"Ню Йорк Таймс": Тръмп е формирал отношението си към Украйна от манипулациите на Путин, докато е бил президент

По време на среща с Путин в Хамбург през юли 2017 г. Тръмп се е поддал за пореден път на манипулациите на руския диктатор

Доналд Тръмп и Владимир Путин
Доналд Тръмп и Владимир Путин Източник: РИА Новости

 През 2017 година, докато все още е заемал президентския пост в САЩ, Доналд Тръмп се е интересувал от мнението на руския държавен глава Владимир Путин относно възможните доставки на оръжие на Киев от Вашингтон, съобщава американският вестник The New York Times, цитиран от УНИАН.

 

Според информация на изданието на среща с Путин на 7 юли 2017 година в Хамбург, Тръмп, отбелязвайки че неговата администрация разглежда възможността за предоставяне на оръжие на Украйна, е попитал: "Какво мислите?" Путин отговорил, че това би било грешка. Както посочва вестникът, руският президент е казал на Тръмп, че украинците пак ще искат повече, независимо какво им дават САЩ.

 

"Ню Йорк Таймс" отбелязва, позовавайки се на източници около бившия американски президент, че на 28 януари 2017 г. по време на първия си телефонен разговор с Путин, Тръмп пръв повдигна въпроса за Украйна, като пита Путин за мнението му:

"Руският президент се възползва от това. Той започна дълъг монолог за корупцията в Украйна. Тръмп беше сдържан в отговора си, като не защити Украйна, но призна, че спорът на Русия с Украйна е пречка за подобряване на отношенията му с Москва".

 

В същия ден германският канцлер Ангела Меркел се опитва да изложи пред Тръмп различна гледна точка за Украйна, говорейки колко е важна подкрепата за Киев да продължи и как е необходимо да се възпира руската агресия в Украйна.

 

Въпреки това, според източник, който е присъствал на разговора, Тръмп е пренебрегнал мнението й и е прекъснал разговора. "Благодаря ви много и довиждане", е заявил Тръмп.

 

По време на среща с Путин в Хамбург през юли 2017 г. Тръмп отново се е поддал на манипулациите на руския диктатор. Отбелязва се, че Путин е твърдял по време на тази среща, че е длъжен да защитава рускоезичните жители в Източна Украйна от "етническо прочистване". По този начин той е направил аналогия с американския президент Теодор Рузвелт през 1904 г. и намесата на САЩ във вътрешните работи на латиноамериканските страни.

 

Както отбеляза Фиона Хил, високопоставен служител в Съвета за национална сигурност на Тръмп, Путин най-вероятно е споменал Рузвелт на срещата, "защото е знаел, че Тръмп е фиксиран върху бившия президент "силовак" (има с епредвид Теодор Рузвелт, бел. ред.).

 

По време на настоящата си предизборна кампания Тръмп многократно е обещавал, ако спечели президентските избори през ноември, ще разреши украинския конфликт преди встъпването си в длъжност на 20 януари.

Още от "Разкрития"

Последни новини

Най-четени