Начало / Региони / Разград / Министър Кръстев в Разград: Ролята на културните ни институти и общините ще бъде ключова за налагането на "Бранд България"
Министър Кръстев в Разград: Ролята на културните ни институти и общините ще бъде ключова за налагането на "Бранд България"
В днешния ден, 19 януари, министърът на културата е в Търговище
Министърът накултурата Кръстю Кръстев в Разград Източник: Пресцентър на МК
Сподели
По време на срещите си с директори на културни институти в Разград в четвъртък министърът на културата Кръстю Кръстев подчерта, че условията и потребностите за съществуването на всеки един културен институт са различни, но и във всеки един от тях вижда нещо много важно - има хора, които искат да работят. Първата среща бе с директора на Театрално-музикален център – Разград Таня Карбова и екипа ѝ. Това информират от пресцентъра на МК.
"Трябват ни конкретни цифри за конкретни неща, за да може парите по обявените програми в Министерство на културата да достигнат до хората на изкуството. Всички в България могат да кандидатстват по програмите", сподели министър Кръстев. Петдесет на сто от увеличението в сферата на сценичните изкуства ще бъде за подобряване на материалното заплащане на хората, които работят в институтите и това е важен въпрос, който ще бъде решен от директорите им, посочи той.
Министър Кръстев бе категоричен, че от първия си работен ден целта му е да съхрани и развие това, което имаме, защото то е единственият ни шанс да просперираме като нация и народ. "Трябва и сами да ценим таланта си, за да можем да защитаваме заслужените си искания", подчерта министър Кръстев.
Той разговаря и с директора на уникалния Капански ансамбъл в Разград Светослав Стойчев, с когото обсъди възможности за подкрепа на Ансамбъла от страна на Министерството. След това Светослав Стойчев се присъедини и към срещата с културните дейци с министър Кръстев и екипа му. На нея министърът на културата сподели, че бюджетът на ведомството е достатъчно добър, но той счита, че трябва да има още средства за българската култура, които обаче, за да бъдат насочени към точните необходимости, трябва да се планират много добре и в партньорство с общините. Министър Кръстев информира също, че скоро ще бъде публикуван и точният разчет на бюджета на Министерството по дейности.
Заплащането на специалистите в областта на културата, което не е конкурентно на образователната сфера, бе също сред обсъжданите теми. Обсъдени бяха възможностите за подкрепа на регионалните музеи по отношение на сградния фонд, на попълване на фондовете, както и поддръжката на експозиционните площи на музеите и археологическите резервати на открито и на закрито. Обучението на младите хора от професионалисти в сферата на изкуствата бе също част от дискутираните теми, както и развитието на културния туризъм. По думите на министър Кръстев ролята на културните ни институти и общините ще бъде ключова за налагането на "Бранд България".
Директорът на Регионалната библиотека "Проф. Боян Пенев" Димитър Петров пък даде пример за добро сътрудничество между държава и общини при поддържането на културните институти. Така например с подкрепата на Община Разград е извършен ремонт на сградата на библиотеката, а благодарение на две сесии на Министерството на културата постоянно се допълва книжният фонд с нови заглавия, обновява се софтуерът и се работи по дигитализацията. Директорът на Регионалната библиотека "Проф. Боян Пенев" Димитър Петров покани всички присъстващи на тържествения водосвет на библиотеката в понеделник, 22 януари.
Преди срещата си с културните дейци министърът на културата Кръстю Кръстев заедно с екипа си разговаря с кмета на Разград Добрин Добрев и с председателя на Общинския съвет Галина Георгиева. Г-н Добрев представи накратко основните обекти от културната инфраструктура на Разград, както и богатия културен календар, като акцентира на най-новото събитие – читалищния фестивал, който дава възможност за изяви на самодейците от общината.
Министърът накултурата Кръстю Кръстев в Разград Източник: Пресцентър на МК
Заедно с г-н Добрев министър Кръстев обсъди реализацията на проекти от Инвестиционната програма за общински проекти през 2024 г. и по процедура "Концепции за интегрирани териториални инвестиции", по които е необходимо съдействие от културното ведомство. Кметът Добрин Добрев коментира, че очаква с интерес разпределението на бюджета и възможностите за кандидатстване по програмите, за да може Община Разград и културните институти на територията ѝ да се възползват по най-добрия начин от предлаганото финансиране.
Министър Кръстев имаше работна среща също с областния управител на Разград Владимир Димитров. В срещата участваха зам.-областният управител Ивелина Игнатова и представители на седемте общини в Област Разград. "Искаме да придобием ясен поглед върху проблемите Ви на място, като ги обозначим заедно и ги решим, за да може културните институции да работят спокойно", подчерта в началото на срещата министър Кръстю Кръстев. Бяха конкретизирани искания за финансиране за възстановяване на ключови за областта недвижими културни ценности.
По отношение на извънкласните прояви на учениците в други културни институции министър Кръстев коментира, че е необходимо да се засили партньорството между двете министерства – на образованието и на културата. Поставен бе и въпрос за синхронизиране на периодите за финансова отчетност на читалищата с планирането на бюджетите на общините, които в момента се разминават.
Светлин Симеонов от Областна администрация - Разград представи още една добра практика от партньорството между централна и местна власт, а именно - отличното сътрудничество между Областна администрация, Министерство на културата, общините и Регионалния експертно-консултански и информационен център "Читалища" – Разград, при подготовката кандидатури от Област Разград за попълване на регистъра на "Живите човешки съкровища в България". В резултат на това добро партньорство, област Разград е водеща област по брой регистрирани "Живи човешки съкровища".
В днешния ден, 19 януари, министърът на културата е в Търговище, където започнаха срещите му с кметове на общини от областта, с областния управител и с ръководители на културни институти в региона.
Много емисари вървят, че това е лошо - не знам кога е лошо да искаш да имаш еднакви пари като във Франция и Германия. А децата на същите тези емисари работят в тези страни и то точно с евро, каза още лидерът на ГЕРБ
Има хора, които се опитват буквално да плашат населението, сякаш като станем като Германия, Франция, Белгия нещо лошо ще се случи, аз не го разбирам, добави лидерът на ГЕРБ
Възпитаниците на СУ "Христо Ботев" бяха активни участници в получилата се дискусия. Задаваха въпроси по всички теми, с които бяха запознати, и внимателно анализираха заедно със своите гости поставените им казуси