Среща-семинар в Асеновград представи информация по проект за подобряване на въздуха в общината. Една от основните цели е намаляване на фините прахови частици във въздуха на Асеновград. Това заяви при отквирането зам.-кметът Петър Петров.
Иво Желев, основател на изследователската и консултантска компания ЕСТАТ, описа и обясни параметрите на проекта. Проектът е по програма "Околна среда" на МОСВ, с европейски пари. Той акцентира на притеснителния факт, че в България годишно се отиват от мръсен въздух по 15 хиляди души. Населението на Асеновград е 1 % от населението на страната, което означава, че около 150 души всяка година си отиват от мръсния въздух. Човешкият живот няма цена и затова тези 27 млн. по проекта си струват.
23 млн. е европейско финансиране, около 4 млн. са национално финансиране. 610 млн. лева е общата сума по този проект за цяла България. Асеновград е сред общините с най-голямо замърсяване с фини прахови частици, заедно с Димитровград, Горна Оряховица и Несебър. Целта на този проект е да се заменят уредите за отопление с твърдо гориво с екологични алтернативи. Чрез климатици и термопомпи се намалява значително обема на фините прахови частици.
Ето каква е общата рамка на проекта:
- техническа подкрепа за набиране на заявления за кандидатстване и включване на договори с крайните потребители;
- обработване и приоритизиране на заявленията, ако заявленията са много по-големи от ресурса, с който се разполага;
- на база на постъпилите заявления се прави оглед в домовете на кандидатствалите, прецизно се измерват изолацията, покривната конструкция и техническо лице се подписва, че това което установява на място е такова, каквото е заявено. Трябва да се потвърди на място, вкл. със заснемане на досегашните уреди на твърдо гориво;
- сключване на договор
- Демонтаж на старите уреди на твърдо гориво
- съгласува се дали уредите са тези, които са регистрирани при първичния оглед;
- доставка на новите уреди, с гаранция от 24 месеца. Едно от условията е, че те не могат поне 5 години да се демонтират, продават или сменят;
- това, което гражданите ще получат са климатици от висок клас, термопомпи вода-въздух, котли на пелети и радиатори, които вървят с тези котли.
Едно домакинство може да получи до 3 климатика, 4 камини на пелети и 4 радиатора. При фотоволтаичните системи минималната може да е за 4 киловата, а кандидатстващият за тях трябва да получава енергийни помощи.
Целевите индикатори са около 2500-2600 жилища с подменени устройства от твърдо гориво на екологични алтернативи при 56 хиляди в община Асеновград. Спестените прахови частици – около 114 тона на година.
Заявленията се подават по електронен път и на хартия в офиса на фирмата в читалището в Асеновград. До момента са събрани около 830 заявления, проектът е до 2029 г.
По отношение на 114 тона финни прахови частици, които могат да бъдат спестени с този проект. Замърсителите на атмосферния въдух имат естествен характер или се създават от човешката дейност. От 2022 г. територията на община Асеновград е определена като част от агломерация Пловдив и фигурира в заповед на министъра на околната среда и водите като община със сериозно замърсяване на атмосферния въздух.
Общината има много сериозно отношение към състоянието на атмосферния въздух. Има и проект за смяна на автобусите в градския транспорт с електрически такива. Има проекти за затревяване, които също са в унисон с програмата.
Като резултат има подобрение на качеството на атмосферния въздух – постигнати са препоръчителните норми, установиха от наблюдаващия орган.
Севдалин Гешев, представител на НИМХ в Пловдив описа какво представляват фините прахови частици и техните вредни влияния, както и начините за тяхното измерване. Фините прахови частици са фактор за множество здравословни проблеми, като тяхната токсичност от смесването им във въздуха, може да увеличи това вредно въздействие.
Азотният диоксид, серният диоксид и тропосферният озон са най-опасни за човешкото здраве. Според Световната здравна организация, годишно от вредното въздействие на фините прахови частици в света умират над 4 млн. души. 175 души са починалите на всеки 100 000 души в България. Най-големият генератор на фини прахови частици е битовото отопление – 57 % от общото количество.
Представител на Регионалната здравна инспекция в Пловдив заяви, че изготвят годишен доклад за качеството на атмосферния въздух, който е достъпен на сайта на институцията. Данните, които се използват са от РИОСВ-Пловдив, както и данни за заболеваемостта от Регионалната здравно-осигурителна каса. При възникване на аварийна ситуация – пример са летните пожари – се публикуват конкретни мерки, които трябва да се спазват при аварийна ситуация.
Росица Иванчева, пулмолог, главен асистент към Медицински университет-Пловдив описа вредното влияние на фините прахови частици върху човешкото здраве.