Десетки граждани се събраха на протест пред Паметника на Съветската армия, скандирайки "искаме български паметник" и "червени боклуци". Протестните плакати гласят "Бутай, МОЧА!", "Искаме български паметник!", "Вън Русия от България!", "Декомунизация!", "МОЧА BG ПОZОР!".
Бяха изгорени и два флага на Съветския съюз. Често обидни реплики кръстосваха поддръжниците на премахването на паметника и хората от палатковия лагер, които настояват монументът да бъде запазен.
Събитието започна с призива: "На девети девети в девет да се съберем с въже в ръка и да дърпаме МОЧА. Стига лъжи, стига мотаене. Демонтаж на паметника на окупатора веднага!".
Георги Драганов е един от организаторите на събитието. Той представлява Гражданска инициатива "Искаме български паметник". Драганов подчерта, че София е единствената европейска столица, в която най-високият паметник не е на местната култура, религия или народ.
"Ние сме бруталното изключение и смятам, в рамките на моя живот, живот и здраве ще е догодина, тук да има голям и красив български паметник. В момента ние работим по финализиране на конкретното предложение на нашата инициатива с екип от скулптори, за да има наистина красив паметник тук, с дървета, паркът да бъде обновен и нашите деца да се радват и да живеят в нормална държава", заяви той.
Драганов отбеляза, че дали ще е на Свети Княз Борис-Михаил Покръстител, дали ще е на Цар Симеон Велики, дали ще е Мемориал на българската държавност, площад на героите – няма значение, паметникът трябва да е български, да е красив. "И ще го има", категоричен е един от организаторите.
"Този паметник е на окупаторите, руските окупатори, които обявяват война, завземат България, слагат свои марионетки и изтребват цялата интелегенция", заяви един от първите протестиращи, които се събраха с искане за премахване на Паметника на Съветската армия в София.
"Както знаете, комунистическият режим е обявен за незаконен и това нещо не трябва да бъде тук. Като човек от род, пострадал от комунситечсике престъпления, идвам днес да изразя позицията си", каза Петър, който подкрепя и идеята 24 май да бъде българският национален празник, а не 3 март.
"Целта ни беше да заявим, че голяма част от българския народ не желае комунистически тотеми да продължават да осверняват публичното ни пространство. На 9 септември сме се събрали, защото това е една от най-черните дати в българската история, със сигурност - най-черната в новата ни история", допълни Пламен Димитров, представител на Български национален съюз, които заедно с движение БОЕЦ са организатори на проявата. На нея бяха пуснати стария български химн "Шуми Марица", разкази за зверствата на режима след 9 септември 1944 година.