![В Бургас представят развитието на музейното дело през втората половина на ХХ в. В Бургас представят развитието на музейното дело през втората половина на ХХ в.](https://cdn.zonanews.bg/resources/730x500/%D0%91%D1%83%D1%80%D0%B3%D0%B0%D1%81-%D0%BC%D1%83%D0%B7%D0%B5%D0%B9%D0%BD%D0%BE%20%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%BE.jpg?s=436011)
На 13 февруари 2025 г., от 11:00 часа, в конферентната зала на Етнографския музей - Бургас на ул. "Славянска" 69, ще бъде представена лекция, която ще проследи развитието на Бургаския музей през втората половина на ХХ век, и неговата основна роля в проучването и опазването на културното наследство в Бургаския регион.
Ще бъдат представени разкопки на ключови археологически обекти, научни изследвания и значими личности, допринесли за утвърждаването на музея като водещ регионален културен и научен център.
След Освобождението, Бургас полага основите на своето музейно дело, и на първо място археологическите проучвания в района. През 1912 г. е основано археологическото дружество "Дебелт", което се работи за съхранение и проучване на древните културни ценности в региона. Въпреки прекъсванията от войните, активната музейна дейност се възобновява през 1925 г.
В следващите десетилетия музеят се утвърждава като водещ местен културен и научен център, провеждащ археологически разкопки, представящ музейни експозиции и извършващ научни изследвания. След Втората световна война институцията е преобразувана в градски, окръжен и от 2000 г. и регионален исторически музей за територията на цялата Бургаска област.
Бургаският музей е и една от най-старите музейни институции в страната, организирала и провела подводни археологически проучвания. Музеят организира множество археологически разкопки и проучвания на ключови обекти като Несебър, Созопол, Поморие, Приморско, Дебелт, Малко Търново, Айтос, Царево, Карнобат, Нефтохимическия комбинат, емпориумът при Сладките кладенци, римският некропол в центъра на Бургас.
Благодарение на отдадените усилия на археолози и историци, като Георги поп Аянов, Иван Панделиев, Иван Гълъбов, Михаил Лазаров, Иван Карайотов, Петър Балабанов и Цоня Дражева, бургаският музей притежава богата колекция от уникални артефакти. Днес музеят продължава да проучва и популяризира културното и природното наследство на Бургаския край.