Културни и природни забележителности привличат туристи в Странджа - Сакар след изпълнение на проекти по програма за трансгранично сътрудничество

Инвестициите в различни населени места от областите Бургас, Ямбол и Хасково, възлизат на близо 4,8 млн. лв.

Южна крепостна стена в Созопол
Южна крепостна стена в Созопол Източник: МРРБ

Старинни крепости, римски бани, къща на депутат в три Народни събрания, който е бил съратник на Стефан Стамболов и приближен на цар Фердинанд, велоалеи и зони за отдих и спорт. Това са само част обектите, създадени или обновени по управляваната от Министерството на регионалното развитие и благоустройството Програма за трансгранично сътрудничество България – Турция, насочени към развитието на туризма в региона Странджа – Сакар.

 

Инвестициите в различни населени места от областите Бургас, Ямбол и Хасково, възлизат на близо 4,8 млн. лв. Със средствата десетки местни забележителности – археологически, културни и природни, са превърнати в туристически атракции. Част от проектите обхващат населените места по Южното Черноморие, което позволява съчетаване на почивки от типа море – планина и насърчават увеличение на туристопотока в пограничните райони.

 

Близо 430 хил. лв. от програмата са инвестирани по проект на Община Камено, с който в подножието на средновековната крепост Русокастро са изградени открита класна стая, тренировъчна площадка, амфитеатър, детска площадка  и спортни тракционни - стрелба с лък, стена за скално катерене. Посетителите могат да видят и специално изработения умален модел, показващ разцвета на крепостта край едноименното село, която е била издигната на мястото на древно тракийско светилище. Извършени са допълнителни реконструкции и социализиращии дейности. Сред най-интересните находки, разкрити при проучването на крепостта до момента, са плоча на тракийски конник, викингски меч и оловен печат на цар Петър с лика на Христос. Голяма част от артефактите са изложени в Бургаския исторически музей.

 

Къща-музей на Страти Димитров в Ново Паничерево
Къща-музей на Страти Димитров в Ново Паничерево Източник: МРРБ

Как е изглеждала къщата на политика Страти Димитров и как съгражданите му оценяват приноса му за развитието на село Ново Паничарево показва проектът на Община Приморско "Нашето историческо наследство", финансиран с над 470 хил. лв. от трансграничната програма. По него е реновирана изцяло родната къща на депутата в три Народни събрания през миналия век.

 

В сградата, паметник на културата, е подредена етнографската изложба. Димитров е най-големият дарител и благодетел на селото и има голям принос за неговото облагородяване и икономическо развитие. На него се дължи построяването на първия мост в защитената местността "Пода", местообитание на над 265 вида птици, през 1898 г. А днес Ново Паничарево продължава да впечатлява с павирана главна улица, с представителните сгради на кметството, читалището и парка, към който се отива по въжен мост над р. Ропотамо.

 

Крайбрежна алея, Царево
Крайбрежна алея, Царево Източник: МРРБ

Близо 1,6 млн. лв. са спечелените проекти от Община Царево. Със средствата част от Парк "Царево" е с обновена с алеи, зони за отдих и развлечения. Изградени са площадка за петанк, голяма шахматна дъска с фигури, както и маси за игра на табла и шах. Така е обособено атрактивно, модерно и обезопасено крайбрежно пространство, което съчетава възможностите за отдих и забавление на жителите и гостите на Царево. По програмата е изградена и нова велосипедна алея между Царево и Арапя.

 

Късноантична и средновековна крепост в Ахтопол
Късноантична и средновековна крепост в Ахтопол Източник: МРРБ

Подобрен е достъпът до културно-историческите забележителности "Старата мелница" и "Храма" в квартал "Василико". В гр. Ахтопол с осигуреното финансиране е извършена рехабилитация на достъпа до късноантична и средновековна крепост. Особено атрактивни са обновените стълбища с естествен камък, фенери от ковано желязо, вградено осветление и др. 

 

Пешеходен мост в градската градина на Ямбол
Пешеходен мост в градската градина на Ямбол Източник: МРРБ

С близо 1 млн. лв. от програмата е обновена Градската градина на Ямбол заедно с пешеходния мост над река Тунджа на входа ѝ. По проекта на общината е извършена реконструкция и архитектурно-художествено оформление на градинския мост и пространството пред градския парк. Новият облик на моста прави плавен преход между градската и паркова среда, превръщайки се в притегателно място за жителите и гостите на града.

 

Римска крепост Свети дух в Минерални бани
Римска крепост Свети дух в Минерални бани Източник: МРРБ

Няколко са реализираните туристически инициативи в Община Минерални Бани, в които са вложени над 930 хил. лв. Сред обновените обекти са римската крепост "Свети дух" (Топликос). Мястото предлага впечатляващи светлинни и мапинг програми, различни музикални, театрални и танцови събития. За любителите на здравословния туризъм по програмата е изградена и 15-киломентрова екопътека по маршрута с. Брястово - Узун дере - м. Пробит камък - м. Орлови скали с отклонение за м. Айкаас.

 

С над 680 хил. лв. Общински исторически музей – Тополовград популяризира  "Природни, културни и исторически забележителности в Сакар планина". По проекта са създадени зона за активен отдих и дейности на открито в местността "Плочест" до Тополовград. На площ над 12 акра е създадена зона за игри и събития сред природата, оборудвана с места за сядане, навеси, детска площадка и съоръжения за барбекю. Изградени са волейболно, баскетболно и футболно игрище, оформени са алеи и модел на тракийско светилище. Желаещите да посетят същинската Сакар планина могат да избират сред седем маршрута, описани в изготвения по програмата туристически пътеводител за Сакар планина. Сред тях са най-големите долмени в България - тези до с. Хлябово, скалното светилище на слънцето "Палеокастро" и водопадът Маджари.

 

Гърбав мост, Харманли
Гърбав мост, Харманли Източник: МРРБ

С финансиране от Програмата за трансгранично сътрудничество България-Турция са обновени и емблематични мостове в региона - Стария мост в Свиленград и Гърбавия мост в Харманли. Покрай Стария мост е подредена изложба с историята на града, показваща древния път Виа Диагоналис и пътната римска станция Бурденис.  Гърбавия мост в Харманли е построен преди повече от 400 години и е архитектурен шедьовър от школата на прочутия османски архитект Мимар Синан.

 

Съоръжението е било важна част от римския път Виа диагоналис, наричан по-късно Цариградски друм, който води към днешен Истанбул. След реставрацията на моста е върнат блясъкът и на мраморния надпис на старотурски, който гласи: "Светът е един мост, по който минава пътят на царя и бедняка".

 

Над половин милион лева от Програмата са вложени и в развитие на туристически комплекс "Акве Калиде" край  Бургас. По проекта на Регионален исторически музей Бургас е извършена реставрация, консервиране и създаване на достъпна за посетители туристическа инфраструктура към археологическите разкопки в средновековната крепост "Акве Калиде Терма".

 

Акве Калиде, Бургас
Акве Калиде, Бургас Източник: МРРБ

Изпълнени са и иновативни дейности по дигитализация на артефакти и археологически находки с цел осигуряване на максимален достъп до културно-историческото наследство с въвеждането на информационни и комуникационни технологии. Сред изпълнените дейности е отводняване и възстановяване на студения басейн от римската епоха. Изградени са проходи между основните части на обекта и структурите в най-ниските нива. Те позволяват на посетителите да разгледат и скритите досега части, осветени от декоративно осветление. С европейските средства е купено специално 3D сканиращо оборудване и мощен сървър за дигитализиране на артефактите от Акве калиде. Днес дигиталната библиотека на музея съдържа 127 обекта, които представят 2000-годишна история на мястото – от тракийските заселници до Османската империя. А чрез модерни информационни точки колекцията се показва на посетителите дигитално.

 

 

Още от "Хасково"

Районна прокуратура-Хасково наблюдава досъдебно производство за причините за смъртта на 6-годишно дете, починало в Кризи

Установено е, че момчето се е хранило, задавило се е, извикан е екип на ЦСМП - Димитровград, който при пристигането си е констатирал смъртта на детето

Прочетете повече прочетете повече

Делян Добрев е носител на голямата награда "Икономика на светло" на Асоциацията на индустриалния капитал

Делян Добрев спечели приза "Икономика на свелто" и за 2022 година за предложения и приет механизъм за компенсация на цената на електроенергията, на който тогава беше съавтор заедно с Теменужка Петкова, Жечо Станков, Деян Иванов

Прочетете повече прочетете повече

Хасково празнува деня на славния Десети пехотен родопски полк, превзел "непревземаемата" Одринска крепост през 1913 г. 

Директорът на РИМ Хасково Пенко Добрев припомни драматичните часове на битката за превземане на Одринската крепост от Десети пехотен родопски полк

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени