Мозъчният тръст "Център за реформи в отбраната" публикува доклад за участието на пенсионирани офицери от армиите и разузнавателните агенции на страните-членки на НАТО в руски активни мероприятия, насочени към отслабване на западните нации, разрушаване на отношенията между НАТО и ЕС и изолиране на отделни членове на съответните съюзи, оправдаване на руската агресия и подкопаване на военно-техническата помощ за Украйна. Докладът е част от съвместен проект с Guildhall за разследване на подривната дейност на руските разузнавателни служби. Проучването разглежда Русия, която експлоатира в своите злонамерени операции на чужда територия пенсионирани оперативни служители натовски държави.
Относно България в доклада пише следното:
Както стана ясно след разследването на Euractiv, въпреки постоянната политическа криза и присъствие на проруски сили в действащо сътрудничество, България остава един от най-големите непреки доставчици на оръжия за Украйна. Това прави България приоритетна цел за активни руски мерки, имащи за цел да попречат на военната и техническата помощ за Украйна. Забележително е участието в подобни мерки на пенсиониран български бригаден генерал, командващ части на НАТО по време на мисии в Ирак - Димитър Шивиков.
По време на руската агресия, пренебрегвайки факта, че спирането на оръжейните доставки за Украйна неизбежно биха довели до окупация на страната и срив на цялата международна система за сигурност, Шивиков публично се обяви против доставките на българско оръжие за Украйна и заяви, че "пожарът не трябва да се гаси с гориво" и че самата военна помощ беше "съюз с нацистка Германия". В рамките на обществената си дейност Шивиков оправдава руската агресия и обвинява НАТО за началото на конфликта.
На 8 март 2023 г. Шивиков е сред съорганизаторите на събитие наречено "Марш на признателността към Русия" в столицата на България София. Подобна активност на Шивиков по отношение на обвиненията към НАТО в началото на войната, като извиняване агресията и призоваване за спиране на доставките на оръжия за Украйна се използва широко от руските правителствени медии.
Държавата-агресор Русия използва в своите зловредни операции на чужда територия пенсионирани оперативни служители още от Франция, САЩ, Германия, Италия, Чехия и Швейцария.
"От началото на руската агресия срещу Украйна имаше голямо търсене на военни и политически анализатори в западните общества. Поради това пенсионирани офицери от службите за сигурност, отбрана и правоприлагане засилиха усилията си в ключови западни страни, което доведе до нарастващо влияние върху социалния и политически дневен ред в съответните страни. Такива офицери често изглежда имат близки лични, бизнес и професионални връзки с Русия", гласи въведението към доклада.
Те участват и в кампании, разкриващи активни мерки "с цел прекъсване на военно-техническата помощ за Украйна, оправдаване на руската агресия, изкореняване на отношенията между НАТО и ЕС и изолиране на отделни членове на съюза", поради което заслужават особено внимание, отбелязват експертите.
Анализаторите подчертават, че дълготрайният характер на войната на Русия срещу Украйна и настоящата геополитическа ескалация водят до обществено търсене на "военни политици, а не военни анализатори".
Това може да се илюстрира от последните президентски избори в Чешката република, които доведоха на власт бившия високопоставен генерал от НАТО Петр Павел, според доклада. "Русия изглежда използва подобни явления и следователно засилва мрежата си от тайни агенти, за да влияе на политическия дневен ред в западните страни", се казва в проучването.
Отбелязва се обаче, че подобна тенденция "представлява сериозна заплаха за политическия съюз" на НАТО и ЕС, както и националната сигурност на съответните правителства, тъй като подобен положителен пример на Чешката република "може да доведе и до неблагоприятна алтернатива сценарии."