Община Ловеч е удостоена с Европейски етикет за иновации и добро управление на местно ниво. Това стана по време на Годишната среща на местните власти (23 – 25 октомври 2022 г.), която е организирана от НСОРБ и се провежда в курорта "Албена".
Отличието прие лично Корнелия Маринова, кмет на Община Ловеч, като благодари на общинската администрация за усърдната работа и високата оценка. Европейският етикет за добро управление се присъжда в изпълнение на Стратегията за иновации и добро управление на местно ниво на Съвета на Европа и е признание за качеството на предоставяните административни услуги. Етикетът се присъжда за период от две години, това е трети пореден път за Ловеч, припомнят от общинския пресцентър.
Отличието бе връчено от Атанас Пеканов, служебен заместник министър-председател по управление на европейските средства. Отличени бяха общо 22 общини. Още първия ден кметът на община Ловеч Корнелия Маринова изнесе своята презентация на тема "Предизвикателствата и перспективите пред Европа и България" с фокус върху динамична смяна на дневния ред".
"Работим в условия на галопиращи, непредвидени разходи в общинските бюджети, наложихме рестриктивни мерки за строги икономии – напр. на електроенергията и т.н. Не една и не две общини са изправени пред риска да не успеят да приключат значими инфраструктурни проекти, поради недостиг на финансов ресурс, поради промяна на пазарните цени. И търсим решение от компетентните институции в държавата за принципно решаване на проблема с нуждата от дофинансиране", изтъкна Корнелия Маринова.
Необходимо е всяка община да има План за интегрирано развитие – това е задължителен стратегически документ. След това кметът на Ловеч изтъкна следните стъпки. Всяка община да инвестира в човешки капитал, създавайки среда и условия за живот за повишаване на жизнения стандарт. Всяка община да създава климат за развитие на устойчива икономика (индустриални зони, техническа инфраструктура, държавна и общинска политика за насърчаване/ стимулиране на инвестициите; неразбраните и недооценявани иновации и дигитализация).
Иновациите са особено важни в райони с дефицит на работна сила и намаляващи трудови ресурси. През новия програмен период ключовата дума за успех е "обединяване" – на идеи, на ресурси, вкл. и човешки, заключи Корнелия Маринова.
Изказването предизвика обоснован интерес сред аудиторията, а Корнелия Маринова формулира и допълнителни въпроси към Атанас Пеканов.