Срив на руската космическа програма: Ръководителят на "Роскосмос" се оплака от загубата на всички западни партньори

САЩ са увеличили броя на изстрелванията с 3,8 пъти, до 108 миналата година. Китай изпревари Русия повече от три пъти - миналата година е извършил 63 изстрелвания

Юрий Борисов, шеф на "Роскосмос"
Юрий Борисов, шеф на "Роскосмос" Източник: Energypolicy

Държавният план за космически полети през 2023 г. не можа да бъде изпълнен, заяви днес ръководителят на "Роскосмос" Юрий Борисов.

 

По думите му през годината държавната космическа корпорация е извършила 19 изстрелвания, което е с 3 по-малко, отколкото през първата година на войната. В сравнение с предвоенната 2021 г. броят на изстрелванията е намалял с една четвърт, или 6 единици, и ако се сравни с началото на 2000-те години, той е намалял почти наполовина.

 

Сегашните резултати на Роскосмос станаха най-лошите в съвременната история на Русия: държавната корпорация е направила по-малко изстрелвания само веднъж - през 2020 г., на фона на пандемията от коронавирус. По това време броят им спадна до 16.

 

Според Борисов, провалът на космическата програма за 2023 г. е резултат от проблеми в Научноизследователския институт за прецизни инструменти (НИИ ТП), дъщерно дружество на "Руски космически системи" АД, което е под санкциите на САЩ от есента на 2022 г.

 

Санкциите за войната в Украйна лишиха "Роскосмос" от основните й чуждестранни клиенти и партньори. Преди това около 70% от външните договори на държавната корпорация бяха изградени с европейски страни и САЩ, а днес това на практика е сведено до нула, оплака се Борисов, цитиран от "Комерсант".

 

Той добави, че последният съвместен проект на "Роскосмос" и западните страни е свързан с Международната космическа станция (МКС). Според Борисов, сега се водят преговори с НАСА за продължаване на сътрудничеството.

 

Преди четвърт век Русия заемаше водеща позиция в изстрелванията в орбита: "Роскосмос" извърши повече от 30 изстрелвания годишно, в сравнение с 28 за САЩ, 12 за Европа и 5 за Китай (по данни от 2000 г.).

 

Но оттогава САЩ са увеличили броя на изстрелванията с 3,8 пъти, до 108 миналата година. Китай изпревари Русия повече от три пъти: миналата година е извършил 63 изстрелвания, което е увеличение с повече от 13 пъти през последните 24 години.

 

Четири поредни години Роскосмос работи на загуба: държавната корпорация загуби около 90 милиарда рубли за 2020-22 година. Според Борисов през 2024 г. задачата е да се изравнят и да се извършат поне 40 изстрелвания.

 

Източник: The Moscow Times

Още от "Разкрития"

Руските спецслужби са запалили търговски център във Варшава, полският премиер се закани: "Ще намерим всички ви"

На 12 май 2024 г. в полската столица Варшава избухна мащабен пожар в търговския център Marywilska 44. Сградата е напълно унищожена. В нея е имало повече от 1400 магазина и обекта за услуги

Прочетете повече прочетете повече

Никаква "денацификация", НАТО или сигурност - в агресията си срещу Украйна Русия бе мотивирана от човешките й ресурси, о

Путин напразно изгуби стотици хиляди войници в три години война - с отслабването на личния му властови режим САЩ и Китай ще сключат същата сделка с част от деформираната Руска федерация

Прочетете повече прочетете повече

УНИАН: Какво предвижда подписаното от Вашингтон и Киев споразумение за природните богатства на Украйна

Пълният контрол над недрата на Украйна остава за Киев. Само Украйна ще определя къде и какво да се добива. Недрата остават украинска собственост. Дяловото участие на двете страни във Фонда е 50 на 50 %

Прочетете повече прочетете повече

"Аксиос": "Окончателното предложение" на Тръмп за мир изисква Украйна да приеме руска окупация

Предложението на Тръмп ще изисква големи отстъпки от украинския президент Володимир Зеленски, който преди това изключи възможността да приеме руската окупация на Крим и части от четири региона в Източна Украйна, припомня изданието

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени