Министерски заплати са получавали съветниците на служебния министър Велислав Минеков. Това се разбира от писмен отговор на министъра на културата Атанас Атанасов на въпрос от депутата Тома Биков. От там се разбира, че съветниците на Минеков общо са получили 75 650 лв.
За да вземат повече пари, те са били назначени на граждански договори, където за разлика от трудовите, няма никакви ограничения за размера на сумите. Най-щедро възнаградена за ценните медийни съвети е била Евелина Кирилова, която е взела 36 150 лева.
В таблиците, които са изпратени до депутата Тома Биков не са посочени имената, но има данни за дейността на съветниците, които насочват към конкретните имена. Договорите и анексите към тях са сключвани за един, два или три месеца. Въпросната Кирилова, която журналистите запомниха с твърдението от първия брифинг на служебния Минеков, че от 20 години в министерството пресконференции не са провеждани, е получавала по 5266 лв. месечно.
Друг кандидат за слава - шефът на Плевенския театър Васил Василев, за който в арт средите се твърди, че има амбиции да оглави Народния театър "Иван Вазов", се е подписвал под 4400 лв. на месец. Светослав Трайков, когото Минеков използваше за изпълнение на специални поръчки, е вземал по 3 500 лв.
В министерството се твърди, че е имал и втори договор, но конкретни цифри по него няма. Трайков се прочу с това, че спря метрото в час пик. Той обясни, че подобно действие било нормална форма на протест. Същият Трайков се появи в редакцията на в. "Труд" в ролята на разсилен, който разпореди да се поставят лепенки на вратите на офисите.
Трайков е човекът, който се похвали в своя фейсбук, че след като им даде антифриз, уличните кучета замлъкват. Министърът на културата Атанас Атанасов (в отговор на втори въпрос на депутата Тома Биков) разкрива и друг интересен факт, свързан с въпросния Трайков. На 25 ноември, две седмици преди сдаване на властта от служебното правителство Минеков решава да награди изпълнителя на поръчки Трайков и с държавно жилище от фонда на министерството.
Апартаментът е 170 кв. м, но времето не е стигнало за влизане в сила на договора. Любопитен е и случаят с главния секретар на министерството, когото Минеков е назначил за временно изпълняващ длъжността за срок от 4 години! Елена Николова е адвокат, на когото Минеков е имал доверие. За да стане държавен служител, за нея е бил организиран конкурс.
След конкурса Николова е назначена на 18 ноември за главен юрисконсут, а на 22 ноември е коронована за главен секретар на министерството. Според източници от културното ведомство адвокатката имала и договор за юридически услуги в размер на 17 000 лв. Дългогодишни служители в културното министерство коментираха, че до последния момент Минеков е твърдял, че ще остане на поста министър.
След като разбрал, че това няма да се случи, ударил на молба да го оставят поне зам. министър - имал дела за довършване... Човекът от Отровното трио непрекъснато повтаряше, че предшествениците му разхищавали пари, а неговата цел като служебен министър била да върне имоти на културното ведомство и да ореже излишните разходи.
Оказва се, че Минеков е харчил с бясна скорост за съветници и помагачи, коментираха пред "Труд" депутати. Светослав Трайков Бившият съветник на служебния министър на културата Велислав Минеков - Светослав Трайков, преди години принудително е бил изваден от държавен апартамент. Това показват архивите на Областна администрация-Варна.
Там от 2009 до 2012 г. Трайков е работил като експерт по протокол и международното сътрудничество. На 21 март 2011 г. като служител на администрацията бил настанен в жилище на ул. "Петко Тодоров". На 2 май 2012 г. тогавашният областен управител Данчо Симеонов прекратил трудовия му договор. Така Трайков е трябвало да напусне ведомствения апартамент.
Тъй като не го направил, на 16 август областният управител издал уведомление, че започва производство за издаване на заповед за принудително изземване на имота. След като и това не трогнало бившият служител, със заповед жилището било иззето на 8 октомври. По това време Трайков е дясна ръка на тогавашния областен координатор на ГЕРБ Павел Димитров.
През есента на 2013 г. Трайков е сред учредителите на кратко просъществувалата партия БАСТА. Тогава го представят като специалист по маркетинг, завършил английска филология и следващ бизнес администрация. През 2014 г. Трайков пристава във формацията "България без цензура" на Николай Бареков, а година по-късно се кандидатира за общински съветник от формацията "Живот за Варна", оглавявана от кандидата за кмет на града Данаил Папазов.
Там се представя като специалист по информационни технологии. Вежди Рашидов, специално за "Труд": Минеков натвори толкова глупости, колкото никой не е успял
Г-н Рашидов, вие колко съветници имахте като министър на културата и по колко пари месечно получаваха?
В двата си мандата общо съм имал четирима съветници. В първия мандат имах за съветник Борис Панкин за сценичните изкуства, а за интелектуалната собственост - Георги Саракинов, един много опитен специалист, автор на закона за авторското право, по-късно - проф. Николай Овчаров, с когото работихме много добре, а за кратко.
Съветник ми беше и Стефан Димитров - за сферата на музиката и изпълнителското изкуство. Заплащането им беше не повече от 1000 лева.
Какво свърши Минеков като министър на културата и как си обяснявате огромната му амбиция да остане на този пост?
Аз бих обърнал въпроса - а можете ли вие да ми покажете поне едно нещо, свършено от него за българската култура. Единственото, което той изпълни на сто процента, е заканата, че за три месеца ще направи това, което други министри не са направили за десет години. Да, той успя за три месеца да натвори и наговори толкова глупости, колкото никой друг за десет години не е успял.
Това нещо се държеше като фатмак и успя да прогони една медия, спечелила законен конкурс за помещенията си. И не за това, че са нарушили закон, а заради това, че г-н Блъсков е мой приятел. Отмъщението на хора, които са ми близки - това ли е работата на един министър? Ако е имало забавени плащания - има си законов ред. Да не пропусна и поведението на онуй нещо, което искаше да изгони една партия от законните є офиси, за да преживее своята омразна полюция и да окаля терена.
Историкът проф. Николай Овчаров: Потресен съм, защото моят договор беше за 1167 лева
Бях потресен от цифрите, които бяха изнесени. Моят договор за консултантски услуги относно недвижимото културно наследство от 2014 година до 2020-а не е надхвърлял 1167 лв., толкова е и последният ми граждански договор.
В разговори, които съм имал с Боил Банов, например, защото договорите ми се правеха за година, говорихме с министъра и аз го попитах дали може да се увеличи тази заплата, която не беше пипана от самото начало. Той ми каза, че не може, защото средната заплата в министерството на културата е около 1000 лв. То е бедно министерство, няма какво да се лъжем, и просто не ми побира акълът как при тези заплати там може да има договори по 5000 лв. на месец.
По 14 000 лв. на година, разбити на 12 месеца, правят толкова - 1167 лв. на месец. Това беше моят договор и той беше прекратен една седмица след идването на Минеков на власт, в началото на май 2020 г., без основание, без обаждане.
Източник "Труд"