The Economist: Украйна разработва ракета, която може да достигне Москва

Подробностите за украинската ракетна програма се пазят стриктно

Ракетата "Трембита"
Ракетата "Трембита" Източник: France24

Украйна работи върху развитието на ракетната си индустрия на фона на възможни проблеми със западната помощ в бъдеще. Една от ракетите, по които се работи, е "Трембита", пише The Economist. "Трембита" е модерен римейк на импулсния реактивен двигател за 200 долара, който е използван за първи път в германската бомба V-1 през 1944 г. Тръбата на двигателя е груба версия. Под него виси по-стилно сиво правоъгълно тяло, което скрива системата за насочване и бойната глава на ракетата", пише изданието.

 

"Трембита" е в състояние да достигне скорост до 400 км/ч и има обхват на полета от 200 км. Но се разработва и по-мощна версия, чиято далекобойност ще и позволява д адостигне до Москва. Серийното производство трябва да започне след окончателните тестове. Прави впечатление, че на разработчиците им отне само година и половина, за да постигнат такъв резултат, защото обикновено пътят от чертежите до навлизането на оръжия на бойното поле отнема много години.

 

Не е известно колко дълго Украйна ще може да разчита на големи суми чуждестранна военна помощ. Следователно "Трембита" е един от няколкото проекта, които, както се надява Украйна, ще дадат тласък на възраждането на местната индустрия. По съветско време Украйна беше световен лидер в космическите и ракетните иновации. Днепровският завод "Южмаш" произвеждаше четири поколения стратегически ракети. Но това беше до 1994 г., когато според Будапещенския меморандум Украйна се отказа от ядрени балистични ракети в замяна на безполезни, както се оказа, гаранции за сигурност. По-късните опити за съживяване на индустрията се провалиха поради корупция, слабо правителство, руска намеса и липса на политическа воля.

 

Подробностите за украинската ракетна програма се пазят стриктно и има защо. Русия безмилостно атакува производствени съоръжения, убивайки и осакатявайки стотици работници. И така, през декември 2023 г. няколко крилати ракети удариха ракетния завод "Нептун" в Киев. През ноември 2024 г. Русия атакува "Южмаш" в Днепър със своята "нова" междурегионална балистична ракета "Орешник". Поради това производството на ракети в Украйна започна д ас еразполага под земята, в защитени бункери. Продукцията е разпръсната в стотици незабележими обекти.

 

Друг труден въпрос е финансирането. Правителството подкрепя производството на всяка ракета, която е доказала, че може да лети, предлагайки на частните производители същия максимален марж на печалба от 25%, каквато предоставя например на производителите на дронове. Но разработчиците често трябва да рискуват значителни суми от собствените си пари, за да стартират даден проект. Още по-трудна задача е разрастването до промишлено производство – набиране на капитал, закупуване на чувствително оборудване от чужбина и гарантиране на сигурността. Тук Украйна изостава от руския държавен военен комплекс.

 

Един източник на изданието твърди, че новите партньорства със западните съюзници са най-добрият начин за мащабиране. Не всяка страна е готова да сподели собствения си опит, оборудване и рискове. Някои обаче стават все по-активни - по-специално Дания и Обединеното кралство. За Запада потенциалът е ясен. Производството на крилата ракета с почти идентични летателни характеристики може да бъде 12 пъти по-евтино в Украйна, отколкото в Западна Европа, обяснява The Economist.

 

"Например ракетата "Трембита" струва само 3000 долара във версията, която трябва да служи само за примамка (на руската ПВО) и $15 000 в комплект с 20-30-килограмова бойна глава". Но сега Украйна се нуждае от време, а то може да не е достатъчно. Високопоставен служител по сигурността казва, че държавата се нуждае от поне една година, за да произведе ракети в такъв брой, обхват и способности, които биха застрашили сериозно Русия.

 

Дотогава много неща може да са се променили. Не е известно какво ще направи новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп. Русия може също да използва преговорите за прекратяване на огъня, за да поиска съкращаване на производството на украински ракети. Но това няма да спре хората, които работят по Трембита, уверява ръководителят на инженерния екип Сергей Бирюков

Още от "Разкрития"

Австрийските служби разкриха още една българка от лондонската шпионска мрежа

Жената, която е на 48 години, живее в Австрия от около 10 години. Работила е в посредническа фирма, наемаща персонал, по-късно в медицинска практика. Често се е регистрирала като безработна. Въпреки че кандидатствала и за социални помощи, от профилите й в мрежите не изглеждала нуждаеща се

Прочетете повече прочетете повече

Из показанията на Стефан Димитров: Асен Василев взел 300 000 лв., за да назначи Банкова, договорил си подкуп от 4 млн. о

Асен Василев бил поставил задача на Петя Банкова да събира 500 хиляди евро от нерегламентираната дейност в Агенция "Митници", които да му носи лично или да ги предава на Лъчезар Ставрев, наричан "лейтенанта на Асен Василев"

Прочетете повече прочетете повече

Информатор на ФБР призна, че е излъгал за "далавери" на сем. Байдън в Украйна

Смирнов беше обвинен в изфабрикуване на твърдения, че украинската енергийна фирма "Буризма" е платила милиони долари подкупи на Хънтър Байдън, който е бил член на борда на "Буризма", и на баща му

Прочетете повече прочетете повече

Българите, обвинени в шпионаж за Русия, са следили украински военни в американска база

Прокурорката Алисън Морган заяви днес пред съдебните заседатели, че Марсалек е възложил на Русев задачата да наблюдава американска военна база в германския град Щутгарт, като операцията е била прекратена, след като обвиняемите са били арестувани

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени