Изграждат нов кей на остров Света Анастасия

Старият кей ще бъде удължен с 10 метра, ремонтът няма да попречи на туристическия сезон

Остров Света Анастасия
Остров Света Анастасия Източник: Община Бургас

Стартира проект за подобряване на условията и безопасността при акостиране на остров Света Анастасия, съобщават от Община Бургас. Старата кейова стена ще бъде удължена с 10 метра, а едновременно с това ще се изгради още една, дълга 40 метра. Ще се получи пристан, затворен от две страни. В момента се работи по част от проекта, която е свързана с електро и ВиК захранването. Изготвят се модулите, които ще се сглобяват на място за изграждане на новия пристан. В средата на април вече ще започне работата в акваторията на острова, а за целта ще бъде използвана плаваща платформа. 


От общината информират още, че ще се работи под Лекарната, на разстояние от Гъбата. Тя както и другите забележителности на острова няма да бъдат засегнати по никакъв начин. Очаква се с изпълнението на проекта да бъде защитена от ерозия неговата скалиста основа.


С изграждането на новия пристан ще бъде удължен периодът за посещение на острова. Той ще осигури по-безопасно акостиране, а при лошо време ще е убежище за малки плавателни съдове. Скоро остров Света Анастасия отново ще посреща своите гости, като се спазват всички изисквания за дезинфекция и здравна безопасност. Община Бургас гарантира, че работата по обновяване и разширяване на пристана няма да попречи изобщо на туристическия сезон, тъй като ще се върши основно в морето.

 


Остров Света Анастасия е с вулканичен произход. В резултат от въздействието на вятъра и вълните, през вековете са се появили скалните му образувания - Гъбата, Дракона, Портата на слънцето, Пиратския кораб. Островните брегове са каменисти и недостъпни. Достъп има само от югозападния край, където се намира сега съществуващият малък пристан.


Островът за пръв път е нанесен на картата на Черно море от холандския картограф Николаос Витсен през XVII век. През 1889 г. е изграден фар от френска компания. Първоначално той е бил монтиран на железен стълб, издигащ се на 40 метра над морското равнище. При хубаво време светлината му се е виждала на 10 мили. През 1912 г. в северната част на острова са положени основите на новия фар. За първи път той е запален на 13 юни 1914 г. и вече повече от 100 години продължава да обслужва корабоплаването в района.


Почти целият остров е обкръжен с риф, който в южния си край е широк 1.5 метра, а дълбочината му е 5 метра. В близост до северния и източния бряг има надводни камъни, около които дълбочината рязко намалява. От 2001 г. островът е със статут на културно-историческа забележителност.

Още от "Бургас"

Унгария ще представи своята кухня и традиции в Бургас

В Етнокухнята на РИМ – Бургас ученици от Професионалната гимназия по туризъм "Проф. д-р Асен Златаров" ще приготвят един от най-популярните празнични сладки специалитети по автентична рецепта – унгарски щрудел

Прочетете повече прочетете повече

"Лукойл" отрече, че продава рафинерията в Бургас на катарци и британци и че е писал писмо на Путин

От "Лукойл" посочват, че остават ангажирани с това процесът по продажбата да е прозрачен и че ще продължат да информират българските власти, синдикатите и заинтересованите страни

Прочетете повече прочетете повече

Концерт-спектакълът "Live on Broadway" с Рафи Бохосян ще бъде представен в Бургас на 6 ноември

Зрителите ще чуят песни от велики бродуейски заглавия като: "Цар лъв", "Коса", "Ах, този джаз", "Фантомът на операта", "Уестсайдска история", "Мамма миа", "Красавицата и Звяра"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени