франция Дмитриев притежава два апартамента с обща площ 980 кв.м в Дубай (ОАЕ) на стойност 8,5 млн. евро и множество имоти в Русия

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени