ЦИД: Страната ни остава една от най-уязвимите държави-членки на НАТО и ЕС към руската дезинформация

62% от младите българи биха воювали, за да защитят страната си

Доклад за противодействието на дезинформацията
Доклад за противодействието на дезинформацията Източник: ЦИД

Послания
Антизападните послания продължават да набират сила в България. Това се твърди в последния  доклад  на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), който подробно описва как Москва адаптира тактиките си за дезинформация към текущите геополитически събития, за да запази въздействието си върху обществото и избирателите.

 

39% от анкетираните смятат, че Западът използва Украйна и Палестина като част от глобална марионетна война; 37% се съгласяват, че западните сили умишлено подклаждат конфликти, за да запазят геополитическото си господство.

 

Докато дезинформацията за външни конфликти намира ограничен отзвук сред младите българи, подкрепяните от Кремъл послания, свързани с вътрешни проблеми, имат значително по-силно въздействие. Между 40% и 52% от анкетираните са съгласни с дезинформационните твърдения относно войната на Русия в Украйна, членството на България в НАТО и ЕС и идеята, че българското правителство обслужва чужди интереси. Тези констатации показват, че дезинформацията, която оказва пряко влияние върху политическия пейзаж в България, продължава да бъде изключително ефективна.

 

Защитници на отечеството

На фона на ниската осведоменост за международните конфликти и вълната от кремълска дезинформация, представяща ЕС като слаб, все пак цели 62% от младите българи изразяват готовност да защитят страната си с военни средства, ако тя бъде нападната.

 

Проучването подчертава няколко критични предизвикателства: ниската медийна грамотност, силно завладяната медийна среда и ограничените умения за критично мислене правят младите българи уязвими за пропаганда и операции за чуждестранно влияние. Тъй като Русия непрекъснато засилва хибридния си натиск, разпространението на дезинформация в България не само оказва влияние върху демократичната стабилност, но и отслабва доверието в НАТО, ЕС и западните съюзи. Преодоляването на тези уязвимости е от съществено значение за опазването на информационното пространство на България от външни манипулации.

 

Уязвимост

България остава една от най-уязвимите държави-членки на НАТО и ЕС към руската дезинформация, като посланията, разпространявани от Кремъл, доминират както в традиционните медии, така и в социалните платформи. Кремъл и про-руски, местни организации и лица експлоатират политическата нестабилност около изборните, популистка реторика и конспиративни теории, за да манипулират общественото мнение, като се възползват от липсата на опит и слабия капацитет на институциите за гражданска сигурност да защитават свободата на словото и националното информационно пространство.

Още от "Разкрития"

Никаква "денацификация", НАТО или сигурност - в агресията си срещу Украйна Русия бе мотивирана от човешките й ресурси, о

Путин напразно изгуби стотици хиляди войници в три години война - с отслабването на личния му властови режим САЩ и Китай ще сключат същата сделка с част от деформираната Руска федерация

Прочетете повече прочетете повече

УНИАН: Какво предвижда подписаното от Вашингтон и Киев споразумение за природните богатства на Украйна

Пълният контрол над недрата на Украйна остава за Киев. Само Украйна ще определя къде и какво да се добива. Недрата остават украинска собственост. Дяловото участие на двете страни във Фонда е 50 на 50 %

Прочетете повече прочетете повече

"Аксиос": "Окончателното предложение" на Тръмп за мир изисква Украйна да приеме руска окупация

Предложението на Тръмп ще изисква големи отстъпки от украинския президент Володимир Зеленски, който преди това изключи възможността да приеме руската окупация на Крим и части от четири региона в Източна Украйна, припомня изданието

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени