Не само редкоземни елементи и минерали - какво съдържа споразумението между Украйна и САЩ

Копие от проекта на споразумението, видяно от Ройтерс и датиращо от 25 февруари, е озаглавено "Двустранно споразумение, установяващо ред и условия за инвестиционен фонд за реконструкция"

Редкоземни елементи, минерали, метали
Редкоземни елементи, минерали, метали Източник: Flickr

Украйна и САЩ разработиха окончателния вариант на споразумението за полезните изкопаеми. Той има предварителен характер и се прилага само за бъдещи лицензи и разработки, а не за текущо производство, документът скоро ще бъде подписан и от двете страни.

 

РБК-Украйна описва същността на споразумението, какво предшества окончателния вариант и какво да очакваме след това. Сделката е в основата на стремежа на Киев да спечели силната подкрепа на Доналд Тръмп, докато президентът на САЩ се стреми да сложи бърз край на войната с Русия , която поддръжниците на Украйна се опасяват, че може да дойде за сметка на нейните национални интереси.

 

Тръмп сподели пред репортери, че украинският президент Володимир Зеленски иска да посети  Вашингтон в петък на 28 февруари, за да подпише "много голяма сделка".

 

Денис Шмигал, премиерът на Украйна, каза, че правителството ще разреши договорената формулировка по-късно в сряда, за да може да бъде подписана. Той определи постигнатото като предварителен договор.

 

Копие от проекта на споразумението, видяно от Ройтерс и датиращо от 25 февруари, е озаглавено "Двустранно споразумение, установяващо ред и условия за инвестиционен фонд за реконструкция". Там се казва: "Правителството на Съединените американски щати подкрепя усилията на Украйна да получи гаранции за сигурност, необходими за установяване на траен мир".

 

Украински източник обясни, че документът е версията, която правителството в Киев се очаква да съгласува в сряда. Шмигал, очертавайки споразумението в телевизионни коментари, каза, че Киев ще допринесе с 50% от "всички приходи, получени от бъдещата монетизация на всички съответни държавни природни ресурси и съответната инфраструктура".

 

Тези приходи ще отидат във фонд под съвместния контрол на Съединените щати и Украйна, каза той, добавяйки, че никакво решение за управлението на фонда не може да бъде взето без съгласието на Киев. "Вече съществуващите депозити, съоръжения, лицензи и наеми не подлежат на обсъждане при създаването на този фонд", добави той.

 

Той допълни: "Разбира се, нито президентът, нито правителството биха подписали или обмислили... колониален договор, който не е отчел интересите на държавата".

 

Коментирайки сделката за добив, Зеленски подчерта, че основният въпрос за него е продължаването на помощта от Съединените щати. Той обясни, че предварителната сделка за редките елементи е "само началото, основата и може да бъде голям успех".

 

Редкоземни елементи, минерали, метали
Редкоземни елементи, минерали, метали Източник: Flickr

Какво представляват редкоземните метали?

Редкоземните метали включват група химични елементи (скандий, итрий и лантаниди) с уникални физични и химични свойства. Прави впечатление, че Китай контролира по-голямата част от добива на редкоземни метали.

 

По-специално, такива метали включват лантаниди (15 елемента: лантан, церий, празеодим, неодим, прометий, самарий, европий, гадолиний, тербий, диспрозий, холмий, ербий, тулий, итербий, лутеций). Сред тях са също скандий (Sc) и итрий (Y), които имат сходни физикохимични свойства.

 

Тези метали се използват във високотехнологични индустрии: електроника, военна промишленост, космическа индустрия, производство на магнити, батерии, лазери, оптично стъкло и др. Украйна има значителен потенциал от редкоземни метали. По-специално, основните находища и обещаващи за разработка райони са находище Мазуровское, село Добровеличковка (Кировоградска област), Донбас и басейна на Кривий Рог, Приазовският регион на желязната руда.

 

Като цяло Украйна има значителни находища на редки полезни изкопаеми, а именно:

  • Литият е около една трета от общите доказани запаси на Европа, представляващ приблизително 3% от световните ресурси.
  • Графитът е една от петте водещи страни по запаси.
  • Титан е един от десетте световни лидери, а находището Стремигородское в Житомирска област е едно от най-големите в света.
  • Уранови руди - Украйна се нарежда на първо място в Европа и на 11-то място в света по своите запаси.

Освен това в страната са открити значителни находища на други критични ресурси, по-специално манган, желязо, злато, олово, цинк, кобалт, никел, мед, цирконий и т.н.

 

Украйна отдавна добива уран, титан и графит, докато разработването на литиеви находища все още се обсъжда. Необходими са и допълнителни геоложки проучвания за по-точна оценка на ресурсната база.

Още от "Разкрития"

Разследващите са открили 80 хил. евро в дома на Румен Христов и 100 хил. лева - в дома на Деница Златева

Вчерашната акция в МЕ, в "Булгаргаз", в "Булгартрансгаз" и в домовете на Росен Христов и Деница Златева идва след сигнал за опит да се прикрият документи, свързани с подписването на договора с турската газова компания

Прочетете повече прочетете повече

Марк Рюте: Русия произвежда три пъти повече боеприпаси за три месеца, отколкото цялата НАТО за една година

При тази геополитическа ситуация НАТО няма да може да се защити, ако продължи да се придържа към старите 2% разходи за отбрана, заяви генералният секретар на Алианса

Прочетете повече прочетете повече

Axios: "Това е яко" - Тръмп е бил във възторг от операция "Паяжина", но се притеснява от възможна ескалация

Тръмп прояви изненадващо тих и сдържан в публичното изразяване на личните си чувства относно украинската атака, но в тесен кръг е заявил, че "това е яко"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени