Официално: Предложиха паметникът "Альоша" в Пловдив да бъде премахнат

Неговият мащаб и превес над другите паметници показват безпрекословната власт на СССР над България в тоталитарния период, са част от мотивите

Паметникът Альоша на съветския окупатор в Пловдив
Паметникът Альоша на съветския окупатор в Пловдив

Общинските съветници от ДСБ-Пловдив Владимир Славенски и Йоно Чепилски, от групата на "Продължаваме промяната-Демократична България", внесоха предложение до Общинския съвет  на Пловдив паметникът на Съветската армия "Альоша" да бъде преместен в срок до края на 2024 година.

 

"Организацията на ДСБ-Пловдив от своето създаване през 2004 година има ясна и категорична позиция, че мястото на паметника следва да бъде преосмислено. Ние поддържаме това убеждение, защото заставаме на странатата на историческата истина и сме дълбоко убедени, че това е в интерес на всички пловдивчани, а и на всички български граждани", заяви Владимир Славенски, който е и лидер на местната организация на ДСБ.

 

В проекта на решение се предлага паметникът на Съветската армия да бъде преместен в Музея на комунистическото изкуство и да бъде обявен конкурс от община Пловдив за реновацията, реставрацията и обновлението на пространството около "Альоша". Общинските съветници изтъкват, че в момента това пространство е в занемарено състояние и че трябва да бъде направено по-привлекателно за хората от Пловдив и гостите на града.

 

"Паметникът "Альоша", както пловдивските поколения наричат монумента на върха на Бунарджика, се отличава силно от другите паметници в града ни със своя огромен ръст и мащаб.

 

"Това не е част от културната традиция и колективната памет на Пловдив - особено, ако го сравним с паметниците на бележитите български национални герои, участвали в национално-освободителните ни борби през XIX и XX век. Повечето останали паметници, барелефи или паметни плочи, макар и скромни по размер, носят много по-силно националния дух и култура. "Альоша" е плод на времената, в които е построен. А и неговият мащаб и превес над другите паметници показват безпрекословната власт на СССР над България в тоталитарния период", допълва Йоно Чепилски.

 

В доводите за решението се изтъква още, че паметникът е символ на окупацията на България между 1944 -1947 година от Червената армия и е символ на потиснатото  национално достойнство, както и че представя погрешно историческата реалност.

Още от "Пловдив"

БСП-Пловдив като руска радиоточка - поканиха Митрофанова в навечерието на откриването на 51-то НС (СНИМКИ)

Тъжната ирония е, че това срамно за българското общество събитие се състоя в малък квартален клуб сгушен между блоковете, който е част от сграда, обновена с пари от Европейския съюз

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени