Шефът на ДАНС: През 2022 г. България е обявила за персона нон грата 84 служители на руските официални представителства у нас

Отношенията между София и Москва се изостриха силно с включването на България в списъка на неприятелските страни на РФ и предприетите мерки от българските институции за пресичане на руското влияние на наша територия

Пламен Тончев, директор на ДАНС
Пламен Тончев, директор на ДАНС Източник: ПРБ

През 2022 година България е обявила за персона нон грата 84 служители на руските официални представителства у нас. Това каза в първото си интервю от назначаването му на поста председателят на Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) Пламен Тончев.

Справка в доклада на агенцията посочва, че през 2021 г. за персона нон грата са обявени трима служители на руските представителства.

Пред БТА Тончев посочи, че в момента няма пряк риск за сигурността на населението на България.

"Продължаването на военните действия обаче може да доведе до засилване на миграционния поток към и през страната ни. Възможни са последици в икономически план, като ръст на цените и възникване на предпоставки за прекъсване на вериги за доставки", каза Тончев.

Войната в Украйна отразява амбициите на Руската федерация за намеса в световния ред и противопоставяне на САЩ и Запада. Събитията от изминалата година поставиха на дневен ред темите за глобалната продоволствена сигурност и необходимостта от преодоляване на енергийната зависимост на Европейския съюз (ЕС) от Русия, смята председателят на ДАНС.

По думите на Пламен Тончев се наблюдава се и все по-засилен процес на интеграция между обществените отношения и информационните технологии. В резултат на това негативното влияние върху едната система рефлектира силно върху другата. Тази среда налага въвеждането на по-високи изисквания към мерките и подходите за гарантиране надеждността на системите, посочи председателят на ДАНС.

Според него фактът, че редица страни развиват такъв тип инструменти ще продължава да поставя много по-високи изисквания към прилаганите политики в областта на киберсигурността.

Ето и цялото интервю с Пламен Тончев, председател на ДАНС: 

Г-н Тончев, бяхте назначен за председател на ДАНС през май 2021 г. С какви предизвикателства се срещнахте досега - както вие, като председател, така и ДАНС като цяло, за този период?
През този период и особено през изминалата година, във връзка с изпълнението на законовите си задачи, ДАНС се изправи пред изключително сложни предизвикателства. Някои представляваха и нови, непознати изпитания, които се редуваха с изключителна динамика и изискваха адекватна реакция, висока мотивация и морал от страна на работещите в ДАНС. Благодарение на високия професионализъм на служителите на агенцията, отличното взаимодействие с чуждестранните ни партньори и натрупания опит, службата успешно изпълнява основната си мисия за защита на гражданите, националните интереси и държавността.

Кибератаките ли остават най-честата заплаха за сигурността?
Кибератаките са инструмент, с който се въздейства първоначално върху информационните системи, а впоследствие нарушават обществените отношения, оказват деструктивно въздействие върху процесите в икономическата и финансовата сфера. Този инструмент става все по-разпространен, като причината за това е свързана със засиленото използване на информационните технологии в социалните отношения и индустрията, предоставянето на различни кибератаки като услуга в "тъмната мрежа" и използването на информационни системи, които не отговарят на съвременните стандарти за киберсигурност. Наблюдава се и все по-засилен процес на интеграция между обществените отношения и информационните технологии. В резултат на това негативното влияние върху едната система рефлектира силно върху другата. Тази среда налага въвеждането на по-високи изисквания към мерките и подходите за гарантиране надеждността на системите. Кибератаките са универсални, с относително ниска цена и висока скорост за реализация. При осъществяването им рискът за атакуващия е нисък и не е обвързан с определена географска локация. И не на последно място, наличието на уязвимости в използваните информационни системи позволява кибератаките да продължават да бъдат използвани за реализация на деструктивно кибервъздействие.

Вярно ли е твърдението, че именно кибератаките са най-модерното оръжие?
Възможността за все по-лесно осъществяване на кибератаки ще продължи да формира слабо предвидима среда с нарастващ потенциал за въздействие върху сигурността на обществото. Фактът, че редица страни развиват такъв тип инструменти ще продължава да поставя много по-високи изисквания към прилаганите политики в областта на киберсигурността.

Какво се промени в глобален план, а и за България, след началото на войната в Украйна?
Войната в Украйна отразява амбициите на Руската федерация за намеса в световния ред и противопоставяне на САЩ и Запада. Събитията от изминалата година поставиха на дневен ред темите за глобалната продоволствена сигурност и необходимостта от преодоляване на енергийната зависимост на ЕС от Русия.

Що се отнася до страната ни, официалните отношения между София и Москва се изостриха и снижиха силно с включването на България в списъка на неприятелските страни на Руската федерация и предприетите открити мерки от българските институции за ограничаване и пресичане на руското влияние на наша територия. Особена важност придобиха темите за скъсването с енергийната зависимост от Руската федерация и енергийната диверсификация на страната ни.

