САЩ, Великобритания и Австралия стартират съвместен проект за атомна подводница от ново поколение. Вероятно в Австралия ще бъде създадена голяма военноморска база, откъдето и трите страни ще извършват операции на подводния си флот, пише The Telegraph.
Както отбелязва авторът на публикацията, относително простите и евтини дизел-електрически подводници са твърде бавни, имат ограничен обхват и са принудени да се издигат на повърхността твърде често. Това ги прави уязвими за откриване от самолети и дронове. Но ядрените подводници могат да бъдат на бойно дежурство в продължение на месеци, да останат под вода дълго време и да се движат по-бързо.
Атомните подводници обаче са много по-скъпи и трудни за производство. Изданието отбелязва, че дори и със собствената си ядрена индустрия за Великобритания вече е трудно да създаде ново поколение ядрени подводници. Австралия изобщо няма такава индустрия. И вече няма смисъл да се разчита на дизелови лодки в съвременните условия. Ето защо съвместният проект с Съединените щати Aukus Pillar 1 наистина има големи перспективи.
В същото време град Пърт в Западна Австралия може да се превърне в удобна база, откъдето самите британски, американски и австралийски подводници ще могат да патрулират в Индо-Тихоокеанския макрорегион. Оттук ядрените подводници могат да достигнат до всички потенциално проблемни региони на света и да останат там дълго време на бойно дежурство. Остарелите дизелово-електрически лодки не са в състояние да демонстрират такава ефективност.