Уличиха зам.-кмета по транспорта на София в корупция – прокуратурата решава до дни

Сигналът е подаден от Димитър Петров, директор на дирекция "Анализ на трафика", и съдържа данни за редица нарушения, които според вътрешна проверка на Общината имат потенциални характеристики на престъпление

Илиян Павлов
Илиян Павлов Източник: Пресцентър на СО

Прокуратурата се очаква да се произнесе в близките дни по сигнал с тежки обвинения срещу зам.-кмета по транспорта на Столична община Илиян Павлов. Сигналът е подаден от Димитър Петров, директор на дирекция "Анализ на трафика", и съдържа данни за редица нарушения, които според вътрешна проверка на Общината имат потенциални характеристики на престъпление.

 

Докладът е внесен до кмета Васил Терзиев още на 10 декември 2024 г., но обществеността разбира за него едва през януари чрез медийни публикации. Впоследствие темата е повдигната и в Столичния общински съвет от представители на ГЕРБ-СДС. Документът съдържа твърдения за действия и бездействия на Илиян Павлов, които според сигнала водят до финансови щети за общинския бюджет, умишлено укриване на информация и подвеждане на кмета, общинския съвет и гражданите на София.

 

В интервю за Novini.bg подалият сигнала Димитър Петров разказа, че след като избухва публичният интерес и започват политически обвинения, включително и от страна на "Спаси София", той умишлено се въздържа от коментар, за да не влияе на работата на вътрешната комисия, назначена от кмета. В началото на март комисията приключва работа и излиза със становище, че сигналът трябва да бъде препратен на прокуратурата.

 

"Това означава, че има данни за евентуални престъпления. Ако не беше така, докладът щеше да бъде определен като неоснователен или маловажен и оставен без разглеждане", коментира Петров. Той допълни, че проверката е извършена от експерти и юристи в общината, които са потвърдили достоверността на изнесените данни.

 

Според информацията в доклада, едно от най-сериозните нарушения е свързано с обществена поръчка, при която, въпреки съществуващ действащ договор за конкретна услуга, зам.-кметът Павлов възлага същите дейности на нова фирма чрез директен договор – но на десетократно по-висока цена. Вместо да се използва старият договор, по който дейностите биха стрували между 1000 и 5000 лева в зависимост от обхвата, новият договор е сключен на стойност 59 400 лева. Според Петров това е не само нарушение на Закона за обществените поръчки, но и явна щета за бюджета на Столична община.

 

Друг сериозен казус, описан в доклада, е освобождаване от такса в размер на 120 000 лева на организатор на мащабно събитие в София. В предходни години за същото мероприятие всички дължими такси са били заплащани, включително тази, която попада в ресора на зам.-кмета. Павлов, чрез еднолично писмо, освобождава организатора от задължението за плащане.

 

"Няма мотиви. Няма решение на Общински съвет. Няма включване в културния календар. Само едно писмо, в което се казва, че мероприятието е с висок обществен интерес и затова не следва да се заплаща таксата. Това е незаконосъобразно", подчертава Петров.

 

Третият случай, който той описва като също толкова фрапиращ, засяга оказване на натиск от страна на общински съветник от "Спаси София" върху администрацията при подготовка на обществена поръчка за улично осветление. След изпращането на документацията до съответната дирекция, общинският съветник Стефан Спасов лично се появява в администрацията и настоява за промени в техническата спецификация.

 

Служителите отказват с аргумента, че исканите промени дават предимство на определена фирма и ще доведат до по-високи разходи за общината. "Не е нормално общински съветник, който може да има бизнес интереси или други обвързаности, да настоява за подобни промени. Това е директен риск от корупционна схема", казва Петров.

 

След публичното оповестяване на сигнала, Илиян Павлов коментира, че ще заведе съдебен иск срещу Петров, но към момента, по думите на последния, няма постъпили правни действия срещу него.

 

"Пак подчертавам – сигналът не се базира на слухове или предположения. Всичко в него е подкрепено с документи от деловодната система на Столична община. Вътрешната комисия потвърди това. Оттук нататък следва прокуратурата да си свърши работата и да провери фактите. Аз вярвам, че институциите ще действат професионално", допълва Петров.

 

Попитан дали Илиян Павлов трябва да подаде оставка, той коментира: "Оставката е личен акт. Но по мое мнение този човек отдавна трябваше да бъде освободен. Това е в правомощията на кмета Васил Терзиев".

 

Ако прокуратурата реши да повдигне обвинения, случаят може да се превърне в прецедент – зам.-кмет, уличен от служител на общината по силата на Закона за защита на подаващите сигнали за корупция. По този закон Димитър Петров вече е със защитен статут срещу уволнение и административен натиск.


Източник: Tribune.bg

Още от "София"

Ваня Тагарева: Среща с бъдещето е всеки разговор с талантливите деца на България

12 ученици от столични училища и от страната ще представят България на Годишния конгрес на Националното космическо общество на САЩ (National Space Society), който ще се проведе от 19 до 22 юни в Орландо, Флорида

Прочетете повече прочетете повече

Уличиха зам.-кмета по транспорта на София в корупция – прокуратурата решава до дни

Сигналът е подаден от Димитър Петров, директор на дирекция "Анализ на трафика", и съдържа данни за редица нарушения, които според вътрешна проверка на Общината имат потенциални характеристики на престъпление

Прочетете повече прочетете повече

Кметът на район "Илинден" Емил Бранчевски: Няма напрежение при събарянето на незаконните постройки в кв. "Захарна фабрик

Това е дългогодишен казус, чиято заповед за премахване датира от 2016 г. Започнат е от предишното ръководство, а ние сега довършваме процеса, заяви той

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени