Financial Times: "Лукойл" е избрал купувач за рафинерията си в Бургас

Руската компания се е спряла на странен катарско-британски консорциум, но за сделка се чака благословия и от Путин

Лукойл
Лукойл Източник: Zonanews

Руската енергийна група "Лукойл" е напът да продаде най-големия си актив на Балканите на катарско-британски консорциум. За това съобщава Financial Times, като се позовава на източници и писмо до руския президент Владимир Путин, с което изданието се е запознало. Става въпрос за рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас", която е и най-голямата компания по приходи в България.

 

По информация на британската медиа планът е сделката да се сключи до края на годината, но дори и това да стане, предвид нужните регулаторни одобрения тя няма как да бъде финализирана толкова скоро. От публикацията на FT става ясно, че за предпочитан купувач е избран консорциум между Oryx Global, контролирана от катарския бизнесмен Ганим бин Саад ал Саад и базирания в Лондон търговец на борсови стоки DL Hudson.

 

Лукойл Нефтохим България АД
Лукойл Нефтохим България АД Източник: Zonanews

За натиска откъм българските власти "Лукойл" да напусне страната след началото на войната в Украйна се знае отдавна, като епизодично се появяват слухове и неофициални информации за потенциални купувачи, но това е първата по-солидна публикация за конкретен интерес и напредък в процедурата.

 

Кои са купувачите
Според публичната информация 60-годишният Ганим бин Саад ал Саад в миналото е заемал различни публични постове в емирството. Включително е бил и съветник на премиера по управлението на държавния фонд на богатата на петрол държава. Паралелно с това обаче той развива и собствен бизнес, като основната шапка на начинанията му е Ghanim Bin Saad Al Saad & Sons Holdings (GSSG) Group. Тя има участия в разнообразни сектори, притежавала е Rizon Air - първия частен авиопревозвач в Близкия Изток, закрит през 2016 г. Напоследък явно има апетит и за опортюнистични инвестиции в сферата на горивата. Според медийни публикации Саад е имал интерес към продажбата и на италианската рафинерия на "Лукойл" през 2022 г., като тогава също се е появил в консорциум и в екипа му е влизал и бившият италиански премиер Масимо Д'Алема. После се появява и като желаещ да придобие и върне към живот петролна мощност и в Кюрасао след вдигането на санкциите срещу Венецуела през 2023 г., като през юли 2024 г. обявява, че е наела терминал и рафинерия на острова.


Другият спряган участник не е особено известен играч. DL Hudson е основана 2016 г. в Лондон, като първоначално се е казвала Dealoil. По данни от NorthData и британския търговски регистър тя има едва 12 млн. паунда оборот за 2023 г. През октомври е вписан залог върху компанията в полза на National Bank of Egypt, с която е договорено 9.5 млн. долара финансиране. Като неин основен собственик е посочено Rektron Aq Limited, което е част от Rektron Group Inc. от Ванкувър, Канада. Тя съвсем отскоро е листвана в Канада и Франкфурт, като през септември чрез IPO е набрала 5 млн. долара. Понастоящем има пазарна капитализация от под 100 млн. долара. Най-големи акционери преди излизането на борсата са Nile Flow Limited и британското Callan Partners Limited. След това делът им леко пада, но първото остава с малко под 50% - за негов краен собственик е посочено семейството на Суапнил Мокаши - индиец, базиран в Хонконг, който преди време е работил в DL Hudson като брокер. Callan Partners Limited пък се притежава от изпълнителния директор на DL Hudson Санджив Шах Толиа.

 

Според представянето на Rektron мисията ѝ е да инвестира в компании, занимаващи се с борсови стоки. Като главен изпълнителен директор на компанията е посочен Рикардо Фиеликс. Притежава и DHL Istros, чрез което контролира складове за горива по Дунав, които наскоро е продало за 36 млн. долара, както и дружество в Германия. Според отчетите ѝ за 2023 г. има малко над 250 млн. долара активи и под 10 млн. долара кеш. Оборотът ѝ е около 2 млрд. долара оборот и реализира 12.9 млн. долара оперативна печалба.

 

Любопитно е, че според проспекта за излизане на борсата на Rektron още тогава дъщерното ѝ DL Hudson има представителен офис в България и интереси в страната. Там се казва, че след IPO-то компанията ще обсъди дали да създаде съвместно дружество с българска петролна компания, за да наем склад за горива във Варна с 30 000 метрични тона капацитет. Така тя смята да се позиционира по-стабилно на Балканите, като внася бензин и дизел от Централна Азия през Черно море. Изглежда обаче сега апетитите са доста станали доста по-големи.

 

Дългоочакваната сделка
"Лукойл" обяви, че може да продаде активите си в България в края на миналата година. Тогава от руската компания съобщиха, че се обсъждат различни опции и те ще бъдат анализирани с помощта на международни консултанти. В последните няколко месеца от сектора коментираха, че има datа room и shortlist с кандидати. Основните сценарии предвиждаха стратегически инвеститор, офшорна компания или фонд. Решение се очакваше след изборите в България и САЩ.

 

Основен недостатък беше слабият интерес от страна на стратегически инвеститори поради локацията на рафинерията и трудностите по снабдяването й с нефт, зеления преход и нужните инвестиции в тази посока, както и обичайния негативен марж на печалбата в рафинирането. Логичните кандидати бяха от Изток, като казахстанската KazMunayGas, собственик на румънската Rompetrol, и азербайджанската Socar, която има огромна рафинерия в Турция, бяха сред споменаваните имена, като според информацията в FT те са били в shortlist-а, както и турската група Opet.

 

Златната компания
За 2023 г. "Лукойл Нефтохим Бургас" има 8.6 млрд. лв. приходи, като компанията е най-голямата в страната. От началото на 2023 г. рафинерията спря работата си на ишлеме за дъщерното на руската група Lukoil Benelux и прехвърли икономическата си дейност и печалбите си обратно в България. До това се стигна, след като през есента на 2022 г. "Лукойл Нефтохим Бургас" обеща на служебното правителство да плати големи данъци в България, ако се разреши от Брюксел износът на продукти от рафинерията по време на дадената на страната дерогация. Печалбата на компанията е 203.6 млн. лв.

Другата голяма компания от групата - търговецът на едро и дребно "Лукойл България", също отчита висока печалба 128 млн. лв., а приходите са 6.3 млрд. лв.

 

Източник: Капитал

Още от "Бургас"

През май трябва да започне строителството на първото трасе от Вертикалния газов коридор, съобщи енергийният министър Жеч

Енергийният министър инспектира доставените в страната ни 4000 тръби - те вече се извозват до всички седем площадки по трасето на бъдещия газопровод

Прочетете повече прочетете повече

Енергийният министър Жечо Станков ще посети бургаското пристанище, където се съхраняват тръби за разширението на газопре

Проектът е стратегически не само за България, а и за цяла Европа и за неговата реализация е необходимо увеличаване на капацитета за пренос на българо-гръцката и българо-румънската граница

Прочетете повече прочетете повече

Кметът поиска от ръководството на летище Бургас да осигури конкурентни условия за стимулиране на полетите

В писмото си кметът Димитър Николов дава за пример летище София, което е въвело по-ниски такси и води гъвкава политика, която е довела до ръст на трафика

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени