Националният етнографски музей с удължено работно време в "Нощта на литературата", с Читателско гнездо и вход свободенНационалният етнографски музей с удължено работно време в "Нощта на литературата", с Читателско гнездо и вход свободен

Това е прекрасна възможност да видите уникалната пътуващата изложба за фалшификациите и измамите

Вход свободен за Национален етнографски музей-БАН в Европейските дни на наследствто
Вход свободен за Национален етнографски музей-БАН в Европейските дни на наследствто Източник: НЕМ-БАН

Националният етнографски музей е сред участниците в "Нощта на литературата" на 25 септември 2024 г. Своеобразното читателско гнездо ще бъде в зала 19 на ИЕФЕМ-БАН (пл. "Княз Александър I" 1, бившият Княжески дворец), където ще се прочетат избрани откъси от романа "Кодекс 632" на Жозе Родригеш и Душ Сантуш.

 

По повод инициативата на 25 септември музеят ще работи с удължено работно време, като в рамките на събитието между 18:00 часа и 21:00 часа експозиционните зали ще приемат посетители с вход свободен.

 

Това е прекрасна възможност да видите уникалната пътуващата изложба за фалшификациите и измамите, с която Домът на европейската история, Брюксел, гостува на Националния етнографски музей до 20 октомври.

 

Изложбата, чието оригинално заглавие е "Fake (f)or Real", представя различни лъжи в исторически контекст в шест теми: Власт и молитви, Опознаване на света, Обединяване и разединяване, Борба с войната, Фалшификати и богатства, Епоха на "постистината". Важно място в нея заемат обстоятелствата, обясняващи причините, интересите и мотивите, които са били влагани.

 

Старателно подготвени фалшификациите прикриват фактите в лабиринт от полуистини и пълни измислици. За да стигне до истината, човек трябва да следва нишката до сърцевината на лабиринта, като по пътя си открива и разобличава всяка лъжа. Направете го и вие.

 

Експозицията се реализира с финансовото съдействие на Фондация "Америка за България" и с подкрепата на Столична община. Посвещава се на 155 години от създаването на Българската академия на науките.

Още от "Региони"

Кметът на Камено Жельо Вардунски, проф. дин Николай Овчаров и директорът на РИМ-Бургас д-р Милен Николов откриват изложб

Чрез богат снимков материал и информация на български и английски език посетителите ще се запознаят с населението, поминъка и празничния календар на село Русокастро

Прочетете повече прочетете повече

Книгата "Народният съд в България (1944-1945). Герои и антигерои. Том 1" ще бъде представена днес в Софийския университе

В дискусията ще участват проф. Вили Лилков, проф. Веселин Методиев, журналистът Любомир Огнянов, както и членове на екипа на проекта, чийто ръководител е проф. Мартин Иванов

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени