Делян Добрев: Кирил Петков понесе отговорност без да е пряко замесен, срещу Асен Василев има записи за корупция, свидели, подземна фабрика за фалшиви цигари, контрабандисти, пудели, пачки

Неговият бивш съдружник Мортен Лунд твърдеше, че той е продал софтуерен код на китайското правителство без знанието на останалите инвеститори в общата им фирма "Евърбред Лимитед" във Великобритания

Делян Добрев
Делян Добрев Източник: Zonanews

"Кирил Петков понесе отговорност без да е пряко замесен. Срещу Асен Василев има записи за корупция, свидели, подземна фабрика за фалшиви цигари, контрабандисти, пудели, пачки... Забелязвате ли разликата? Държи ли Асен яко кокала?".


Това попита в социалната мрежа депутатът от ГЕРБ Делян Добрев след поредния корупционен скандал, от който прозира името на председателя на "Продължаваме промяната". В петък вечерта стана ясно, че Асен Василев е лицето с имунитет, което трябва да бъде привлечено като обвиняем в организираната престъпна група, свързана с кмета на Варна Благомир Коцев.


Скандалът в Морската столица е идентичен с този, който гръмна в Столична община, където, според разкритията на районни кметове и общински съветници, са се раздавали обществени поръчки с уговорката за връщането на едни 6% към партийната централа на "Царя".


След този скандал Кирил Петков пое отговорност и хвърли оставка - както от поста си като съпредседател на "Промяната", така и като депутат. Направи това, въпреки че в изплувалия запис между арестувания зам.-кмет Никола Барбутов и кмета на "Люлин" Георги Тодоров не се споменява никъде неговото име, а това на Лена Бориславова.

 

Тоест, наистина, както казва Добрев, излезе, че Петков не е пряко замесен (освен в опитите за кадруването с мъжа на Лена в общината в "Люлин" - б.р.) в уговорянето на обществените поръчки. Далеч по-фрапантни случаи назад във времето обаче помни историята с участието на неговия ортак в "Промяната" Асен Василев.

 

Неговият бивш съдружник Мортен Лунд твърдеше, че той е продал софтуерен код на китайското правителство без знанието на останалите инвеститори в общата им фирма "Евърбред Лимитед" във Великобритания.

 

Асен Василев не подаде оставка и когато гръмна скандалът "Чаталджа" с фирмата му "СТВ Консълтинг" и когато американският гражданин Себастиан Бретшнайдер запорира сметките й иск за над 5 милиона лв. заради невърнат заем от 1.5 милиона долара.

 

Асен Василев отново не подаде оставка и когато Антикорупционната комисия разби контрабандния канал в Агенция "Митници", който е процъфвятал по времето на назначената от него шефка Петя Банкова. Въпреки всичките показания на арестуваните. Като например - това на Стефан Димитров, че Василев поставил задача на Петя Банкова да събира 500 хиляди евро от нерегламентираната дейност в Агенция "Митници", които да му носи лично или да ги предава на Лъчезар Ставрев.

 

Петя Банкова пък твърди в показанията си, че Василев е нареждал кадрови промени в ключови митнически пунктове Калотина, Капитан Андреево, София, Варна, Пловдив с цел овладяване на контрабандни канали. Също според Банкова Василев е искал да инсталира рентгенови скенери за 100 млн. лв. чрез пряко договаряне с британската фирма "Smiths Detection", заобикаляйки Закона за обществените поръчки.

 

Целта според показанията била да получи подкуп от 15 млн. лв. Трима свидетели от Министерството на финансите пък потвърждават, че Василев е настоявал за отмяна на контрола върху отпечатването на акцизни бандероли, което би улеснило фалшифицирането и контрабандата.

 

Още от "Хасково"

Делян Добрев: Кирил Петков понесе отговорност без да е пряко замесен, срещу Асен Василев има записи за корупция, свидели

Неговият бивш съдружник Мортен Лунд твърдеше, че той е продал софтуерен код на китайското правителство без знанието на останалите инвеститори в общата им фирма "Евърбред Лимитед" във Великобритания

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени