
Община Асеновград продължава да предоставя социалната услуга "Топъл обяд" на 300 потребители, които са жители на населените места в общината: гр. Асеновград, кв. "Долни Воден", с. Бачково, с. Боянци, с. Горнослав, с. Долнослав, с. Златовръх, с. Избеглии, с. Козаново, с. Конуш, с. Леново, с. Мостово, с. Мулдава, с. Нареченски бани, с. Новаково, с. Нови извор, с. Патриарх Евтимово, с. Стоево, с. Тополово и с. Червен.
Именно, във връзка с изпълнението на проект "Топъл обяд в община Асеновград" се осъществяват съпътстващи мерки, които се изразяват в консултиране на потребителите за ползването на социални, административни и здравни услуги.
Такава е и инициативата на общината да информира гражданите как да се предпазят от телефонните измамници. В съвместна кампания, заедно с ОДМВР – Пловдив, бяха изготвени брошури с описаните опасности и методи за превенция. Информационните листовки бяха предназначени предимно за нуждаещи се от подкрепа и хора от рискови групи. Всеки един потребител на услугата "Топъл обяд" в Асеновград получи безплатно от общината такава брошура, съдържаща както статистика за измамените, така и важни съвети от ОДМВР – Пловдив.
Информационните материали съдържаха подробно описани указания как да бъдат разпознати ало измамниците, как да се предпазят потенциалните "жертви", как да реагират в случай на обаждане, какви са най-честите "сценарии". Идеята на инициираната от община Асеновград акция е да се информират потребителите на услугата "Топъл обяд" и хора, които не боравят със съвременните технологични средства, за да не допускат да бъдат измамени.
Ето и каква информация беше предоставена от ОДМВР – Пловдив за целите на кампанията, инициирана от общинската администрация.
1. Как да се предпазите от телефонните измамници?
- Не се доверявайте на непознати, които са ви позвънили по телефона.
- Не предоставяйте по телефон лични данни (ЕГН; банкови карти; адрес; друга лична информация).
- Не предавайте пари на непознати за вас хора, а вместо това, незабавно сигнализирайте в полицията, че ви искат пари.
- Не вярвайте на обаждания от името на "полицаи", които Ви искат пари.
2. Как да разпознаете телефонните (ало) измамници:
- Обикновено звънят само на домашен (стационарен) телефон от скрит или чуждестранен номер.
- Телефонните измамници се представят като: лекар; полицай; прокурор; роднина; социален работник.
- Целта им е да създадат усещане за спешност или страх (напр.: "Дъщеря Ви е в болница…"; "Синът Ви предизвика катастрофа и са нужни пари…"; "Съдействайте на полицията да хване ало измамници…" и др.), а впоследствие искат пари и ценности, след което молят случващото се да не се споделя с никого.
3. Какво да правите, ако заподозрете, че Ви се обаждат телефонни измамници?
- Запазете спокойствие!
- Не предоставяйте никакви данни по телефона.
- Прекъснете разговора.
- Свържете се веднага с близките си (особено с тези, за които се отнася сценарият на измамата).
- Не предавайте (не изпращайте) пари и ценности на непознати хора.
- Достигне ли се до личен контакт с измамниците, незабавно позвънете на тел.112.
4. Какви са най-честите "сценарии":
- Катастрофа с близък човек.
- Съдействие от полицията по някакъв случай.
- Спешна операция в болница.
- Награда от томбола или игра.
- Доставка от куриерска фирма – основно за получаване на документи.
5. Какъв е борят на телефонните измами на територията на община Асеновград през 2024 г. и от началото на 2025 г. до 31.03.25 г.?
През цялата изминала 2024 г. няма регистрирани телефонни измами на територията на община Асеновград, а само за първите 3 месеца на новата година са регистрирани 2 престъпления, касаещи телефонни измами.