Баницата на баба Неделя

Тънкостите ще ни покаже баба Неделя от село Дрянковец, община Айтос. Тя е на 90 години, може много и е опекла безброй баници

Баница
Баница Източник: РИМ-Бургас

На 24 април 2026 г. от 11:00 ч. в Етнокухнята на музея, на улица "Славянска" 69 ще направим за пореден път баница, пишат от Регионалния исторически музей в Бургас.

 

В миналото баницата е присъствала на българската трапеза на много от празниците, а на Бъдни вечер, Коледа, Сирни Заговезни – задължително.

 

Днес тя е любимо ястие от ежедневието ни. Всеки знае как се прави, но винаги е полезно да видиш как опитен човек приготвя вкусна традиционна храна.

 

Тънкостите ще ни покаже баба Неделя от село Дрянковец, община Айтос. Тя е на 90 години, може много и е опекла безброй баници.

 

Когато е с подредени на пластове кори, баницата се нарича "наложена" или "права". "Крива" е витата баница. При нея плънката се слага върху разточения лист тесто, който се навива на руло. И в двата случая плънката най-често е от яйца, сирене и кисело мляко.

Още от "Бургас"

Рекордните 900 участници ще стартират в най-голямото състезание по крос триатлон в България "Лъвско сърце"

След поредица от успешни издания и непрекъснато нарастващ интерес към събитието, тази година "Лъвско сърце" поставя нов рекорд по брой записани състезатели

Прочетете повече прочетете повече

Бургас изпраща близо 2400 абитуриенти от 28 училища, основните сборни пунктове са в Морската градина

И тази година местата и часовете на събиране на родители и ученици за изпращане на абитуриентите е направена с цел да не се допуска голямо струпване на хора на едно място

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени