Тиражираната в медиите теза на неправителствената организация "Зелени Балкани", че 1007 птици от вида "Планинска чинка" са загинали от стрес в следствие на новогодишната заря в Копривщица, се оказа с доста съмнителни елементи. Екип на сайта "Еконовини" отиде точно на мястото, където еколозите казват, че на 1 януари следобед са намерили умрелите птички.
ПЪРВО РАЗМИНАВАНЕ ВЪВ ФАКТИТЕ
Според "Зелени Балкани", районът, където са открили планинските чинки, е в покрайнините на Копривщица, буквално в непосредствена близост до къщите. Някои медии информираха, че мястото е на 200 метра от града.
ИСТИНАТА. Движейки се с кола и пеша, екипът на "Еконовини" засече, че районът на инцидента е точно от 1,3 до 2 км от последната къща и около 2,5 км от центъра на града, където е била зарята. Според местната жителка Елена Чумпева, която следи случая, тя е намерила погинали птички на над 2 км над града.
Зоната е на 1200 метра надморска височина в иглолистна гора, в западна посока от Копривщица, по дерето на Бялата река. Вървяхме нагоре в планината над града по тесен и заледен горски път, който прави завои около два хълма.
Мястото, където са намерени птиците, е така разположено, че много трудно може да се чуят ясно фойерверките и пиратките в Новогодишната нощ. Точното местоположение, където намерихме замръзнала в снега чинка, е под повалено дърво върху реката, на 1,3 км над града. На видеоклипа ясно се вижда мястото:
ВТОРОТО РАЗМИНАВАНЕ
Еколозите на сайта на организацията твърдят, че в района зимуват СТОТИЦИ ХИЛЯДИ планински чинки. "В момента стотици хиляди планински чинки зимуват в покрайнините на града" пише в сайта на "Зелени Балкани. Министерство на околната среда и водите разпространи информация на Изпълнителната агенция по околна среда, че по данни от мониторинг, правен от частната екоорганизация "Българско дружество за защита на птиците", общият брой на птиците от вида "Планинска чинка" за 2024 г. в България е 1534 броя.
"Съгласно официалната информация, предоставена от Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС), въведените записи от мониторинга за вида планинска чинка са 1534 екземпляра за 2024 г. Данните за вида, поддържани в Националната система за мониторинг на състоянието на биологичното разнообразие (НСМСБР), са предоставени на ИАОС от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП)" се казва в позиция на Министерството на околната среда и водите.
На базата на тези сведения, заради малкия им брой, планинската чинка е обявена за защитен вид по Закона за биологичното разнообразие. АКО ТЕЗИ ЧИСЛА СА ВЯРНИ, ТОВА ОЗНАЧАВА, ЧЕ ПОЧТИ ЦЯЛАТА ПОПУЛАЦИЯ НА ТОЗИ ВИД ПТИЦИ Е ЗАГИНАЛА ОКОЛО КОПРИВЩИЦА. В предаването на Лора Крумова, Руско Петров, ветеринар от "Зелени Балкани", заяви, че планинските чинки в страната са около 1 милион.
Хора от Копривщица разказаха пред екипа ни, че той че не е непознат в града. Руско Петров от доста време се подвизавал в района, като е предлагал услугите си на ветеринар в многобройните животновъдните ферми в околността. И даже работел за някои от тях. Дали е възможно Петров да е търсил медийно внимание, както и стана?
КОЕ Е ВЯРНОТО? Разликата в числата, които публично обявяват двете частни зелени НПО – "Българско дружество за защита на птиците" и "Зелени Балкани", е 659 пъти. Дейността и на двете организации се финансира от държавния бюджет. Всяка година "Зелени Балкани" прибират от Министерството на околната среда и водите по няколкостотин хиляди лева. За 2023 г. получените от тях средства под формата на дарения са 3 659 000 лева. БЗДП, освен от обществени поръчки и държавата, се финансира и директно по европрограми от Брюксел. Защо тези организации, които ежегодно прибират милиони, не могат да направят едно елементарно преброяване?
Ако данните на "Зелени Балкани", че в района на Копривщица зимуват няколкостотин хиляди птици, са верни, това означава, че небето трябва да е почерняло от огромното ято. От "Зелени Балкани" трябва да пуснат официална информация по какъв метод и кога са преброили този огромен брой планински чинки. Освен това, милионното ято трябва да е преминало през територията на цялата страна, за да стигне до Копривщица. Защо нито едно от многобройните НПО, прибиращи десетки, а и стотици милиони лева за опазване на биоразнообразието, не засече огромната популация от зимуващи планински чинки?
ТРЕТОТО НЕСЪОТВЕТСТВИЕ
Още на 20 декември миналата година жителят на Копривщица Георги Калчев, който разхожда кучетата си по горския път до дерето на Бяла река, е видял на няколко места единични трупчета на птички. Това е често срещана гледка високо в гората, когато температурите са ниски. На 30 декември и други хора са видели погинали птички. Тоест, повече от 10 дни преди 31 декември има сведения за видяни в снега чинки.
СЪМНИТЕЛНОТО МЪЛЧАНИЕ НА "ЗЕЛЕНИТЕ"
Обикновено след такива публично изнесени случаи, свързани с екологията, зелените активисти, като Тома Белев, Борислав Сандов, Андрей Ковачев, Петко Ковачев, Петко Цветков и редица други, правят грандиозни скандали. Зоват за протести и оставки. Сега мълчат. Нямат нито едно изказване или публикация във Facebook по темата. Голямо мълчание идва и от "Българското дружество за защита на птиците". В такива случаи е нормално експерти, каквито се твърди, че имат в БЗДП, да излязат с публикация, за да потвърдят или отхвърлят изнесените факти. Но не – нямат позиция.
ЗАЩО ОТ "ЗЕЛЕНИ БАЛКАНИ" НЕ СА УВЕДОМИЛИ ОБЩИНАТА И 112?
Без отговор остава въпросът защо "загрижените граждани" и еколозите не са информирали Община Копривщица, не са се обадили за съдействие на тел. 112 и в полицията. Нормалната реакция при такива случаи е да бъдат информирани официалните институции, а не както процедират "Зелени Балкани" – тайно и прикрито.
БУДИ НЕДОУМЕНИЕ И ОЩЕ ЕДИН ФАКТ
Още по-съмнителна е бързината, с която действат "Зелени Балкани". На обяд на 1 януари са уведомени от загрижените граждани, организирали в Стара Загора голям екип, и групата отпътувала към Копривщица. Стигнали в района, събрали загиналите 606 птици, върнали се до Стара Загора, направили аутопсиите, рентгенови снимки и дори имали време да пуснат прессъобщение до медиите. И всички тези действия – в един следобед.
Разстоянието между Стара Загора и Копривщица е 144 километра. Подбалканският път не е магистрала, на места в следствие на ниските температури има заледявания, особено по Козница. Нормално е пътуването да отнеме поне 2 часа в посока. Така че само пътуването е над 4 часа. ДАЛИ ВСИЧКИ ТЕЗИ СЪБИТИЯ СА СЕ СЛУЧИЛИ НА 1 ЯНУАРИ ИЛИ ПРЕДИ ТОВА?
ВИНОВНИ ЛИ СА ФОЙЕРВЕРКИТЕ ЗА ПОГИВАНЕТО НА ПТИЧКИТЕ?
Някои експерти твърдят, че е възможно. Но събраните доказателства показват, че е малко вероятно. Чинките са зимували далеч от Копривщица, на 2 километра над града. Зарята на площада не е била силна, а с продължителност едва 3-4 минути. Имало е гърмежи и от пиратки.
АКО ВИНАТА Е ВЪВ ФОЙЕРВЕРКИТЕ, ЗАЩО НЯМА СВЕДЕНИЯ И ЗА ДРУГИ ВИДОВЕ ПТИЦИ, ЗАГИНАЛИ ОТ СТРЕС?
Температурата в Копривщица по празниците е била минус 10 градуса през нощта. На високото в гората се предполага, че е била с няколко градуса по-ниска – около минус 12-13 градуса. Това са екстремни температури, при които смъртността на птиците се увеличава. Ако е вярна и тезата на "Зелени Балкани", че свръхпопулация от няколкостотин хиляди планински чинки са били в района – бройка, която е без аналог за нашата страна – може да са загинали и от глад, поради снега, големия брой и липсата на достатъчно хранителна среда. Още повече, че при аутопсиите, правени от ветеринари, не са намерени семена в стомахчетата на чинките.
ИМА И ДРУГА ВЕРОЯТНОСТ
НЯМА ИНФОРМАЦИЯ ОТ "ЗЕЛЕНИ БАЛКАНИ" ДАЛИ СА ИЗСЛЕДВАЛИ ЧИНКИТЕ ЗА ВИРУС.
Много е голяма вероятността за зараза вътре в ятото.
КЪДЕ СА БЗДП И ЕКОЛОГИЧНИТЕ НПО?
В този случай възниква и един много важен въпрос. За 10 години в България за опазване на биоразнообразието са дадени почти 1,5 милиарда лева. С тези пари еколозите са задължени да правят мониторинг на движението и местообитанията на птиците и други животински и растителни видове. Защо данните на "Българско дружество за защита на птиците" и тези от реалността се разминават драстично – 700 пъти?
Защо, при положение че от "Зелени Балкани" са знаели за този огромен облак от птици, не са предупредили Община Копривщица, която да забрани фойерверките и гърмежите? Трябвало е и други общини, където има струпвания на птички, да бъдат уведомени.
За жалост нищо такова не се прави от еколозите. Вместо това, зелените създават партии, учредяват НПО, за да печелят поръчки, обжалват и спират десетки инфраструктурни национални обекти. В нашата страна тотално са сбъркани функциите и каква да бъде дейността на зелените НПО.
Източник: Еконовини