В доклада на ДАНС за 2021 г. казвате, че Черно море се превръща в изострена територия на конкуренция и противопоставяне. Как се промени тази тенденция от началото на войната?
Черно море има важно значение в обществени сфери като сигурност и отбрана, международен транспорт и пренос на енергийни източници. Кризата показа на света сериозния риск, който би възникнал при евентуално възпрепятстване на експорта на зърно от Украйна – страна, водещ производител и износител на световния пазар. Свободноплаващите мини от конфликтната зона достигнаха и до нашето Черноморие, създавайки предпоставки за отлив на чуждестранни туристи от морските ни курорти. Сериозно предизвикателство беше и въпросът с прибирането на родна земя на българските моряци от кораба "Царевна”, който беше блокиран в Мариупол.

Няма изгледи военните действия да вървят към своя край. Това представлява ли все по-сериозна заплаха за страната и най-вече за сигурността на живеещите у нас?

Към момента пряк риск за сигурността на населението на България няма. Продължаването на военните действия обаче може да доведе до засилване на миграционния поток към и през страната ни. Възможни са последици в икономически план като ръст на цените и възникване на предпоставки за прекъсване на вериги за доставки.

Пак в доклада на ДАНС за 2021г. са посочени обявените за персона нон грата дипломати, както и тези, обявени за нежелани на територията на страната ни. Как изглеждат цифрите за 2022 година?

Обявените през 2022 г. за персона нон грата служители на руските официални представителства в България са общо 84.

В същия доклад са описани проблемите и конфликтите в Западните Балкани. В последните месеци има обостряне в отношенията между Косово и Сърбия. Има ли рискове за страната ни?

В Западните Балкани са налице зони с повишено напрежение, което е свързано с открити въпроси между някои държави в региона. От страна на международните фактори и засегнатите страни е налице воля за тяхното разрешаване, което е дългосрочен процес. На този етап няма преки рискове за сигурността на страната ни. Нерешените въпроси обаче създават пречки за евроатлантическата интеграция и привличането на инвестиции в региона.

Не стихва напрежението в Близкия изток. Държавите от региона, както и тези от Африка, са причина за засилен бежански поток. Какво се промени за България?

Динамиката на миграционните процеси през 2022 г. има цикличен характер, с периоди на повишаване и на спад на натиска. Основен катализатор за тези процеси са нестихващите конфликти в региона на Близкия изток и Северна Африка, настъпилата политическа промяна в Афганистан. За влошаването на хуманитарната обстановка в тези региони допринасят и климатичните промени, екстремни природни бедствия, икономически сътресения.

Натискът към България като външна граница на ЕС и транзитен пункт за Западна Европа продължава. През последните месеци бе констатирано рязко увеличение на миграционния натиск към България и съответно на броя на задържаните лица. В тази връзка в ДАНС е създадена организация за изпълнение на всички законово регламентирани и допълнителни мероприятия по овладяване на миграционната криза, в тясно взаимодействие със службите за сигурност и обществен ред и правоохранителните органи.

Обикновено при отбелязването на професионалния празник - 4 януари, се правят равносметки. Каква е равносметката за работата на ДАНС в последната година?

Тази година ДАНС навършва 15 години. Изискванията към агенцията и към всеки служител нарастват с всяка изминала година. Ние внимателно анализираме и успехите, и неуспехите, и гъвкаво, и прецизно планираме следващите си действия за постигане на набелязаните цели. Стремежът на ръководния екип на ДАНС е насочен към продължаване на развиването на агенцията като устойчива, надеждна и адекватна на съвременните заплахи европейска служба за сигурност, която е способна да оправдае гласуваното й доверие. Стремежът ни е България да бъде просперираща и силна държава, в която да живеят здрави, образовани, интелигентни и горди хора.

Истинският успех обаче може да бъде постигнат само с общите усилия на цялото общество. Националната сигурност е задача не само за малцина, пряко ангажирани заради служебните им ангажименти. Националната сигурност е задача на всички - общо дело на всички българи, и се постига с обединените ни усилия и с доверие. Бурните времена не бива да ни плашат – те ни дават сила, каквато дори не предполагаме, че притежаваме.

Още от "Разкрития"

Руските спецслужби са запалили търговски център във Варшава, полският премиер се закани: "Ще намерим всички ви"

На 12 май 2024 г. в полската столица Варшава избухна мащабен пожар в търговския център Marywilska 44. Сградата е напълно унищожена. В нея е имало повече от 1400 магазина и обекта за услуги

Прочетете повече прочетете повече

Никаква "денацификация", НАТО или сигурност - в агресията си срещу Украйна Русия бе мотивирана от човешките й ресурси, о

Путин напразно изгуби стотици хиляди войници в три години война - с отслабването на личния му властови режим САЩ и Китай ще сключат същата сделка с част от деформираната Руска федерация

Прочетете повече прочетете повече

УНИАН: Какво предвижда подписаното от Вашингтон и Киев споразумение за природните богатства на Украйна

Пълният контрол над недрата на Украйна остава за Киев. Само Украйна ще определя къде и какво да се добива. Недрата остават украинска собственост. Дяловото участие на двете страни във Фонда е 50 на 50 %

Прочетете повече прочетете повече

"Аксиос": "Окончателното предложение" на Тръмп за мир изисква Украйна да приеме руска окупация

Предложението на Тръмп ще изисква големи отстъпки от украинския президент Володимир Зеленски, който преди това изключи възможността да приеме руската окупация на Крим и части от четири региона в Източна Украйна, припомня изданието

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени