Делян Добрев: Знам кои са двете хасковски банди, които се бият в енергетиката

Добрев направи прогноза, че в резултат на тези противопоставяния ще се появят нови участници на газовия пазар, които ще изместят "Булгаргаз" или ще се превърнат в посредници

Делян Добрев
Делян Добрев Източник: МС
"Мисля, че знам кои са двете хасковски банди, които се бият в енергетиката и за които бившият премиер Борисов говори", каза по bTV депутатът от ГЕРБ Делян Добрев.
 
По думите му уволненият шеф на "Булгаргаз" е освободен заради събития случили се през последните 8 месеца, когато е имало кабинети с участието на премиера Кирил Петков и вицепремиера Асен Василев. Добрев, посочи, че каквито и действие да е предприемал Павлов то те са били съгласувани с Българския енергиен холдинг и Министерството на енергетиката.
 
В едната банда са Павлов и Румен Радев, а в другата са Асен Василев и хората около него, каза още депутатът от ГЕРБ. Може би има и трета банда, добави Добрев като в изказването си след това спомена няколко пъти името на енергийния министър Александър Николов.
 
Народният представител от ГЕРБ-СДС разказа за пътя на Николов в последната година - бил е назначен за  заместник-министър на енергетиката в първото служебно правителство на Румен Радев, после е бил уволнен заради номинацията си за енергиен министър в несъстоялия се кабинет на Слави Трифонов след изборите през юли и на 13 декември в крайна сметка е заел тази позиция.
 
Добрев направи прогноза, че в резултат на тези противопоставяния ще се появят нови участници на газовия пазар, които ще изместят "Булгаргаз" или ще се превърнат в посредници между държавната газова компания и директните доставчици на природен газ.
 
Той припомни, че по време на първото правителството на ГЕРБ през 2012 г. също е имало газови посредници, които са издавали фактури за покупко-продажба на синьо гориво с надценка за "Булгаргаз". След премахването на посредниците, цената природния газ у нас се понижи с 22%, допълни Добрев.
 
Той коментира предложението на ГЕРБ за компенсация на сметките тока за общини, храмове и други общински и държавни и общински институции, което не бе прието от мнозинството,  защото нямало необходимите разчети.
 
"Защо се дават 410 млн. лв. за компенсиране на загубите на електроразпределителните дружества, не могат да се осигурят 35 млн. лв. на месец до края на юни, които да подпомогнат общините, за да се справят с поскъпването на електроенергията", каза още Добрев.
 
Той посочи, че средства за компенсиране има и даде за пример данни от Министерството на финансите, че излишъкът за първия месец на годината близо 1 млрд. лв., а само от ДДС върху тока излишъкът е 100 млн. лв. 

Още от "Региони"

В област Смолян се изпълнява най-значимата инвестиция в туристически проекти в региона, каза заместник-кметът Марин Заха

Одобрената интегрирана концепция с водещ партньор Община Смолян бе класирана на второ място от всички проектни предложения в Южен Централен район

Прочетете повече прочетете повече

Терзиев предлага поскъпване и разширяване на зоните за платено паркиране, предстои обсъждане в СОС

Общинският съвет предстои да обсъди и промяна в структурата и числеността на администрацията на Столичната община, предложена от кмета на София Васил Терзиев

Прочетете повече прочетете повече

МБАЛ - Мездра спечели проект за създаване на работни места за хора с трайни увреждания

По проекта ще бъдат преоборудвани с подходящ инвентар и работни средства 13 работни места в лечебното заведение в отделенията Клинична лаборатория, Вътрешни болести, Хирургия, Стерилизационна, Неврологично отделение и Отделение за анестезиология, реанимация и интензивно лечение (ОАИЛ)

Прочетете повече прочетете повече

От 24 ноември се приемат заявления за участие в традиционния Коледно-новогодишен базар в Мездра

През периода 4 декември - 31 декември 2025 г. всеки инициативен гражданин има възможност да предложи за продажба саморъчно изработени изделия, предмети и сувенири, както и украшения и играчки в духа на Рождество Христово

Прочетете повече прочетете повече

Вицепремиерът Караджов: През януари 2026 г. ще обявим втората процедура за електрически зарядни станции на стойност 19,5

Той заяви това при откриването на осмото заседание на Комитета за наблюдение на Програма "Транспортна свързаност" 2021–2027, което се провежда в Пловдив

Прочетете повече прочетете повече

Правителството ускорява изграждането на четирилентов път Асеновград- Смолян

В работното съвещание с министър-председателя Росен Желязков участваха народни представители, кметът и областният управител на Смолян, министър Иван Иванов и шефът на АПИ Йордан Вълчев

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени