В Бургас представят развитието на музейното дело през втората половина на ХХ в.

Ще бъдат представени разкопки на ключови археологически обекти, научни изследвания и значими личности, допринесли за утвърждаването на музея като водещ регионален културен и научен център

В Бургас представят развитието на музейното дело през втората половина на ХХ в.
В Бургас представят развитието на музейното дело през втората половина на ХХ в. Източник: РИМ-Бургас

На 13 февруари 2025 г., от 11:00 часа, в конферентната зала на Етнографския музей - Бургас на ул. "Славянска" 69, ще бъде представена лекция, която ще проследи развитието на Бургаския музей през втората половина на ХХ век, и неговата основна роля в проучването и опазването на културното наследство в Бургаския регион.

 

Ще бъдат представени разкопки на ключови археологически обекти, научни изследвания и значими личности, допринесли за утвърждаването на музея като водещ регионален културен и научен център.

 

След Освобождението, Бургас полага основите на своето музейно дело, и на първо място археологическите проучвания в района. През 1912 г. е основано археологическото дружество "Дебелт", което се работи за съхранение и проучване на древните културни ценности в региона. Въпреки прекъсванията от войните, активната музейна дейност се възобновява през 1925 г.

 

В следващите десетилетия музеят се утвърждава като водещ местен културен и научен център, провеждащ археологически разкопки, представящ музейни експозиции и извършващ научни изследвания. След Втората световна война институцията е преобразувана в градски, окръжен и от 2000 г. и регионален исторически музей за територията на цялата Бургаска област.

 

Бургаският музей е и една от най-старите музейни институции в страната, организирала и провела подводни археологически проучвания. Музеят организира множество археологически разкопки и проучвания на ключови обекти като Несебър, Созопол, Поморие, Приморско, Дебелт, Малко Търново, Айтос, Царево, Карнобат, Нефтохимическия комбинат, емпориумът при Сладките кладенци, римският некропол в центъра на Бургас.

 

Благодарение на отдадените усилия на археолози и историци, като Георги поп Аянов, Иван Панделиев, Иван Гълъбов, Михаил Лазаров, Иван Карайотов, Петър Балабанов и Цоня Дражева, бургаският музей притежава богата колекция от уникални артефакти. Днес музеят продължава да проучва и популяризира културното и природното наследство на Бургаския край.

 

Още от "Региони"

Българска делегация няма да пътува до Израел, Благодатният огън ще пристигне през Русе от Румъния

Ние ще го вземем от Гюргево. Благодатният огън идва от Букурещ. От там свещеници ще го донесат в Гюргево, а ние като съседи ще го получим от тях, обясни епископ Макарий

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени