Общински съветници от три партии предлагат двойно увеличение на заплатата на кмета на София, съобщават от "24 часа".
Внесеният доклад е на общинари от групите на БСП, "Демократична България" и "Патриоти за София". Той предвижда основната месечна заплата на столичния кмет да е 100% от максимално определения размер съгласно постановлението на Министерския съвет за заплатите в бюджетните организации и дейности.
Съгласно въпросното постановление "конкретните размери на индивидуалните основни месечни заплати на кметовете на общини, райони и кметства се определят от съответния общински съвет при условията на Закона за местното самоуправление и местната администрация, като размерът на определените заплати не може да надхвърля основната месечна заплата на министър".
В момента основната министерска заплата е 6419 лв., като тя се образува, като основната депутатска заплата се увеличи с 30%. Според доклада, внесен от опозицията в СОС, също толкова - 6419 лв. на месец, трябва да получава и градоначалникът на София.
В момента основната заплата на Йорданка Фандъкова е 2900 лв., като тя не е променяна отдавна. Ако възнаграждението обаче бъде увеличено двойно, автоматично ще се вдигнат и заплатите на председателя на Столичния общински съвет, на самите общински съветници, както и на районните кметове. Причината е, че тези възнаграждения са функция от кметската заплата.
В доклада се предлага заплатата на председателя на СОС да е в размер на 90% от тази на кмета на София, тоест 5777 лв. На общинските съветници пък се предлага да е 70% от основното месечно възнаграждение на председателя на СОС, което означава столичен общински съветник да взема 4043 лв.
По отношение на възнагражденията на районните кметове, които са в размер на 75, 80 и 85% от това на кмета на общината, в зависимост от големината на района, в доклада се предвижда кметовете на по-малките райони, като "Изгрев", "Оборище", "Студентски" и "Банкя", да получават 75% от заплатата на Фандъкова, или по 4814 лв. По 80%, или 5135 лв., биха получавали кметовете на райони като "Красно село", "Средец", "Слатина", "Сердика", "Витоша", "Овча купел" и др.
Ако докладът бъде приет, по 85%, или 5456 лв., ще стане заплатата на кметовете на "Младост" и "Люлин" като най-големи райони. В момента основните месечни възнаграждения на кмета на Столичната община и на районните кметове са по-ниски между 2,5 и 3 пъти от максималните размери, определени в постановлението на МС, посочва се в доклада и като допълнителен аргумент за предлаганото увеличение се изтъква, че "индексът на потребителските цени, база за индексация на заплати и пенсии в страната ни, за октомври 2021 г. спрямо юни 2014 г. е 115,4%, като натрупаната за периода инфлация надвишава 15%".
Мнозинството на ГЕРБ обаче категорично няма да подкрепи такова увеличение на заплатите в четвъртък, когато се очаква да влезе в дневния ред на СОС. Шефът на СОС Георги Георгиев заяви, че не приема идеята. "Предстои тежка зима и за останалите българи доходите не се вдигат. Да, инфлация има, поскъпването е факт, но не е сега времето. Всеки си е правил сметката за каква заплата ще работи, като се е кандидатирал", коментира той.
Твърдо против увеличението на заплатата си е и самата Фандъкова. "В криза, в която режем разходи, за да осигурим основни дейности като градския транспорт и уличното осветление, е категорично неприемливо увеличение на заплатите. Според разчетите на съветниците от опозицията за него ще са нужни допълнително над 2,5 млн. лв. Такъв допълнителен разход в момента общината не може да си позволи", категорична бе тя.