Русия се възползва от вратичките, като купува огромни количества технологии от Запада, които използва, за да води война срещу Украйна. Над 60% от внесените в Русия критични оръжейни компоненти идват от американски компании. Според Newsweek между март и декември 2022 г. режимът на Путин е внесъл компоненти, свързани с военните, на стойност 20,3 милиарда долара, което е спад от само 15% спрямо 2021 г. Като цяло Русия е закупила технологии от 155 компании със седалище в САЩ, Европа, Азия и Близкия изток. 66% от чуждестранните критични компоненти в оръжейните системи, използвани от руската армия в Украйна, са произведени от компании със седалище в САЩ.
Отбелязва се, че покупките не се правят директно - по-голямата част от технологията с двойна употреба се внася от Китай. Според института KSE в руската техника са идентифицирани 1057 чужди компонента. Микрочиповете и процесорите съставляват почти половината от целия внос, но Москва внася и множество други стоки, използвани в навигационните и комуникационни системи и други елементи на съвременната война.
В някои случаи потокът от критични компоненти се е увеличил през първите три месеца на 2023 г.: 28% повече лагери и 27% повече навигационни и сензорни системи в сравнение с последното тримесечие на 2022 г. Установено е, че четири вида руски крилати ракети - Х-59, Х-101, Калибър и Искандер - съдържат вносни микросхеми, процесори, приемо-предаватели, запаметяващи устройства, транзистори, преобразуватели на постоянен ток и други компоненти.
Чужди компоненти са открити в 7 вида руски бронирани превозни средства и артилерийски установки, включително системата за противовъздушна отбрана Тор-М2 и танк Т-72, както и в седем различни типа дронове, включително руския Орлан-10 и два ирански Шахеда модели.-131" и "Шахед-136". Критично важните компоненти, произведени от пет американски компании – Analog Devices, Texas Instruments, Microchip Technology, Intel Corporation и Advanced Micro Devices (AMD) – представляват 52% от вноса на технологии, но Русия също получава достъп до продукция на по-голям брой малки и средни предприятия, отколкото се съобщаваше по-рано.