14 населени места в Пловдивска област са на режим на водата заради силните засушавания през последните месеци и намаляване на количествата във водоизточниците. Един от най-големите проблеми с водоснабдяването е в общините Карлово и Сопот. Там проблемът се усложнява заради разрушената инфраструктура след голямото водно бедствие преди две години, която все още не е възстановена.
В карловското село Розино хората един ден имат вода, един ден нямат. Принудени са да се запасяват с кофи и бидони с вода. До живеещите в най-горните части на селото водата почти не стига. "Постоянно спира, постоянно, да ви кажа. И сега да пуснем, и по график да пуснем, докато се напълни, от 9.30 до 10 часа".
Кметът на селото каза, че количеството вода в река Стряма драстично е намаляло, а оттам се захранват кладенците. Според него проблем за недостига на вода в селото са и разрушените диги около реката:
"По време на големите наводнения преди две години, които все още не са възстановени. Задълбочиха дъното и нивото на подземната вода спадна много. В съответствие - и нивото в кладенците, от които черпим. Трябва да се коригира реката, да се направят прагове, които задържат водата", обясни за БНТ кметът Али Кючук.
От ВиК-Пловдив отказаха да застанат пред камерата на БНТ, но потвърдиха, че има проблем с водоснабдяването в общините Карлово и Сопот. В писмен отговор дружеството е посочило, че заради наводненията преди две години са разрушени седем речни прага, които са необходими за ефективното подаване на нужния дебит за водоснабяване на село Розино.
На работна среща при областния управител със заинтересовани страни за безводието в областта преди дни стана ясно, че е необходимо синхронизиране на подзаконовите актове със Закона за водите, които да отговарят на промените в климата и обществените потребности. Също така държавата трябва да инвестира спешно средства във възстановяване на инфраструктурата на водоснабдителните и мелиоративните системи.