Стара Загора на второ място по БВП след София

Кметът Живко Тодоров държи ниски местните данъци

Стара Загора - център
Стара Загора - център Източник: Zonanews

Област Стара Загора се нарежда на второ място след София по равнище на брутния вътрешен продукт на човек от населението. Според последните данни от статистиката на жител в област Стара Загора се падат по 17 273 лв. от стойностния обем на БВП при 15 615 лева за страната. Регионът е традиционно на челните места и по размера на работната заплата, но тук особеното е, че получаваните пари са разпределени неравномерно - високи заплати в енергетиката и много ниски, например в областта на хотелиерството и ресторантьорството. Тези тенденции са потвърдени и в най-новото издание на проучването на Института за пазарна икономика за 2020 г. "Регионални профили: показатели за развитие"., като по-голямата част от данните се отнасят за 2019 г, съобщава 24 часа.


Според това изследване най-силните индустриални области в страната са Стара Загора, Враца, София и Габрово. Експертите подчертават, че за Стара Загора това се дължи на големите енергийни компании, най-вече в комплекса "Марица-изток", но през последните години ръстът е сравнително бавен. Макар и по-малки по мащаб, София, Габрово и Стара Загора стоят добре по отношение на преките чуждестранни инвестиции. Процесът на инвестиране в Стара Загора се оценява като среден. Например по показателя брой предприятия на 1 000 души от населението през 2018 г. област Стара Загора отчита 48 при средно за страната 59. По отношение на преките чуждестранни инвестиции в предприятията на човек от населението в Стара Загора се падат 2 937 евро при 3 560 евро средно за България. Според данните на НСИ за 2019 г. в областта е имало 15 371 предприятия, т.е. с 2,4 % повече в сравнение с предишната година. Това минимално увеличение идва от малки фирми. Най-много са микро- предприятията с до 9 души, заети в тях - 14 185, а големите с по над 250 заети - само 35.

 

В тези големи предприятия са и основните инвестиции за миналата година. От държавните мини "Марица-изток", информират за това, че за първи път в над 60-годишната им история при тях са били въведени в експлоатация едновременно два нови роторни багера. След успешно изпълнени гаранционни изпитания те са вече работят в рудник "Трояново-север". Стойността на този проект е 25 848 663 евро. Той се финансира с 50 на сто собствено участие на мините и с още толкова пари - безвъзмездна помощ от Европейската банка за възстановяване и развитие чрез Международния фонд "Козлодуй". Единият от тези багери - KWK-2000, заменя три стари багера от типа Rs 1200, които са на повече от 50 години. Те ще бъдат изведени от експлоатация и ще бъдат демонтирани, като всички годни за употреба възли ще се използват за резервни части. В същото време в американската ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3" инвестираха над 2 млн. лв. в закупуването на нов силов трансформатор - стратегическа резервна част за централата. Трансформаторът е произведен изцяло в България.

 

Последно по-голямо предприятие в областния град бе открито през май 2015 г. - заводът на турската фирма "Стандард профил" за уплътнения на автомобили. Прави впечатление, че има липсата на големи нови инвестиции напоследък, което говори за намалена платежо-способност на населението. В същото време някои от големите старозагорски предприятия, трупали мощ и авторитет през годините, изнесоха централните си офиси в София - например строителната "Трейс" и пивоварната "Загорка". Регионът вече се готви за живот след въглищата. Смята се, че когато и да се случи неизбежната зелена сделка, която заради екологията ще удари комплекса "Марица-изток" с принудителния отказ да се горят нискокачествените местни лигнити, тя ще засегне около 90 хиляди души. Това са не само миньори и енергетици, но и техните семейства от областите Стара Загора, Сливен, Ямбол и Хасково. 

 

Според кмета Живко Тодоров скоро районът на Пловдив няма да може да приема нови производства и те, естествено, ще се насочат към Стара Загора. "Предпочитаме обаче такива производства, които носят висока добавена стойност, свързаните с най-модерните технологии", категоричен е той. За да посрещне готова подобни фирми, Стара Загора вече строи първата си индустриална зона - "Загоре", на изток от града. Нейните 115 декара са разпределени в 11 имота - между 17 и 4 дка. Първи, които си купиха там терени, са две местни компании. Едната от тях планира да изгради логистична база, другата разширява своята производствена линия с нови модерни машини, за които е нужен по-голям терен. Община Стара Загора планира и разширяването на индустриалната зона "Загоре", и строителството на нова - този път на запад върху терена на бившето летище, което не се използва вече 30 г. Доскоро имаше идея да се строи икономическа зона и близо до село Еленино, но там няма никаква инфраструктура. Община Стара Загора се надява да привлече чужди инвеститори и с това, че от 2012 г. тук не са увеличавани местните данъци и такси. Те са по-ниски от средните за страната. Кметът Живко Тодоров е дал дума, че няма да ги вдига поне до края на мандата си в следващите 3 г.

 

Източник: 24 часа

Още от "Стара Загора"

Премиерът Желязков: Ще увеличим разходите за отбрана като се възползваме от европейската клауза за дерогация относно деф

До края на тази година центърът ще обяви конкурс за тестване на три типа дронове за нуждите на българската армия, заяви още Желязков

Прочетете повече прочетете повече

Министър-председателят Росен Желязков и председателят на Европейския съвет Антонио Коща посетиха военния завод "Арсенал"

Специално внимание беше отделено на възможностите, които се откриват пред българската индустрия чрез новата Европейска индустриална отбранителна стратегия и предстоящите програми за финансиране

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Росен Желязков ще посети Казанлък и Стара Загора заедно с председателя на Европейския съвет Антонио Коща

В рамките на тридневната визита председателят на Европейския съвет Антонио Коща ще бъде запознат и с потенциала на Института по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии – INSAIT

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени