Компания от автомобилния сектор инвестира 25 млн. евро в разширяване на производството си в Индустриален парк Божурище

Чуждите инвестиции растат с 47% за първите 5 месеца на годината и достигат 1,4 млрд. евро, посочи зам.-министър Лазарова

Заместник- министърът на икономиката и индустрията Невена Лазарова
Заместник- министърът на икономиката и индустрията Невена Лазарова Източник: Пресцентър на МИИ

За нас са важни инвеститори, които остават дългосрочно и разширяват производствените си мощности. От началото на годината има тенденция инвеститорският интерес към България да се засилва, подкрепен и от решението за приемането ни в еврозоната от 1 януари 2026 г. Преките чуждестранни инвестиции вече достигат 1,4 млрд. евро за първите пет месеца на 2025 г., което е  увеличение от близо 47% на годишна база. 

 

Това заяви заместник- министърът на икономиката и индустрията Невена Лазарова, по време на официална церемония, на която  производителят на автомобилни части Behr-Hella Thermocontrol (BHTC) обяви второто си разширяване на производствената база в Индустриален парк София-Божурище. Направената инвестиция за новото разширение до момента възлиза на 25 млн. евро и ще разкрие повече от 100 работни места.

 

Зам.-министър Лазарова подчерта, че с инвестицията компанията затвърждава позицията си на ключов партньор в индустриалното развитие на страната и пример за устойчив и високотехнологичен растеж. "Новата производствена мощност е още едно потвърждение, че страната ни има потенциал да бъде лидер в индустриите на бъдещето", допълни тя.

 

По думите й автомобилният сектор ще бъде ключов елемент и в новата Националната индустриална стратегия, която се подготвя от МИИ с фокус върху новите технологии, зеления преход и високата добавена стойност. Лазарова увери , че тя ще бъде в синхрон с европейските цели за постигане на устойчива индустриализация и иновации.

 

"Гордеем се с това, което сме изградили тук, в България. Днешното откриване е не само голяма крачка напред за нашия обект, но и ясен ангажимент към бъдещето – към иновациите, устойчивостта и към нашия всеотдаен екип", каза Мартин Найланд, управляващ директор на BHTC България ЕООД.

 

Тържествената церемония по откриването се проведе в присъствието на представители на правителството, бизнеса и индустрията, подчертавайки стратегическото значение на завода в Божурище в рамките на международната производствена мрежа на BHTC и AUO.

 

BHTC България е част от глобално действащата AUO Group, лидер в иновациите в технологиите за дисплеи и интегрираните решения. С авангардни HMI (човеко-машинен интерфейс) системи и пионерско използване на Micro LED технологии от следващо поколение в автомобилните дисплеи, AUO активно оформя бъдещето на мобилността, като подобрява безопасността и комфорта в интериора на превозните средства.

 

BHTC започва дейността си в България през 2013 г. с изграждането на предприятие и развоен център за производство на контролни панели за обслужване и управление на климатични системи за автомобили. В компанията у нас работят повече от 650 души. В световен мащаб BHTC е сред водещите компании за контрол и управление на климатизация в автомобилите. Нейни клиенти са много от водещите автомобилни марки, вкл. Audi, Porsche, BMW, Daimler, MAN, Skoda, Volkswagen и Volvo.

Още от "София-област"

Частични избори за кмет се провеждат в няколко села в страната, в Пазарджик избират нов общински съвет

До насрочването на нови избори за общински съвет в Пазарджик се стигна след като на 17 юли Върховният административен съд касира изборите за общински съветници

Прочетете повече прочетете повече

Четири пъти в следобедните часове за около 30 минути ще се спира изцяло трафика към София по АМ "Тракия"

Гражданите, пътуващи към и от Пловдив могат да използват и алтернативни маршрути – Подбалканският път I-6 София – Карлово, както и пътя Ихтиман – Самоков

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени