Акад. Лъчезар Трайков: Има ръст на желаещите да специализират "Педиатрия"

Преди четири години желаещите да специализират "Педиатрия" са били 3 %, а сега са 12,3 %, посочи той

Медицински университет-София, факултет по дентална медицина
Медицински университет-София, факултет по дентална медицина Източник: Zonanews

Интересът за специализация в областта на педиатрията нараства за първи път от години. Това каза акад. Лъчезар Трайков, ректор на Медицинския университет – София в периода 2020 – 2024 г., по време на петото издание на "Здравен барометър", на което се обсъди дефицитът на кадри в здравната система. Данните са от Медицинския факултет на Медицинския университет – София, като тази статистика се събира в последните 10 години.

 

Преди четири години желаещите да специализират "Педиатрия" са били 3 %, а сега са 12,3 %, посочи той. По думите му държавата се е мобилизирала да създава педиатри вероятно заради предстоящата детска болница в София. Възходяща тенденция на желаещите да специализират в областта на инфекциозните болести е имало през ковид пандемията, но след това намалява, отбеляза акад. Трайков. На второ място след педиатрията се нарежда желанието на студентите да специализират в областта на кардиологията – 9,1 %, посочи още той.

 

Желаещите да специализират "Спешна медицина" са 0,7 %, "Пулмология" – 0,7 %, "Патология" – 1 %, "Клинична имунология" – 1 %, "Психиатрия" – 1,3 %, "Неврология" – 1,7 %, "Обща медицина" – 1,7 % и др.

За втора поредна година 13 % от дипломиращите се млади лекари не са решили какво искат да специализират, каза още акад. Трайков и обърна внимание, че тези хора е добре да бъдат насочени към медицински специалности, от които в държавата има недостиг.

 

На въпрос къде биха могли да се реализират по-добре, през 2020 г. 54 % са посочили чужбина, докато през 2023 г. това мнение поддържат 37 % от студентите. Желанието на младите лекари да работят в чужбина през 2022 г. е обусловено от по-доброто материално заплащане за 20, 3% от младите лекари. Около 17,1 % от дипломираните медици биха работили в чужбина, тъй като държавата ни не подпомага достатъчно здравната система, а 16 % - заради по-добрата организация на здравната система, и също толкова младите лекари посочват по-доброто осигуряване с медицинска апаратура, каза акад. Трайков.

 

В обобщени данни на въпрос какви са причините, ако предпочитат да се реализират в България, на първо място младите лекари посочват чувство за дълг към родината и национално самосъзнание, на второ място – семейство и приятели, на трето – морално задължени и на последно – развитие на здравеопазването в България. Запитани кое е най-важното условие за успешна реализация в професията на първо място дипломираните медици са поставили постоянството, а след това мотивация и труд, качествено обучение, спокойствие и търпение, каза още акад. Трайков.

 

България е на първо място в Европейския съюз (ЕС) по показателя "смъртност" и на последно място по предотвратима смърт, каза онкохематологът проф. Георги Михайлов. По думите му един от основните проблеми, на които трябва да се обърне сериозно внимание, е финансирането на здравната система. По думите му, докато финансирането зависи от оборота на лечебните заведения, няма да има лекари, работещи в малките населени места и в труднодостъпните населени места.

 

Проф. Михайлов посочи, че 80 % от болниците се намират в пет града в Българи и затова младите лекари работят в големите градове. По темата за специализациите на младите лекари проф. Михайлов даде пример с други европейски държави, в които тя е централизирана и изчислена спрямо нуждите на страна за четиригодишен период – докато продължава специализацията. Кандидатите там могат да се явяват на изпит до три пъти, добави той. Продължаващото обучение в България не е с качеството и изискванията, които има в Европа, добави проф. Михайлов.

Още от "София"

Ваня Тагарева внася сигнал до Прокуратурата срещу гл. архитект на София Богдана Панайотова, нарушила интересите на над 5

Според Тагарева новоназначеният главен архитект на столицата нарушава с действията си интересите на над 5000 жители на Панчарево и Кокаляне

Прочетете повече прочетете повече

Борис Бонев: "Спаси София" напуска коалицията с ПП-ДБ в СОС през 2025 г., ако няма резултати

От своя страна общинският съветник Андрей Зографски заяви, че предложената от кмета Васил Терзиев актуализацията на бюджета на София е твърде закъсняла с оглед на политическата ситуация

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени