Откриват фотоизложба, посветена на творчеството на видния украински скулптор Михайло Парашчук

Организатори са посолството на Украйна, ректорът на Софийския университет "Св.Климент Охридски" и Държавна агенция "Архиви"

Откриват фотоизложба, посветена на творчество на виден украински скулптор Михайло Парашчук
Откриват фотоизложба, посветена на творчество на виден украински скулптор Михайло Парашчук Източник: Посолство на Украйна в България

Посолството на Украйна, ректорът на Софийския университет "Св.Климент Охридски" и Държавна  агенция "Архиви" канят на отркриването на фотоизложба, посветена на творчество на видния украински скулптор Пихайло Парашчук, посветил своя живот на България.

 

На откриването ще присътстват ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев, предсадателят на ДА "Архиви" проф. д-р Михаил Груев и посланикът на Украйна Олеся Илашчук.

 

СУ
СУ "Св. Климент Охридски" Източник: Посолство на Украйна в България

Загубата на украинската независимост през лятото на 1921 г. сварва Михайло Парашчук в България. Тя ще стане неговата втора родина. Роден през 1876 г. в Западна Украйна, той е получил блестящо художествено образование в Краков и Виена, специализирал е скулптура в Париж, работил е в ателието на Роден, създал е собствено ателие в Мюнхен, преподавал е в тамошната академията, по-късно се е установил в Лвов и Киев.

 

Парашчук и неговата дъщеря
Парашчук и неговата дъщеря Източник: Посолство на Украйна в България

В София талантливият скулптор бързо се вписва в художествения живот. Запознат отлично с художествените стилове, със занаята на старите австрийски и немски майстори в художествената архитектурна украса, художникът става партньор на видни български архитекти в строежа на емблематични сгради в София и страната: сградата на БНБ, на БАН, ректората на СУ, Народната библиотека, Военната академия, Съдебната палата и много други. Така Парашчук става основателя на българската архитектурна скулптура и създава цяла школа от свои ученици.

 

Изследвайки архива на Парашчук, по оставените от него следи тръгват Иво Милев и фотографа Стефан Н. Щерев - понякога губещи се, те ги отвеждат от София във Варна, Бургас, Русе, Сливен, Кърджали, Пазарджик, Перник и т.н. Плод на тези усилия е настоящата изложба, която има за цел да върне Михайло Парашчук в българската културна история, към която той принадлежи.

 

Михайло Парашчук
Михайло Парашчук Източник: Посолство на Украйна в България

 

Още от "Региони"

Премиерът Желязков: Ще увеличим разходите за отбрана като се възползваме от европейската клауза за дерогация относно деф

До края на тази година центърът ще обяви конкурс за тестване на три типа дронове за нуждите на българската армия, заяви още Желязков

Прочетете повече прочетете повече

Министър-председателят Росен Желязков и председателят на Европейския съвет Антонио Коща посетиха военния завод "Арсенал"

Специално внимание беше отделено на възможностите, които се откриват пред българската индустрия чрез новата Европейска индустриална отбранителна стратегия и предстоящите програми за финансиране

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени