Мощности, които не отговарят на екологичните стандарти, трябва да бъдат затворени. Това обяви финансовият министър Асен Василев по време на обществената дискусия за Националния план за възстановяване и устойчивост в сектор "Енергетика". Такова е изискването по Плана, защото няма да получим парите. Мощностите, които не отговарят на определените екологични стандарти, трябва да се затворят. Вече до там е стигнал ножът до кокала, че ако не изпълним това, няма да получим и стотинка, опита да се оправдае с външни фактори финансовият министър.
В Плана на възстановяване ни очакваме да решим всички проблеми, но да са част от палитрата решения, върху които министър Николов и екипа му работят, каза в началото на дебата Василев, цитиран от Дарик. "От гледна точка на ЕК, проекти, свързани с ядрената енергетика, просто няма как да бъдат включени. Проекти, свързани с хидроенергията в България, много трудно могат да се включат, тъй като МОСВ не е издал някакви консервационни мерки по всичките зони и натури, и какъвто и проект да се опитаме да направим, няма как да се случи", посочи той.
Василев обясни, че проектът трябва да бъде завършен и разплатен до юни 2026. Проект, с който е с период 5-6 години, няма как да влезе в Плана за възстановяване. От гледна точка на преговорната рамка, България е отхвърлила изискването за конкретен ангажимент за затваряне на мощности у нас.
"Имаме конкретен ангажимент за намаляване на въглеродните емисии, който трябва да изпълним, но ангажимент за мощности не можем да поемем, защото към момента ако това се направи и се запази структурата на износа и на потреблението в страната, това ще доведе до проблеми със сигурността на доставките на електроенергия. Има чуваемост от страна на ЕК, най-вероятно ще се търси механизъм, в момента в който имаме заместващи мощности или достатъчно съхранение на енергия, което да може обере пиковете", посочи Василев и уточни, че "няма как да поемем риск за българската енергетика, който да бъде неоправдан".
Асен Василев добави, че по Плана за възстановяване няма как да се финансират изграждани на мощности с геотермална енергия, но могат да се търсят инструменти за финансиране по друга линия. "Нашите сондажи, които са правени, са доста плитки - от порядъка на 800 метра. Съвременните технологии позволяват да се правят сондажи от 2000 до 3000 метра. Оперативните разходи за между 15 и 40 лева на мегаватчас. Себестойността на мегаватчас е толкова, останалото е изплащане на самата инвестиция, което може да стигне от 120 до 200 лева на мегаватчас", изчисли финансовият министър.
"Ангажиментът за намаляване на въглеродните емисии с 40% остава. Това означава, че централите не могат да работят на 100-процентов режим, както е било през 2019 г.