Великобритания задържа трима българи за шпионаж в полза на Русия

Тримата шпиони живеели от години в Обединеното кралство, като има данни че са сменили няколко работни места, както и адреси на местоживеене

Тримата българи, обвинени в шпионаж в полза на Русия
Тримата българи, обвинени в шпионаж в полза на Русия Източник: BBC

Трима българи са били задържани при мащабно разследване във Великобритания по подозрения в шпионаж в полза на Русия, съобщава BBC. 45-годишният Орлин Русев, 41-годишният Бисер Джамбазов и 31-годишната Катрин Иванова са били арестувани още през февруари и оттогава са в затвора, тъй като има данни, че са работили за руските служби за сигурност, посочва британската медия.

 

Обвинени са и за това, че са притежавали фалшиви документи за самоличност. Документите включват паспорти, лични карти и други документи за Великобритания, България, Франция, Италия, Испания, Хърватска, Словения, Гърция и Чехия.

 

Тримата шпиони живеели от години в Обединеното кралство, като има данни че са сменили няколко работни места, както и адреси на местоживеене. 

 

За Орлин Русев има информация, че е правел бизнес сделки в Русия.  Той се премества във Великобритания през 2009 г. и три години работи в сферата на финансовите услуги.

 

Според предоставените от него данни в LinkedIn на по-късен етап е притежавал бизнес, занимаващ се с разузнаване, което включва прихващане на комуникации или електронни сигнали. Русев също заявява, че някога е бил съветник в Българското министерство на енергетиката.

 

Другите двама подсъдими - Бисер и Катрин, били двойка, твърдят техни съседи в Хароу, цитирани от BBC. Джамбазов е бил шофьор в болници, а Иванова описва себе си в онлайн профила си в LinkedIn като лаборант в частен здравен бизнес.

 

Според български държавни документи онлайн те са работили и за избирателни комисии в Лондон, които улесняват гласуването на български избори на граждани, живеещи в чужбина.

 

Тримата българи трябва да бъдат изправени пред съда в Олд Бейли в Лондон през януари, като все още няма доказателства, които да ги оневиняват.

 

Още от "Разкрития"

Руските спецслужби са запалили търговски център във Варшава, полският премиер се закани: "Ще намерим всички ви"

На 12 май 2024 г. в полската столица Варшава избухна мащабен пожар в търговския център Marywilska 44. Сградата е напълно унищожена. В нея е имало повече от 1400 магазина и обекта за услуги

Прочетете повече прочетете повече

Никаква "денацификация", НАТО или сигурност - в агресията си срещу Украйна Русия бе мотивирана от човешките й ресурси, о

Путин напразно изгуби стотици хиляди войници в три години война - с отслабването на личния му властови режим САЩ и Китай ще сключат същата сделка с част от деформираната Руска федерация

Прочетете повече прочетете повече

УНИАН: Какво предвижда подписаното от Вашингтон и Киев споразумение за природните богатства на Украйна

Пълният контрол над недрата на Украйна остава за Киев. Само Украйна ще определя къде и какво да се добива. Недрата остават украинска собственост. Дяловото участие на двете страни във Фонда е 50 на 50 %

Прочетете повече прочетете повече

"Аксиос": "Окончателното предложение" на Тръмп за мир изисква Украйна да приеме руска окупация

Предложението на Тръмп ще изисква големи отстъпки от украинския президент Володимир Зеленски, който преди това изключи възможността да приеме руската окупация на Крим и части от четири региона в Източна Украйна, припомня изданието

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени