На 3 март в Ослен Криводол официално ще бъдат открити паметни плочи на трима достойни българи

Това са Ботевият четник Илия Йолов Вълков-Комитата, първият висшист в селото - ветеринарният лекар д-р Пело Дунов Пелов и неговата съпруга Благородна (Блага) Божинова Цветанова-Пелова

На 3 март в Ослен Криводол официално ще бъдат открити паметни плочи на трима достойни българи
На 3 март в Ослен Криводол официално ще бъдат открити паметни плочи на трима достойни българи Източник: Община Мездра

По инициатива на възроденото преди три години Народно читалище "Развитие-2022" на Националния празник на България - 3 март, в с. Ослен Криводол, община Мездра официално ще бъдат открити паметни плочи на трима достойни българи, съобщиха от общинския пресцентър.

 

Това са Ботевият четник Илия Йолов Вълков-Комитата*, първият висшист в селото - ветеринарният лекар д-р Пело Дунов Пелов (1919-1997 г.)** и неговата съпруга Благородна (Блага) Божинова Цветанова-Пелова*** (1925-2000 г.), преживяла навремето ужасите на един от най-страшните югославски концлагери - "Герово" в Хърватия, известен като "лагера на смъртта", в който лежи 16 месеца заради категоричния й отказ да се отрече от българското си самосъзнание и да се определи за "македонка".

 

***

"През 2024 г. НЧ "Развитие-2022" поде инициативата "Достойни българи", споделят от читалището. Целта е да бъде съхранена паметта на видни и достойни за уважение и преклонение българи, родени и свързани със с. Ослен Криводол.

 

През м. март 2025 г. се навършват 100 години от рождението и 25 години от смъртта на една велика българка - Благородна (Блага) Божинова, оцеляла като по чудо след инквизициите в концентрационния лагер "Герово" в Югославия по време на Титовия режим. Единствената й вина е, че въпреки тежките изтезания е отстоявала правото си да се нарече "българка".

 

Благородна Божинова
Благородна Божинова Източник: Община Мездра

Както самата тя споделя: "Може би някаква сила ме остави жива, за да напиша и да открехна вратата на мълчанието за избиването на хиляди българи, виновни единствено, че искаха да останат българи и затова заплатиха с живота си!". Своя живот Благородна Божинова описва в книгата си "Жертвено поколение", която се намира в библиотеката на НЧ "Развитие 2022".

 

Блага Божинова е съпруга на Пело Дунов Пелов - първият висшист, родом от Ослен Криводол. Завършил е хуманитарна и ветеринарна медицина в София, участник в Отечествената война, о. з. полковник. Работил е като ветеринарен лекар в Германия и Монголия. Владеел е писмено и говоримо руски, френски, немски, английски и испански език. И двамата са погребани в гробището на с. Ослен Кроводол.

 

Прапрадядото на д-р Пелов е поп Стайко от Скравена, който, защитавайки семейството си по време на турското робство, убива нападнал го турчин. Един от дядовците му е Ботевия четник Илия Йолов-Комитата.

 

За да бъде съхранена за поколенията паметта на тези велики българи, подехме инициативата за поставяне на две паметни плочи - едната на Благородна Божинова и д-р Пело Пелов, а другата - на Илия Комитата.

За изработването на плочите са необходими 900 лв.

 

Своя живот Благородна Божинова описва в книгата си
Своя живот Благородна Божинова описва в книгата си "Жертвено поколение Източник: Община Мездра

Призоваваме жителите на с. Ослен Криводол и българи от цялата страна да подпомогнат това родолюбиво дело като дарят средства за изработване на паметните плочи.

 

Дарения се приемат в брой на място в НЧ "Развитие-2022" - с. Ослен Криводол или чрез банков превод на следната банкова сметка: Банка "ОББ", Титуляр: НЧ "Развитие-2022", IBAN BG48 UBBS 8002 1043 7046 50, Основание: Паметни плочи.

 

Благодарим на всеки, който се отзове и подпомогне тази благородна кауза!

 

***

* Преданията за Ботевия четник Илия Йолов-Комитата

"Още малък помня, че майка ми по разни случаи ходеше на българските гробища. В тези гробища беше погребан на майка ми баща й Стефан Кривашки. Когато ставаше нужда да отива на гробищата, тя винаги казваше: "Чакай да взема една свещица повече да запаля на Комитата и да го прелея, че него нема кой да го прелее и свещ да му запали…" Като станах малко по-голям и започнах да разбирам, аз питах майка ми какво е това "комита", а тя ми казваше: "След като ни освободиха московците от турците в селото дойде - не съм запомнил откъде - един човек, който е бил комита при Ботьов и не е седел много в селото ни, намерен е бил прибит под амбара, който по това време е служил за събиране на ушора от населението...

 

Ходил съм с майка си на гробищата - това беше в горния край на гробищата - до гроба на бащата на майка ми от лявата страна имаше забодено едно камъче като плочка и майка ми казваше: "Това е гробът на комитата!", палеше му свещ и го преливаше с водица." *

 

Преданията свързват Илия Йолов Вълков от с. Ослен Криводол, Врачанско с Ботевата чета. По спомени на близки потомци от Чомаковци, Крушовица и Суха̀че, по материали за него, събирани от Ганчо Стоянов и спомени на Георги Иванов Донков - внук на брат му Петър, историкът Богдан Николов (1926-1997 г.) успява да напише неговото "бунтовно житие"…

 

Той е роден в бедно семейство. Още от малък се отличавал с необикновена физическа сила и издръжливост. Като юноша е прескачал волска кола с ритлите, умеел е да плува изкусно по мътните води на Искъра. Имал безстрашно сърце - веднъж в реката се къпели деца от отсрещното Влашко село (дн. Царевец). Когато едно от тях започнало да се дави, никой, освен Илия, не посмял да се хвърли в буйните води. Спасил момчето и се побратимили.

 

Години по-късно, когато се сражава с юнаците от Ботевата чета, съдбата отново ги среща. Илия Йолов участва във всички сражения на четата с турците. След смъртта на войводата и последния кървав бой при Лютиброд, той се заблудил из планината и като не намерил другарите си, тръгнал надолу по Искъра. Така на 23 май 1876 г. се озовал в дома на своя побратим Христо Грапльовски от Влашко село. Христо познал своя спасител и го укривал няколко дена.

 

После го завел в родното му село. Близките му били като смаяни. Те го мислели за умрял, а ето го сега същия, но, само че брадясал, измършавял, с изпокъсани дрехи и изранени крака. До Освобождението Илия се криел ту в Кривата пещера в местността Чепина, ту в кошарата на Стоян Върбински от село Синьо бърдо. Понякога само нощем си е идвал вкъщи за хляб и за дрехи. И турците нищо не узнали за него. Съселяните му пък знаели, че отдавна е мъртъв.

 

След Освобождението Илия Йолов живее малко време в родното си село, а през 1880 г. той и жена му Стана се изселват в село Тлачене, където става горски пазач. Но тук честната му душа влиза в конфликт с човешката алчност. Новите тлаченски властници искали да заграбят повече държавни и общински гори и пасища. Тяхната ненаситност веднага срещнала твърдата воля на безстрашния горски пазач и Ботев четник. Тогава те решили да го премахнат от пътя си. И… една нощ Илия Йолов бил убит от засада.

 

Година след това жена му Стана, която нямала деца с Илия, напуснала Тлачене и отишла да живее при брат си Илия Димитров Руньовски, който след Освобождението се бил заселил в село Чомаковци. В последните години от живота си тя ослепяла. Починала през 1905 г. През 1912 г. братовият й син Вълчо Илиев Руньовски се изселва в село Крушовица, където и сега живеят неговите наследници.

 

Сега в родното село на Илия Йолов - Ослен Криводол, живеят потомците на брат му Петър, а брат му Кръстан се изселва още след Освобождението в село Суха̀че.**

* 22 ноември 1966 г., с. Тлачене, Врачанско. Разказал Дано Донов Деницов, 71 г. (Държавен архив - Враца, ф. 1314, оп. 1, а. е. 167, л. 3.);

** Богдан Николов. Илия Йолов Вълков от с. Ослен Криводол (Държавен архив - Враца, ф. 1314, оп. 1, а. е. 167,  л. 5-7).

Из "Ботьов си поведе белите комити: Христо Ботев и четата му в народната памет", съставители: Калина Тодорова, Блага Атанасова, Весела Пелова, Регионална библиотека "Христо Ботев" - Враца, 2008 г.

**

Д-р Пело Дунов Пелов e роден на 30 юни 1919 г. в с. Ослен Криводол, Врачанско. Той е първият висшист в селото - завършва хуманна и ветеринарна медицина в Софийския университет "Св. Климент Охридски" през 1943 г.

Участник в заключителната фаза на Втората световна война (1944-1945 г.), полковник от запаса. Работил е като ветеринарен лекар в Германия и Монголия. Владеел е писмено и говоримо немски, френски, английски, испански и руски език.

Със съпругата си Благородна (Блага) Божинова Цветанова-Пелова имат дъщеря - Неолина Пелова, която е известен музикален педагог. 

Умира на 12 февруари 1997 г., погребан е в родното си село.

***

Благородна (Блага) Божинова Цветанова-Пелова е родена на 14 март 1925 г. в село Гѐга, Петричко в семейството на българи бежанци от Струмица. Майка й и баща й са родом от Струмица. Баща й учителства в Струмица и в селата Ключ и Скрът. Убит е от сърбите като е хвърлен от скалите. Майката, потънала в скръб, умира след една година и оставя четири сирачета, които израстват по сиропиталища. По майчина линия Благородна Божинова е близка родственица с баба Ванга.

Увлечена от фалшивия ентусиазъм за славянското братство и за създаването на югославянска федерация след 9 септември 1944 г., заедно с много млади българи, Благородна Божинова заминава да следва в Югославия. През 1947 г. се записва да следва в Скопския университет. След завършване на университета емисари на зловещата УДБ-а  (б. а. югославската тайна разузнавателна служба и тайна полиция) й предлагат да се определи за македонка и да приеме югославянско поданство, като остане да живее и работи в Югославия. Тя отказва по най-категоричен начин.

След влошаването на българо-югославските отношения в резултат на резолюцията на Коминформбюро (б. а. организация на комунистическите партии, контролирана от Комунистическата партия на Съветския съюз - КПСС) е арестувана по обвинение в шпионаж в интерес на България. Подложена е на нечовешки тормоз по участъци и затвори. Хвърлена е в един от най-страшните югославски концлагери "Герово", който се намира на територията на Хърватско. В лагера тя лежи 16 месеца. Оцелява по чудо благодарение на изключителния си дух и чувството на патриотизъм, което е било движещо за нея през целия й живот.

След затоплянето на отношенията между Югославия и СССР след ХХ конгрес на КПСС през 1956 г. на Благородна Божинова е разрешено да се завърне в България. Дълго време се лекува и възстановява по нашите болници и санаториуми от травмите, нанесени й от жестоките сръбски инквизиции.

Омъжва се за ветеринарния лекар д-р Пело Дунов Пелов от с. Ослен Криводол, Мездренско, полковник от запаса от нашата армия, участник в завършващата фаза на Втората световна война. От брака им имат една дъщеря - Неолина, известен музикален педагог.

Преживените ужаси в югославските затвори и концлагери Блага Божинова описва първоначално в поредица от спомени, които излизат от печат в българската преса - сп. "Пламък”, в. "България”, в. "Македония” и др. Поради големия интерес и големия брой нейни интервюта и рецензии, спомените й излизат в две български издания: първото - кратко, е отпечатано през 1992 г. под заглавие "Изповед от Титовия "рай”, а второто - разширено, излиза през 1996 г. под заглавието "Жертвено поколение” (с второ издание през 2020 г.). След многобройните отзиви, които излязоха в печата, беше подготвено и издаването на спомените на английски език.

Благородна Божинова умира на 10 март 2000 г. в София. Погребана е в с. Ослен Криводол.

Цочо Билярски, "Благородна Божинова - една българска светица"

Още от "Региони"

Българска делегация няма да пътува до Израел, Благодатният огън ще пристигне през Русе от Румъния

Ние ще го вземем от Гюргево. Благодатният огън идва от Букурещ. От там свещеници ще го донесат в Гюргево, а ние като съседи ще го получим от тях, обясни епископ Макарий

Прочетете повече прочетете повече

Променя се организацията на движение на градския транспорт в София за великденските празници

От служители на Областната дирекция на МВР-София и Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"-София са извършени съвместни проверки на местата, където предстои провеждането на религиозни мероприятия, съобщиха от областната полиция

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени