KazMunayGas иска да купи "Лукойл Нефтохим Бургас" за $1 млрд.

Вече има оферти от няколко купувачи

Централата на Лукойл в София
Централата на Лукойл в София Източник: Zonanews

Казахстанската национална компания АО KazMunayGas участва в търга за закупуване на базираната в България рафинерия на ПАО "Лукойл", твърдят двама души, запознати с преговорите, пишат от Bloomberg.

 

Litasco SA, основният акционер на "Лукойл Нефтохим Бургас" АД, и неговият филиал вече са приели обвързващи оферти от няколко потенциални купувачи, сред които е и KazMunayGas, казаха те, като помолиха да не бъдат назовавани, тъй като преговорите са частни.

 

Казахската компания обсъжда финансирането на потенциалното придобиване с Vitol Group, най-големият независим търговец на петрол в света и основен играч в Казахстан. 

 

KazMunayGas очаква процесът на продажба да отнеме около месец, каза един от хората. Цената може да бъде около 1 млрд. долара и въпреки че Litasco не е подложена на санкции, условие за продажбата е гаранция, че парите няма да бъдат преведени на Русия, каза лицето.


KazMunayGas, Лукойл и Министерството на енергетиката на България не отговориха на запитванията за коментар. Говорител на Vitol отказа коментар. 

 

През 2023 г. България реши да забрани вноса на руски петрол в съответствие с подобни стъпки в цяла Европа след инвазията в Украйна. В резултат на това делът на суровия петрол от Казахстан, преработван в страната, нарасна до около 40%, а останалата част идва от Близкия изток. 

 

Лукойл обмисля продажбата на най-голямата рафинерия в Югоизточна Европа и свързания с нея бизнес за продажба на горива в България от 2023 г., като се позовава на "дискриминационни закони и други несправедливи, пристрастни политически решения спрямо рафинерията". 

Още от "Бургас"

През май трябва да започне строителството на първото трасе от Вертикалния газов коридор, съобщи енергийният министър Жеч

Енергийният министър инспектира доставените в страната ни 4000 тръби - те вече се извозват до всички седем площадки по трасето на бъдещия газопровод

Прочетете повече прочетете повече

Енергийният министър Жечо Станков ще посети бургаското пристанище, където се съхраняват тръби за разширението на газопре

Проектът е стратегически не само за България, а и за цяла Европа и за неговата реализация е необходимо увеличаване на капацитета за пренос на българо-гръцката и българо-румънската граница

Прочетете повече прочетете повече

Кметът поиска от ръководството на летище Бургас да осигури конкурентни условия за стимулиране на полетите

В писмото си кметът Димитър Николов дава за пример летище София, което е въвело по-ниски такси и води гъвкава политика, която е довела до ръст на трафика

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени