Ръководствата на Министерството на енергетиката и на Столична община търсят решение за трайно уреждане на задълженията на "Топлофикация София" към "Булгаргаз" ЕАД и БЕХ ЕАД, стана ясно след среща на министъра на енергетиката Владимир Малинов с кмета на София Васил Терзиев. Министър Малинов бе категоричен, че през предстоящия зимен сезон "Булгаргаз" няма да ограничи доставките на природен газ за столичното дружество и парното на столичани няма да бъде спирано. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на енрегетиката.
Задълженията на "Топлофикация София" към "Булгаргаз" са в размер на 829 млн. лв., а темповете на погасяването им през деветмесечието на тази година намаляват в сравнение със същия период на миналата година. От м. януари до м. септември 2024 г. това намаление е със 166 млн. лв. Прогнозните данни сочат, че, ако тази тенденция се запази, до края на годината дългът ще нарасне до 1 млрд. лв. Това наложи на 13 септември 2024 г. "Булгаргаз" да подаде до Софийския градски съд молба за допускане на обезпечение на бъдещ иск за сумата от близо 24 млн. лв.
"Това не е първото запориране на сметки на "Топлофикация София" от страна на газовото дружество. Така например, през м. август 2024 г. "Булгаргаз" получи 19 млн. лв. от общия дълг след запор и съдебно решение", каза енергийният министър.
Договореното на днешната среща краткосрочно решение предвижда до края на седмицата да бъде направено частично плащане по запора, така че той да бъде вдигнат, информира министър Малинов. Като средносрочна мярка се предвижда до средата на м. ноември да бъде подготвен погасителен план за целия настоящ отоплителен сезон, който да е приемлив за "Топлофикация София" и удовлетворяващ "Булгаргаз". Целта е да не се допуска увеличаване на задълженията. Това е ключова стъпка, за да може да се търси устойчиво решение на проблема", поясни министър Малинов.
Като дългосрочна мярка двете страни постигнаха съгласие да бъде създадена работна група с представители на Министерството на енергетиката, Столичната община, Столичният общински съвет, "Топлофикация София", "Булгаргаз" и БЕХ, която до края на годината да начертае механизъм за оздравяване на дружеството. Този механизъм трябва да осигурява възможност за инвестиции и да запази социалната поносимост на цените, поясни още енергийният министър.