Санкциите, които откъснаха Русия от световната финансова система и модерните технологии, принудиха Москва да се обърне за пари към руската мафия в чужбина. Това разкрива в свое разследване The Economist.
Марк Галеоти, експерт по международната престъпност и разузнавателните служби, заяви пред изданието, че Кремъл е наредил на представители на руската организирана престъпност да финансират дейността на руските шпиони зад граница. За да направят това, те трябва да прехвърлят част от приходите си в "черни сметки".
Според експерта, вербуването на руски мафиоти от властта в Кремъл има за цел и заобикаляне на санкциите. Те трябва да организират доставката на полупроводници, които са необходими на на руския ВПК.
Санкциите, наложени срещу РФ, нанесоха сериозни щети на руската шпионска мрежа в чужбина. За да компенсира загубите, Кремъл засили кибершпионажа и изпрати нови шпиони на Запад под прикритието на бежанци, но това не може напълно да замени старите агенти.
Изданието припомня, че през есента на миналата година синът на губернатора на Красноярската територия Артьом Ус е бил задържан в Милано. Според обвиненията, предявени му от САЩ, той и други руснаци са купили американска електроника за изтребители, ракетни системи, радари, сателити и други военни разработки чрез куха компания.
Стоките са доставени в Германия, а след това са изпратени в Русия до крайни потребители, сред които са санкционираните "Радиоавтоматика", "Радиоекспорт" и "Абтроникс". По-късно тези компоненти бяха открити в руска военна техника, унищожена или завладяна на бойното поле в Украйна.
Според Economist, с помощта на подобни схеми от април до ноември 2022 г. обемът на вноса на полупроводници, забранен със санкции в Русия, е достигнал 2,6 милиарда долара.