Националният военноисторически музей празнува 109 години с изложба и безплатен тур

По думите на организаторите изложбата интерпретира фундаменталната тема за глада в пет различни аспекта – физически глад, глад за самосъхранение, глад за сигурност, глад за истина и глад за бъдеще

Националният военноисторически музей празнува 109 години с изложба и безплатен тур
Националният военноисторически музей празнува 109 години с изложба и безплатен тур Източник: НВИМ

Националният военноисторически музей (НВИМ) представя изложбата "Глад 2.0" по повод своята 109-а годишнина. Експозицията се осъществява в партньорство с Художествена галерия – Казанлък и ще бъде открита на 3 юли, съобщават от екипа.

 

По думите на организаторите изложбата интерпретира фундаменталната тема за глада в пет различни аспекта – физически глад, глад за самосъхранение, глад за сигурност, глад за истина и глад за бъдеще.

 

"Провокирайки устоите на нашата човечност, в тези пет тематични кръга се преплитат минало и настояще, давайки възможност да проследим пътя на глада до наши дни – време на войни, конфликти, климатични бедствия и икономическа нестабилност, когато гладът вече не е просто криза, а политическо и идеологическо оръжие. Създадена като пространство за изживяване, изложбата съчетава оригинални музейни артефакти и творби на съвременни артисти, като прави паралел между минало и настояще и търси отговор на въпроса "Променили ли сме се?", разказват от НВИМ.

 

Те посочват, че четири интерактивни приложения ще срещнат посетителите със съдбата на хора, живели преди повече от сто години, и наши съвременници – деца и възрастни, с различен пол и религия, изпитали или изпитващи глад за храна, за самосъхранение, за сигурност и бъдеще.

 

"Техните истории са повик за човечност и емпатия в един свят, раздиран от конфликти, разтърсван от войни, връхлитан от кризи и бедствия. Петото приложение интерпретира глада за истина през темата за лагерите по време на тоталитарния режим – символ на умело скриваната комунистическата репресия, и благодарение на партньорството на Фондация "Софийска платформа" ще даде възможност на всеки да "говори" с оцелял от най-дълго съществувалия такъв лагер - "Белене", и да намери своето място на страната на истината или на пропагандните митове", разказват организаторите.

 

По думите им значимо място в изложбата заемат творбите на Адриана Христова, Калин Серапионов, Константин Златев, Надежда Олег Ляхова, Нина Ковачева, Петко Дурмана, Правдолюб Иванов – значими фигури на българското и европейското изкуство. Посланията на техните въздействащи произведения са съвременен прочит на поставените теми.

 

"На 4 юли – денят, в който преди 109 години е създаден Националният военноисторически музей, посетителите ще имат възможност да се запознаят с историята на НВИМ чрез специално подготвен визуален разказ", анонсират от НВИМ. Тогава екипът на музея е подготвил безплатен музеен тур за всеки, закупил си входен билет, в който посетителите ще се запознаят с историята на знакови експонати, с интересния им път до музея и дарителите, благодарение на които днес тези артефакти са достояние на всички.

Още от "София"

Националният военноисторически музей празнува 109 години с изложба и безплатен тур

По думите на организаторите изложбата интерпретира фундаменталната тема за глада в пет различни аспекта – физически глад, глад за самосъхранение, глад за сигурност, глад за истина и глад за бъдеще

Прочетете повече прочетете повече

Кметът на "Младост": Господин, изпратен ми от Никола Барбутов, ми предложи 300 000 лв.

Каза ми, че има готов протокол за обществена поръчка с име на фирма, която да изгради детската градина в района. Този протокол е класирането на конкретните фирми и кой печели. Отказах този метод на работа и да бъда гумен печат

Прочетете повече прочетете повече

Разкрита е част от световна мрежа за пране на пари посредством финансови измами, съобщиха от Окръжна прокуратура - София

Касае се за наказателна отговорност на четири лица - две от които са български граждани, две са украински граждани, придобили статут на български граждани

Прочетете повече прочетете повече

Бивш ПП общински съветник: Лена Бориславова беше на оперативките за София. Редовно говореше с Барбутов, той не действа с

Вчера до късно ПП заседаваха, след което обявиха, че засега Асен Василев остава единствен председател на ПП и че през есента ще проведат избори за нови контролни органи

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени