Словакия обвини двама души в шпионаж в полза на Русия

Полицията е задържала бивш заместник-ректор на военна академия и сътрудник на уеб сайт

Словашка полиция
Словашка полиция Източник: Twitter

Словакия обвини бивш офицер от военна академия и още един мъж в шпионаж в полза на Русия, съобщиха днес полицията и специализираната прокуратура. Съобщението бе направено ден след като Братислава изгони трима руски дипломати. Русия каза, че ще отговори на това "неоправдано експулсиране".

 

Изпълняващият длъжността началник на полицията Щефан Хамран каза на пресконференция в Братислава, излъчвана на живо по телевизията, че полицията е задържала бивш заместник-ректор на военна академия, идентифициран като Павол Б. Срещу него е повдигнато обвинение в сътрудничество с руското военно разузнаване ГРУ от 2013 г. насам.

 

"Лицето е имало разузнавателни контакти с офицери от руското ГРУ…, за които е събирало и разкривало информация от стратегическо значение", каза Харман.

 

Началникът на полицията идентифицира другият задържан като Бохус Г. Той е бил сътрудник на уебсайт, който правителството затвори по-рано този месец заради разпространение на дезинформация. 

 

Той е признал, че е търсил информация от класифицирани доклади на разузнаването, изготвени за парламента.

Ако вината им бъде доказана, обвиняемите могат да получат между 4 и 13 години затвор. По случая бяха задържани още двама души, но те вече са освободени без да им бъдат повдигнати обвинения, съобщи полицията. 

 

Специалният прокурор Даниел Липшиц каза, че руската атака срещу Украйна е възобновила вниманието към шпионските дейности.

 

"Руската федерация класифицира Словакия като неприятелска държава и поради това тези случаи ще получат голямо внимание", каза той. 

Още от "Разкрития"

Преговарящият на Путин за Украйна има недвижими имоти във Франция, ОАЕ и Русия на стойност десетки милиони евро

Освен имота си във Франция Дмитриев притежава два апартамента с обща площ 980 кв.м в Дубай (ОАЕ) на стойност 8,5 млн. евро и множество имоти в Русия

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени