В Технически университет-София се провежда първото издание на "Платформа устойчиви ядрени иновации". Организатори са Център за ядрени компетенции Козлодуй и Българско ядрено дружество.
Изданието се провежда на територията на Национален център по мехатроника и чисти технологии към ТУ-София.
Събитието бе открито от Ректора на Технически университет - София проф. дн инж. Иван Кралов. Участват също Цанко Бачийски, председател на Агенцията за ядрено регулиране и доц. Младен Митев, председател на Българското ядрено дружество.
Водещ на събитието е Димитър Стоянов, представител на Центъра за ядрени компетенции Козлодуй.
Приветствие към участниците направи зам.-министърът на енергетиката Георги Самандов. Участниците във форума бяха приветствани и от Петьо Иванов - изпълнителен директор на "АЕЦ Козлодуй – Нови мощности” ЕАД.
Видео приветствие изпрати българският еврокомисар по иновации, научни изследвания, култура, образование и младежта Илиана Иванова.
Онлайн участва и генералният директор на NEA/OECD William D. Magwood.
Партньори на събитието са Национален комитет България Световен енергиен съвет, Агенция за ядрено регулиране, АЕЦ Козлодуй, ENS-YGN.
Това е първо издание на дискусионната платформа, която обединява заинтересованите страни от европейския и българския ядрен сектор за устойчиво развитие на Net Zero Nuclear Energy в ЕС и България с акцент върху иновации и приложни изследвания.
Някои от разглежданите теми касаят политиките и инструментите за ядрени изследвания и иновации, тяхното развитие и прилагане, ролята на различните участници и заинтересовани страни в т.нар. ядрена екосистема. Акцент ще бъде и устойчивостта на процесите по ядрени иновации, свързващи академични и научни организации и бизнес, и споделянето на добри практики и иновативни подходи.
Дискусията се провежда в два панела, като темите са:
- Политики и инструменти за ядрени иновации и изследвания, тяхното развитие и изпълнение, ролята на различните участници и заинтересовани страни в ядрената екосистема;
- Устойчивостта на процесите на ядрени иновации между академичните, научни организации и бизнес, споделяне на добри практики и иновативни подходи.