The Times: Руски диверсанти за "еднократно ползване" сеят хаос в Европа и подкопават подкрепата за Украйна, плащат им до $10 000 за престъпленията им

Русия привлича украински бежанци, които изпитват финансови затруднения и може би не осъзнават, че работят за Кремъл

Москва, Кремъл
Москва, Кремъл Източник: ТАСС

Кои са агентите за "еднократна употреба"

Русия използва онлайн приложения за съобщения и плащания с криптовалута, за да набира "агенти за еднократна употреба", които да извършват "евтини" саботажни операции в цяла Европа, целящи да подкопаят подкрепата за Украйна. Според The ​​Times, доклад на базирания в Лондон мозъчен тръст Royal United Services Institute (RUSI) подчертава, че Русия набира украински бежанци, които изпитват финансови затруднения и може да не осъзнават, че работят за Кремъл, в опит да подкопае обществената подкрепа за Киев.

 

Докладът отбелязва, че операциите на Кремъл включват палежи, атаки срещу гражданска инфраструктура, вандализъм и други актове на саботаж, насочени към всяване на "страх и объркване" в западните общества и проучване на слабости в защитата на гражданската инфраструктура. В доклада се посочва, че броят на подобни инциденти в Европа се е утроил между 2023 и 2024 г. и че саботажът остава "ключов инструмент" в хибридната война на Русия.

 

Заплащането - от няколко долара до $10 000 

Оперативните лица на ниско ниво обикновено се набират чрез криптирани приложения за съобщения като Telegram и получават малки суми, често в криптовалута. На новобранците се предлагат няколко долара за дейности като графити и до 10 000 долара за по-сериозни престъпления. "В няколко случая на саботьорите изобщо не е било платено, което подчертава еднократния им характер", отбелязват анализаторите.

 

Разпалването на напрежение и подкопаването на подкрепата за Украйна "е част от логиката на ниско ниво руски саботаж, дори ако самите физически щети са ограничени", каза съавторът на доклада Кинга Редловска. Докладът подчертава, че европейските страни трябва да засилят надзора върху извънборсовите борси за криптовалута срещу пари в брой.

 

"Европа сравнително бавно признава, че тези инциденти са част от координирана кампания за саботаж. Парите се движат бързо, особено чрез криптовалута и неформални финансови услуги, докато процесите на правно и трансгранично сътрудничество са бавни. Дори неуспешните или неефективни терористични атаки все още постигат целите на Русия, като създават страх, изчерпват ресурсите за сигурност и тестват праговете за реакция", каза Редловска.

 

Докладът също така призовава за кампании за повишаване на осведомеността относно тактиките на Кремъл сред скорошните мигранти, диаспората и тийнейджърите – групи, за които се смята, че са най-често обект на нападения от руските вербовчици – както и за въвеждане на награди за информаторите.

 

Руски саботаж в Европа

Русия напоследък рязко увеличи хибридните си атаки срещу страните от ЕС и НАТО, вариращи от нарушения на въздушното пространство с дронове, заглушаване на GPS и саботаж на инфраструктурата до кибератаки, информационни операции и намеса в избори. Медиите по-рано съобщиха, че Русия е създала дезинформационна мрежа в Европа, насочена към дискредитиране на украинските бежанци и Украйна като цяло. Тази мрежа е най-активна в Австрия.

Още от "Разкрития"

Системата "Матрьошка" влиза в бой: Офицери от ГРУ и руски ботове се опитват да помогнат на Орбан в унгарските избори дне

Русия използва всичките си ресурси за пропаганда и дезинформация, за да подкрепи настоящия премиер Виктор Орбан, разкрива The Insider

Прочетете повече прочетете повече

Politico: 12-точков план на Орбан цели да ориентира Унгария на изток и да я обвърже икономически и политически с Русия

Изданието цитира нови документи, според които унгарското правителство е подписало споразумение с Русия за разширяване на икономическите, търговските, енергийните и културните връзки между двете страни

Прочетете повече прочетете повече

EUobserver: Доклад на BFMI разкрива мащабни манипулации, свързани с предизборната кампания на Румен Радев, подобни на те

Без официален TikTok акаунт, Радев е натрупал 90 милиона гледания на платформата чрез мрежи, чието поведение е трудно да се обясни само чрез органична активност.

Прочетете повече прочетете повече

Politico разкри как Русия вербува европейци за саботажи, пак е намесен българин – $500 и "ваканция" в чужбина

Едно от обученията на руското разузнаване се проведе точно преди президентските избори през 2024 г., на които проевропейският молдовски президент Мая Санду беше преизбрана в кампания, помрачена от руска намеса

Прочетете повече прочетете повече

Politico: Възможно е Кремъл да получава информация за секретни документи на ЕС от "Алтернатива за Германия"

Достъпът, който депутатите от АзГ имат до поверителните материали, "оставя огромна дупка, наподобяваща образа на Путин, в нашите мерки за сигурност"

Прочетете повече прочетете повече

"Отдавна подозирахме": Туск направи изявление относно докладите на близкото обкръжение на Орбан до Кремъл

Припомняме, че "Вашингтон пост" съобщи вчера, че унгарският външен министър Петер Сиярто редовно е информирал Москва за случващото се и за дискусиите на срещите на ЕС

Прочетете повече прочетете повече

Американското разузнаване обезсмисли войната на Тръмп в Иран: Техеран не е правил ядрена бомба нито преди, нито след 202

По време на изслушването е последвала и остра реакция, след като Тулси Габард не е споменала в доклада си опити на противника да повлияе на американските избори, което става за първи път от 2017 година насам

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени