Глобиха със 100 хил. лв. изпълнителя на ремонта на жълтите павета

Главният архитект на София арх. Здравко Здравков посочи, че ако това се беше случило в Германия, нямаше на тази маса да бъдат нито арх. Джоргов, нито столичният кмет, а проектантът и изпълнителят

Некачественият ремонт на жълтите павета
Некачественият ремонт на жълтите павета

 Пренареждането на жълтите павета пред Народното събрание е под 1,5% от общия обем на проекта. Проектът продължава да се изпълнява и в момента, той е разделен на етапи. Зоната, в която се ремонтират жълтите павета, е само в пътните платна, това е зоната, в която бяха безобразно пренаредени. Стойността на ремонта е 206 хил. лв. и до този момент не само няма Акт 15, но не е платен нито един лев по обясними причини. Разбира се, че категорично не са се справили. По Закона за недвижимо културно наследство изпълнителят е глобен със 100 хил. лв. за наранени жълти павета, която е в сила. Това каза кметът на Столична община (СО) Йорданка Фандъкова на изслушване в парламентарната Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление (КРПБМС), предаде БГНЕС.

 

Столичният кмет заяви, че е поискала специална експертна намеса, затова са поканени водещи експерти. "Целта е да не се допуска след пренареждането ново разместваме", обясни Фандъкова и уточни, че в момента се прави тестов участък на площадката, на която се съхраняват паветата и когато експертите са готови, заедно със служебния министър на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков ще отидат да видят резултата. Тя подчерта, че нейно е било предложението жълтите павета да станат културна ценност.

 

По разчетите и плановете, които имаме за довършване на обекта, няма риск да бъдат загубени средства, съобщи Фандъкова. Заместник-кметът на СО Ангел Джоргов заяви, че очевидно проблем има, но са взети достатъчно проби, включително и от независима лаборатория – както от пътната основа, така и от материалите. Ясно е, че проблем има, но всички проверки показват, че всичко отговаря на изискванията, както са записани в проекта. Той е оразмерен така, както се оразмерява всяка една пътна настилка. Проблемите са свързани само и единствено с хоризонтални размествания на паважа, няма пропадания, отбеляза той. По думите му се вижда, че проблем в основата няма и в случая е използвана класическа технология, като очевидно заради трафика тя трябва да бъде оптимизирана – пясъчната възглавница и материалите за самата фуга.

 

Министър Шишков от своя страна отбеляза, че стойността на проекта е над 46 милиона лева, като 41 милиона са отпуснати по оперативната програма. Срокът за изпълнение е удължен до септември 2023 г. Вече са направени две проверки, които са чисто технологични, и каквото и да излезе от тях, то ще бъде в полза на обществото, каза той. Шишков определи като сполучливо решението проектът да бъде разделен на етапи.

 

Главният архитект на София арх. Здравко Здравков посочи, че ако това се беше случило в Германия, нямаше на тази маса да бъдат нито арх. Джоргов, нито столичният кмет, а проектантът и изпълнителят. Регресът на този договор е 10%, което е нищожно за такъв проект, смята той. Глобата е наложена за допуснато увреждане на керамични (жълти) павета при ремонта на Зона 4 от градския център. След подаден сигнал за умишлено счупване на цяло керамично паве от строителен работник е съставен констативен акт от Столична община. Наказателното постановление е издадено по чл. 20 от Закона на устройство и застрояване на Столична община, тъй като той предвижда по-високи глоби за повреждане от Закона за културното наследство.

 

Жълтите павета, който са положени в центъра на София в началото на ХХ век, са обявени за единична урбанистична и архитектурно-строителна културна ценност през 2016 г. със заповед на министъра на културата по предложение на кмета на Столична община и решение на Столичен общински съвет. За допуснатото умишлено увреждане кметът на Столична община Йорданка Фандъкова изпраща сигнал и до софийска градска прокуратура.

Още от "София"

Проф. Костадин Ангелов: София е изправена пред епидемия!

Решението на кмета Терзиев да преустанови приемането на всякакви отпадъци от болници в Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО) създава условия за епидемична криза в рамките на часове

Прочетете повече прочетете повече

Ваня Тагарева: Министър Боршош поема реална отговорност за Витоша, Васил Терзиев отсъства

Според присъстващите на дискусията е притеснително, че на обявената среща по инициатива на Васил Терзиев, на която ще бъде представена "Визия за Витоша", не са поканени за участие нито една от институциите, които реално отговарят за прилагането му

Прочетете повече прочетете повече

Групата на ГЕРБ-СДС инициира посещение за общинските съветници от СОС в завода за отпадъци

Ако ръководството на общинското предприятие не допусне общинските съветници, това ще е бъде поредният незаконен опит, с който умишлено се спира проверка на предприятието от представители на СОС в рамките на една година

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени