ЦИД: Страната ни остава една от най-уязвимите държави-членки на НАТО и ЕС към руската дезинформация

62% от младите българи биха воювали, за да защитят страната си

Доклад за противодействието на дезинформацията
Доклад за противодействието на дезинформацията Източник: ЦИД

Послания
Антизападните послания продължават да набират сила в България. Това се твърди в последния  доклад  на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), който подробно описва как Москва адаптира тактиките си за дезинформация към текущите геополитически събития, за да запази въздействието си върху обществото и избирателите.

 

39% от анкетираните смятат, че Западът използва Украйна и Палестина като част от глобална марионетна война; 37% се съгласяват, че западните сили умишлено подклаждат конфликти, за да запазят геополитическото си господство.

 

Докато дезинформацията за външни конфликти намира ограничен отзвук сред младите българи, подкрепяните от Кремъл послания, свързани с вътрешни проблеми, имат значително по-силно въздействие. Между 40% и 52% от анкетираните са съгласни с дезинформационните твърдения относно войната на Русия в Украйна, членството на България в НАТО и ЕС и идеята, че българското правителство обслужва чужди интереси. Тези констатации показват, че дезинформацията, която оказва пряко влияние върху политическия пейзаж в България, продължава да бъде изключително ефективна.

 

Защитници на отечеството

На фона на ниската осведоменост за международните конфликти и вълната от кремълска дезинформация, представяща ЕС като слаб, все пак цели 62% от младите българи изразяват готовност да защитят страната си с военни средства, ако тя бъде нападната.

 

Проучването подчертава няколко критични предизвикателства: ниската медийна грамотност, силно завладяната медийна среда и ограничените умения за критично мислене правят младите българи уязвими за пропаганда и операции за чуждестранно влияние. Тъй като Русия непрекъснато засилва хибридния си натиск, разпространението на дезинформация в България не само оказва влияние върху демократичната стабилност, но и отслабва доверието в НАТО, ЕС и западните съюзи. Преодоляването на тези уязвимости е от съществено значение за опазването на информационното пространство на България от външни манипулации.

 

Уязвимост

България остава една от най-уязвимите държави-членки на НАТО и ЕС към руската дезинформация, като посланията, разпространявани от Кремъл, доминират както в традиционните медии, така и в социалните платформи. Кремъл и про-руски, местни организации и лица експлоатират политическата нестабилност около изборните, популистка реторика и конспиративни теории, за да манипулират общественото мнение, като се възползват от липсата на опит и слабия капацитет на институциите за гражданска сигурност да защитават свободата на словото и националното информационно пространство.

Още от "Разкрития"

Разследващите са открили 80 хил. евро в дома на Румен Христов и 100 хил. лева - в дома на Деница Златева

Вчерашната акция в МЕ, в "Булгаргаз", в "Булгартрансгаз" и в домовете на Росен Христов и Деница Златева идва след сигнал за опит да се прикрият документи, свързани с подписването на договора с турската газова компания

Прочетете повече прочетете повече

Марк Рюте: Русия произвежда три пъти повече боеприпаси за три месеца, отколкото цялата НАТО за една година

При тази геополитическа ситуация НАТО няма да може да се защити, ако продължи да се придържа към старите 2% разходи за отбрана, заяви генералният секретар на Алианса

Прочетете повече прочетете повече

Axios: "Това е яко" - Тръмп е бил във възторг от операция "Паяжина", но се притеснява от възможна ескалация

Тръмп прояви изненадващо тих и сдържан в публичното изразяване на личните си чувства относно украинската атака, но в тесен кръг е заявил, че "това е яко"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени